سوغات ارومیه چیست

100457 ۱۳۹۴/۰۹/۰۹
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 119 امتیاز : 3.8]

سوغات ارومیه تنوع بسیاری دارد که در سفر به این استان می توانید انواع خوراکی ها و دست بافته های ترکی را تهیه کنید. ارومیه یکی از شهرهای زیبا و خوش آب و هواست که پذیرای گردشگران زیادی بخصوی در فصل تابستان است. سوغات و صنایع دستی ارومیه با تنوع زیاد، هیچ مسافری را دست خالی به شهر و دیار خود نمی فرستد. نقل، شیرینی های سنتی، عرقیات و حلوای هویج ارومیه جزء بهترین انتخاب ها بعنوان سوغاتی شهر ارومیه هستند. دیگر سوغاتی های ارومیه عبارتند از:

 • انواع مربای محلی: سیب،آلبالو، به، گل محمدی، هویچ، هلو و… .
 • انواع شربت ها: آلبالو، گلاب، بادرنجو، بیدمشک و … .
 • انواع نان ها: ارده، تنور چره، یخاچره، تاواچره، جزلا چره.
 • انواع ترشی: ترشی مخلوط، ترشی لیته، ترشی هفت بیجار.
 • شیرینی سنتی: تره حلوا، دوشاب حلوا، نساء حلوا

نقل ارومیه

یکی از معروفترین سوغاتی های شهر ارومیه نقل است. نقل از گذشته های دور در بین مردم ایران جایگاه خوبی داشته و جایگزینی برای قند در کنار نوشیدن چای می باشد. همچنین در بسیاری از محفل ها و مهمانی ها می توان رد پای انواع نقل ها را دید. درست کردن نقل در زمان حال دردسر کمی دارد و با دستگاه این کار انجام  می شود امّا در گذشته کار بسیار مشکلی بود. نقل یکی از فرآورده هایی است که از شکر تهیه می شود شکر را حرارت می دهند تا ذوب شود و سپس مغزهایی که باید به آن افزوده شود را اضافه می کنند و در نهایت اسانس مورد نظر را می افزایند. در واقع نقل را می توان به سه قسمت تقسیم کرد هسته، روکش و طعم دهنده. که بر این اساس انواع مختلفی دارند. روکش سفید از شکر تهیه می شود. در هسته آن معمولاً بادام، گردو و پسته قرار می دهند. طعم دهنده رایج در ارومیه بیدمشک، دارچین، زعفران، وانیل و اسانس میوه های مختلف می باشد. همچنین از نظر اندازه ریز، متوسط و درشت هستند. میتوان گفت نقل، یکی از خوشمزه ترین سوغاتی های ارومیه است که هیچ مسافری براحتی نمی تواند از کنار آن بگذرد.

در زیر به تعداد نقل هایی با طعم های مختلف اشاره شده:

 • نقل بیدمشک
 • نقل زعفرانی
 • نقل گل محمدی

نقل بیدمشک ارومیه:

بیدمشک یکی از گیاهان بومی ارومیه است، برای تهیه نقل بیدمشک، خلال بادام را برای مدتی در گیاه بیدمشک می خوابانند سپس روکش سفید را از شکر و آب تهیه کرده و با هم ترکیب می کنند، تقریبا نقل آماده است. امّا این پایان کار نیست در پایان کار به نقل ها عرق بیدمشک اضافه می کنند تا خوش طعم و عطر شود. عمل معطر کردن خلال بادام با خشک شده ی گیاه بیدمشک هزینه بر است و امکان دارد خیلی ها از اسانس های غیر طبیعی استفاده کنند، پس با دقت خرید کنید. نقل بیدمشک به نقل ابریشمی هم معروف است چون ظاهری سفید همچون ابریشم دارد.

نقل زعفرانی ارومیه:

مراحل تهیه نقل زعفرانی همانند نقل بیدمشک است با این تفاوت که از گردو برای مغز آن و از زعفران برای روکش و اسانس آن استفاده می شود.

نقل گل محمدی ارومیه:

طریقه درست کردن نقل گل محمدی با مدل های قبلی یکی است ولی در روکش این نقل، گلهای خشک شده محمدی دیده می شوند که ظاهری زیبا و وسوسه انگیزی به آن میدهد.

حلوای هویج ارومیه

حلوای هویج ارومیه یکی دیگر از سوغاتی های  پرطرفدار ارومیه محسوب می شود. حلوای هویج از گردو، شیره ی انگور و هویج درست می شود که بسیار خوشمزه است. حلوای هویج در شب یلدا مهمان خانه ی مردم خونگرم ارومیه و استان آذربایجان غربی است. از خرید حلوای هویج ارومیه فراموش نکنید چون با موادی که در تهیه آن استفاده می شود بسیار پر انرژی و مفید است. همچنین مصرف آن در هوای سرد خالی از لطف نیست.

حلوای گردو ارومیه

حلوای گردویی ارومیه یا همان حلوا گردو یکی از معروفترین سوغاتی های استان ارومیه است. در استان ارومیه حلواهای مختلف و خوشمزه ای از دیرباز پخته می شده است. در بیشتر حلواهای سنتی آن از روغن حیوانی و کره استفاده می کنند اما حلوای گردویی شامل روغن خود گردو نیز می شود. گاهی از کنجد آسیاب شده نیز برای مقوی تر شدن آن استفاده می کنند. آرد اصلی این حلوا از آرد برنج تازه و یا خود نیم دانه می باشد. اگر به ارومیه سفر کردید حتما از این حلوای خوشمزه خرید کنید و به یاد داشته باشید که حلوای سنتی و دست ساز ارومیه طعم دیگری دارد.

عرقیات ارومیه

استان آذربایجان غربی از استان های خوش آب و هوای ایران است که به همین دلیل در آن گیاهان دارویی و کوهی بسیاری می توان یافت و در نتیجه انواع عرقیات هم تولید می شود. این عرقیات را می توان از شهر ارومیه براحتی تهیه کرد. یکی از معروفترین عرقیات ارومیه بیدمشک و بادرنجبویه می باشد. عرق بهارنارنج، گلاب، بومادران، برگ بید، برگ گردو، بابونه، پونه، ترخون، پیچک، خاکشیر، شاتره، شوید، شنبلیله، گل گاوزبان، کلپوره، کیالک، کاکوتی، کاسنی، کرفس، مرزه، نسترن، کاهو، هندوانه کوهی، یونجه و هفت گیاه قند دیگر عرقیات شهر ارومیه هستند. هر کدام از این ها خواص دارویی مخصوص به خود را دارند. عرقیات نیز برای سوغات بردن گزینه ی خوبی است.

عرق بیدمشک ارومیه:

بیدمشک گیاهی است که در استان آذربایجان غربی می روید و از آن استفاده های بسیاری می شود. عرق بیدمشک در زمینه های مختلفی استفاده می شود بعنوان مثال برای معطر کردن غذا، شربت و همچنین خواص دارویی آن که نمی توان نادید گرفت، از جمله خواص دارویی بیدمشک درمان سرگیجه، کم خونی و تقویت قلب است.

عرق بادرنجبویه ارومیه:

عرق بادرنجویه همانند عرق بیدمشک برای معطر کردن غذا و شیرینی کاربرد دارد همچنین خواص درمانی آن حائز اهمیت است از جمله این خواص تنظیم فشارخون، نارسایی قلبی و شادی آور است.

شیرینی سنتی ارومیه

شیرنی های ارومیه قدمت بسیاری دارد و از گذشته های دور گروهی به پخت آن ها مشغول بودند تا به امروز که بصورت کارگاهی انجام میشود. تنوع این شیرینی ها زیاد است. در زیر به موارد اندکی اشاره شده است.

 • لوزانک
 • تنور شیرینی سی
 • سوجوق
 •  تره حلوا
 • دوشاب حلوا
 • نساء حلوا

لوزانک ارومیه:

لوزانک یا باستخ در زبان محلی ارومیه، شیرینی است که از شیره انگور، نشاسته، گلاب و آب تهیه می شود و در ظاهر شباهت به مسقطی دارد. برای تزئین این شیرینی از مغز پسته و گردو استفاده می شود. از ظاهر شیرینی خوشمزگی آن مشخص است.

سوجوق ارومیه:

مواد اولیه تهیه سوجوق شیره انگور، نشاسته و گلاب است. خمیری حاصل می شود و داخل آن را مغز گردو می ریزند، سپس بصورت نواری گرد،آن را شکل می هند بعد از آن، به قطعه های کوچک برش زده و با پودر نارگیل آن را می آرایند.

در انتها باید به خاطر داشته باشید که سوغاتی های هر شهر را باید از مکان خاصی تهیه کنید تا مرغوبترین آنها را خریداری کرده باشید. نقل فروشی معروف ارومیه با نام فافا عرضه محصولات و سوغات این شهر را بر عهده دارد، علاوه بر نقل می توانید بهترین حلواهای استان ارومیه را از آن تهیه کنید. فقط کافیست به خیابان مدرس جنب فروشگاه رفاه سری بزنید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
 • اورمیه قلب آذربایجان

  به دیار آذربایجان شهر اورمیه شهر والیبالی و والیبال خیز خطه آذربایجان خوش اومدید 💗

  آذربایجان دیارنا ، گوزل اورمییه چوخ خوش گلیبسیز 💗
  ما آذربایجانی ها به خصوص اورمیه ایها به ترکی ( اورمولوها ) خونگرمو مهمان نوازیم 💗

  یاشاسین آذربایجان ✔
  یاشاسین اورمیه ✔

 • یاشاسین آذربایجان یاشاسین اورمیه

  یاشاسین ایران 💕
  یاشاسین آذربایجان 💕
  یاشاسین اورمیه ( اورمو ) 💕

 • ارومیه قلب آذربایجان

  ارومیه قلب آذربایجان

  گوزل اورمییه ( اورمویا ) چوخ خوش گلیبسیز
  ترجمه از ترکی به فارسی :
  به اورمیه زیبا به ترکی ( اورمو ) خیلی خوش اومدید

  یاشاسین آذربایجان
  یاشاسین اورمیه

 • ارومیه قلب آذربایجان

  ارومیه قلب آذربایجان
  یاشاسین آذربایجان 💓 یاشاسین ارومیه