مقبره الشعراء تبریز

21059 ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

مقبره الشعرا کجاست؟

مقبره الشعرا تبریز در شهرستان سرخاب واقع شده است. بر اساس صحبت های باستان شناسان و ساناد تاریخی موجود، مقبره الشعرای سرخاب تبریز پیش از قرن هشتم هجری وجود نداشته است اما در گذشته و در بازه های زمانی مختلف، نام های زیادی برای آن گذاشته اند.

از جمله نام های معروف می توان به حظیره‌الشعرا، حظیره‌القضاه و قبرستان سرخاب اشاره کرد.

عکس مقبره الشعرای تبریز

در سالهای 1193 و 1194 مقبره ملک الشعرای تبریز به یک قبرستان متروکه تبدیل شد که مهم ترین دلیل آن زلزله بود. اما به دلیل اینکه شاعران و عارفان و شخصیت های معروف زیادی در آن به خاک سپرده شده اند این مکان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در شهریور سال 1350 شمسی برای مرمت مقبره الشعرا تبریز این مقبره تاریخی، دولت تصمیم به بازسازی این مکان گرفت و مسابقه ای برای طراحی بنای یادبود آن برپا کرد و آگهی این طرح یادبود توسط روزنامه اطلاعات کیهان و مجله یغما مبنی بر بهترین طرح های پیشنهادی برای بازسازی این بنا، برگذار شد.

در نهایت برنده این مسابقه دکتر غلامرضا فرزان مهر بود که با طرح پیشنهادی ایشان اجرای ساخت مقبره الشعرا تبریز شهریار را آغاز کردند، و اکنون این مقبره یادبود جز یکی از نماد های مهم و مشهور تبریز است.

از 800 سال پیش تا کنون، بیش از 400 عارف، شاعر و مردان بنام کشور و همسایگان ایران، در مقبره الشعرای تبریز به خاک سپرده شده اند.

از جمله افرادی که در این مقبره به خاک سپرده شده اند: حکیم اسدی طوسی، خاقانی شروانی، شاپور نیشابوری، قطران تبریز، همام تبریزی، لسانی شیرازی، ربع رشیدی، بقعه سید حمزه، مسجد صاحب الامر، خانه و موزه قاجار می باشند، که به گفته کارشناسان این مقبره جز یکی از غنی ترین مجموعه های تاریخ وادبیات ایران به شمار می رود.

مقبره الشعرای تبریز یکی از جاذبه های تاریخی تبریز است که در 18 اسفند 1378 با شماره ثبت 25191 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته و شما در تور تبریز گردی می توانید از این مکان بازدید کنید.

آدرس مقبره الشعرا در تبریز: آذربایجان شرقی، تبریز، محله ششگلان، خیابان ثقه الاسلام، جنب خیابان عارف، مقبره الشعرا

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید