باغ چشمه بلقیس کهگیلویه و بویراحمد

17213 2017/10/08
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 7 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

باغ چشمه بلقیس توسط دو برادر به نام ‏‌های اسکندرخان و جان‌ محمدخان چرامی و در آغار حکومت خاندان پهلوی ساخته شد تا یادآور شکوه ایران باستان باشد.

باغ چشمه بلقیس مکانی تفریحی در شهرستان چرام استان کهگیلویه و بویراحمد است. باغ بسیار زیبا و چشم نواز می باشد و تداعی کننده بلقیس، ملکه سبا در ایوان سلیمان نبی می باشد.

باغ چشمه بلقیس چرام که در فاصله 3 کیلومتری شهر چرام قرار دارد، یکی از منحصر به فردترین باغ‎ های سنتی ایرانی می باشد و در تمام فصول سال گردشگران زیادی را از تمام ایران و سایر نقاط جهان به سمت خود می کشاند.

باغ چشمه بلقیس به خاطر زیبایی خیره کننده اش و با الهام از داستان ها، به نام بلقیس ملکه سبا، معروف شده است. در این باغ می توان درختان زیبای انار، سیب، بید مجنون، سرو و نخل‌ های سر به‌ فلک کشیده‌ ای را دید که توسط جوی های پرآب آبیاری می‌شوند.

صدای دلنشین پرندگان مختلفی که بر فراز باغ چشمه بلقیس یاسوج پرواز می کنند به همراه جوی های آب زلالی که در سرتاسر باغ روان است و سرسبزی و نشاط درختان و گیاهان باغ، چشمان هر بیننده ای را مجذوب خودش و انسان را وادار به تحسین سازنده های آن می کند.

مساحت باغ چشمه بلقیس در کهگیلویه و بویراحمد تقریبا 4.5 هکتار می باشد و گونه های مختلفی از درختان میوه ای و تزئینی را در خود جای داده است. حوض میانی باغ طراحی زیبایی دارد و شکوه معماری ایران باستان را یادآور می شود.

چشمه بلقیس از جنوب توسط اراضی کشاورزی و از شمال به وسیله جاده چرام به گچساران محدود می شود. در طرف شرق ادامه زمین های کشاورزی و کوه‌ های اطراف باغ را می توانید ببینید و در سمت غرب نیز باغ عمران قرار دارد.

این منطقه گرمسیری است به همین دلیل می توان گیاهانی همچون سدر، اکالیپتوس، سرو و بلوط را به تعداد زیاد در باغ مشاهده کرد. همچنین به خاطر شرایط مساعد آب و هوایی، انواع درختان میوه ای و گل های مختلف را نیز می توانید در این باغ ببینید.

گیاهان باغ توسط فوران آب چشمه‌ های اصلی و چندین چشمه فرعی به وسیله نهرهای مختلف در سراسر باغ جریان دارند آبیاری می شوند و سپس به استخری دایره‌ ای شکل می‎ریزد و و از آنجا از طریق مسیر خروجی وارد رودخانه فشیان می شود تا دشت چرام را سیراب کند. در میان استخر، باغچه‎ ای به قطر 4 متر قرار دارد که درختان و گل های زیبا و متنوعی را درون خود دارد.

این باغ یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد می باشد و نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند دیدن آن را از دست ندهید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
  • صنوبر

    وااااااااای چقد قشنگه. دلم خواست . حتما میرم. مرسی نشاط آوران