مسجد ذوالفقار اصفهان

13554 2018/08/08
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

مسجد ذوالفقار در سال 950 هجری قمری در محله نیماورد اصفهان بنا گردید. آقا شیخ محمد صفی بانی این مسجد بوده است.

مسجد ذوالفقار کجاست؟

شهر اصفهان یکی از دیدنی ترین شهرهای ایران است که سالانه میزبان مسافران و گردشگران داخلی و خارجی متععدی می باشد. در این شهر منابع طبیعی و جاذبه های تاریخی زیادی به چشم می خورد که میدان نقش جهان از جمله آنها می باشد. علاوه بر آن با وجود چندین مسجد کهن، باعث شده تا این شهر از لحاظ فرهنگی و مذهبی نیز حرف های زیادی برای گفتن داشته باشد. یکی از مساجد مشهور شهر اصفهان مسجد ذوالفقار است که در بازار و محله نیماورد اصفهان واقع شده است. محله نیماورد یکی از پر ترددترین محله های اصفهان در عهد صفوی بوده. مسجد ذوالفقار اصفهان به عنوان یکی از جاذبه های تاریخی اصفهان، در زمان حکمرانی شاه طهماسب صفوی بنا گردید. در آن زمان اصفهان هنوز به عنوان پایتخت برگزیده نشده بود. این امر نشان دهنده نگاه ویژه حکمرانان به شهر اصفهان در طول ادوار مختلف بوده است.

شیخ محمد صفی، بانی ساخت مسجد ذوالفقار بود. وی به دلیل اراده فراوانی که به حضرت علی داشته نام ذوالفقار را بر روی این مسجد گذاشت. بر روی کتیبه سردر ورودی این مسجد به سال ساخت آن که 950 هجری قمری بوده اشاره شده است. همچنین نام شاه طهماسب و شیخ محمد صفی نیز به چشم می خورد. این کتیبه توسط  محمد سیاوش هنرمند مشهور اصفهانی با کاشی سفید معرق که رنگ لاجوردی دارد، خطاطی شده است. بر روی درب کهنسال مسجد نیز اشعاری در مدح حضرت محمد و امام علی به خط ثلث برجسته نگاه ها را به خود جلب می کند. یک لوح سیاه رنگ نیز در ایوان جنوبی دیده می شود که اشاره به بخشودگی مالیات برخی اصناف اصفهان دارد. تاریخ روی این لوح نشان دهنده نصب آن در سال 1037 هجری قمری، مصادف با آخرین سال سلطنت شاه عباس اول می باشد. از این قضایا در می یابیم که احتمالا حاکم وقت برای جلب توجه کسبه به منظور حمایت از وی برای حکمرانی، اقدام به معافیت مالیاتی نموده است. مشابه چنین کتیبه ای در مسجد جامع اصفهان نیز وجود دارد.

اسناد تاریخی بجا مانده حاکی از این امر می باشند که بناهایی که نام ذوالفقار را یدک می کشند افزون بر مسجد، مدرسه و حمام نیز داشته اند. در مورد این بنا نیز چنین امری متصور می باشد. مسجد ذوالفقار در اصفهان یکی از جاهای دیدنی اصفهان می باشد که بازدید از آن خالی از لطف نیست. نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند از چندین جاذبه تاریخی اصفهان که در محدوده مسجد ذوالفقار اصفهان واقع شده اند دیدن نمایید. حمام شیخ بهایی و حمام شاه علی از جمله این آثار می باشند.

آدرس مسجد ذوالفقار اصفهان : بازار و محله نیماورد

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید