کلات نادری مشهد

7515 ۱۳۹۴/۰۷/۱۸
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 8 امتیاز : 4]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

کلات نادری و کاخ خورشید برای آرامگاه نادرشاه افشار در سال 1160 هجری قمری به دستور وی ساخته شده است.

باغ کلات نادری در شهر کلات به فاصله 145 كيلومتری شمال مشهد در بستری کوهستانی و بيضی شكل در دامنه شمالی كوه های هزار مسجد واقع گرديده است. دژ تاريخی كلات حدود 26 كيلومتر طول و 12 كيلومتر عرض دارد. بنا کلات نادری مشهد نسبت به موقعيت و وضعيت طبيعی خود در طول تاريخ همواره از اهميت نظامی فراوانی برخوردار بوده است. این بنا بعدها در دورانی که آل جلایر در این منطقه حکمرانی داشتند با تغییرات اندکی به صورت کاخ مورد استفاده قرار گرفت. کاخ خورشید کلات نادر با معماری ویژه ایرانی، با بخشی استوانه ‎ای شکل (94.20 متر از کف زیر زمین و 30.11 متر بلندتر از پوشش طبقه هم کف) ساخته شده است.

باغ کلات نادری,تصاویر کلات نادری,شهرستان کلات

از آثار تاريخی کلات نادری مشهد: بند نادری، قلعه فرود برج های نگهبانی، كتيبه نادری، بقايای دروازه ارغونشاه، بقايای آب انبارها و اقامتگاه نادرشاه درخشت بعلاوه دو اثر تاريخی عمده كاخ خورشيد و مسجد كبود گنبد را می توان نام برد. باغ کلات نادری به صورت چهار ایوانی است که در چهارسوی آن نهر آب و گل و ایوان های بزرگتر بنا گردیده است. این چهارسو از چلیپا الهام می گیرد و در باغ های ایرانی کاربرد بسیار دارد.

عکس کلات نادر,عکس کلات نادری,عکسهای کلات نادر

بسیاری معتقدند که سنگ تراشان کاخ خورشید کلات را نادرشاه از هندوستان آورده باشد زیرا سنگ های پر حجم و سنگین بنا که موضوع آن‎ ها انواع میوه‎ های گرمسیری و پرندگانی چون طوطی است، در حالیکه در آن زمان میوه‎ هایی چون موز، آناناس و … در ایران وجود نداشته است تا سنگ تراشان ایرانی توانسته باشند شبیه آنها را حجاری کنند.

در باغ کلات نادری 220 عدد درخت چنار کاشته شده که باغ با این درختان شکل گرفته است. در حال حاضر منبع آبرسانی اولیه باغ از بین رفته و آب باغ توسط آب انباری که در زیر پیاده ‎رو انتهای شرقی باغ ایجاد شده تأمین می‎شود.

عمارت خورشید کلات نادری,كلات نادر,کاخ خورشید کلات

مرکز شهرستان کلات نادر، شهر کبود گنبد است. کلات به نام نادرشاه رقم خورده است. شهری که در میان کوه‌ های هزارمسجد قرار گرفته است و از مشهد تا آن، 145 کیلومتر جاده کوهستانی است. شهرستان کلات، از شمال به وسیله تپه ماهورهای نسبتاً پست با کشور ترکمنستان همجوار می باشد. كلات نادري مشهد از جنوب به کوه هزارمسجد و شهر مشهد، از سمت شرق به شهرستان سرخس و از سمت غرب به شهرستان درگز محدود می‌ شود.

کاخ خورشید کلات نادر,کلات مشهد,کلات نادر در مشهد

کلات در لغت به معنی "آبادی و زیستگاه بر فراز کوه" است و همان‌ گونه که از نامش پیداست، فراز و فرودهای تاریخی‌ آن را با نادر تجربه کرده است. در آن زمان که نادرشاه افشار در خراسان به حکومت رسید، ایران با ضعف حکومت مرکزی روبه‌ رو بود، امّا نادر نه‌ تنها این اتحاد را برای ایرانیان به ارمغان آورد بلکه مهاجمان ایران را نیز به عقب راند و کشورگشایی‌ اش را تا هندوستان ادامه داد.

عکس های کلات نادری مشهد

کلات نادر مشهد,کلات نادری,کلات نادری مشهد

کلات نادری و کاخ خورشید

باغ کلات نادری,تصاویر کلات نادری,شهرستان کلات

باغ کلات نادری,تصاویر کلات نادری,شهرستان کلات

باغ کلات نادری,تصاویر کلات نادری,شهرستان کلات

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند