پل کشکان لرستان

16552 ۱۳۹۵/۰۲/۲۰
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه پل کشکان لرستان مربوط به دوره ساسانی و زمان حکومت آل حسنویه برمی گردد.

پل کشکان کجاست؟

پل کشکان رود در گویش محلی لرستان به کشکو معروف است. پل کشکان لرستان در فاصله 51 کیلومتری غرب جاده خرم آباد به کوه دشت در بخش چگنی واقع شده است. هم چنین این پل بر رودخانه ای به همین نام قرار گرفته و در مسیر راه باستانی شاپور خواست به طرهان ساخته شده است. پل کشکان لرستان در متون تاریخی به عنوان کژکی نام برده شده است. طول پل کشکان در خرم آباد، در حدود 320 متر می باشد و هر یک از دو چشمه شرقی آن دارای عرضی  معادل 23,20 متر است.

استان لرستان یکی از غنی ترین شبکه های آب روان بدلیل وجود رود های پر آب و مهم چون سمیره، سزار و کشکان است. لزوم دسترسی سریع و آسان و داشتن ارتباط با یگر مناطق با وجود این چنین رود های خروشانی موجب احداث پل های عظیمی گشته که سازه های پل ها انسان را حیرت زده میکند.

در بالاترین قسمت رودخانه کشکان رود ارتفاع آب 26 متر و کوتاه ترین بخش آن 10 متر است. پل تاریخی دارای دوازده طاق بوده که از این تعداد فقط سه دهنه آن تخریب شده و ما بقی در حال حاضر سالم هستند. هم چنین دارای آب شکن های بیضی شکل نیز هست. برخی از پایه های پل تاریخی کشکان در لرستان با سنگ های ستبر و حجاری ساخته شده است. مواد و مصالح به کار رفته دراین پل، سنگ، گچ و آجر می باشد.

در مجاورت پل کشکان لرستان بقایای سه پل دیگر نیز قابل مشاهده است که با ویژگی ها و مشخصات معماری پل های زمان ساسانیان قابل مقایسه هستند. پل کشکان، پلی است باستانی که قدمت این پل به قرن چهارم هجری قمری باز می گردد.

پل تاریخی کشکان در لرستان یکی از جاذبه های تاریخی خرم آباد می باشد که در 20 بهمن 1318 و با شماره ثبت 335 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شد و نشاط آوران به شما پیشنهاد می دهد تا در تور خرم آباد گردی از این جاذبه هم دیدن کنید.

آدرس پل کشکان لرستان : 51 کیلومتری غرب جاده خرم‌ آباد به کوهدشت

عکسهای پل کشکان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید