عمارت کلاه فرنگی شیراز

19029 ۱۳۹۴/۱۲/۰۵
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

عمارت کلاه فرنگی شیراز در میان باغی با سروهای آزاد و درختان نارنج قرار گرفته است. این عمارت زیبا نمونه معماری کاملا ایرانی است که به نام های موزه پارس، باغ نظر، عمارت چهار فصل و باغ حکومتی نیز معروف می باشد.

عمارت کلاه فرنگی شیراز کجاست؟

یکی از بناهای تاریخی دوره زندیه درشیراز، عمارت کلاه فرنگی است. امروزه عمارت کلاه فرنگی شیراز را به نام موزه پارس می شناسند. عمارت کلاه فرنگی خیلی سال ها پیش از زمان کریم خان زند در میان باغ نظر در شیراز ساخته شده بود. عمارت کلاه فرنگی در زمان زندیه و در دوران حکومت کریم خان زند محلی برای پذیرایی از مهمانان، سفیران خارجی و برگزاری مراسم رسمی و اعیاد متنوع بود.

معماری عمارت کلاه فرنگی شیراز

نمای بیرونی این عمارت به شکل هشت ضلعی است و بنا با تزئینات کاشی کاری از تصاویر گل و مرغ و بالای عمارت کلاه فرنگی با اسپرها و لچکیهای کاشی کاری شده آراسته گشته است. این نقوش و تصاویر به صورت قرینه و در چهارضلع عمارت منظره شکارگاه و روایت به تخت نشستن سلیمان را نمایش می دهند. در چهار طرف بنا، چهار آبنما مشاهده می شود که آبنمای شمالی که در مسیر خیابان زند قرار گرفته تخریب شده است.

فضاهای داخلی عمارت کلاه فرنگی شیراز شامل تالار مرکزی گنبد دار و چهار شاه نشین جانبی می باشد. در کف محوطه و داخل عمارت کلاه فرنگی، آب نمایی یک دست از سنگ مرمر فضای دلنشینی را در نقطه مرکزی تالار ایجاد کرده است. طاق ها، مقرنس کاری و طاقچه ها سطوح داخلی عمارت را تشکیل می دهند.

موزه پارس شیراز که در داخلش اشیایی از دوران قبل و بعد از اسلام نگهداری و حفظ می گردد، در عمارت کلاه فرنگی قرار گرفته است. در موزه پارس شیراز قباله های ازدواج از قرون یازدهم و دوازدهم، تصاویری از کریم خان زند و لطفعلی خان زند، تعدادی از قرآن های تاریخی، اشیای متعلق به کریم خان زند و اشیایی از دوران زندیه و صفویه موجود می باشد.

پس از مرگ کریم خان زند، ایشان را در باغ کلاه فرنگی شیراز به خاک سپردند اما در سال 626 خورشیدی به دستور آقا محمد خان قاجار به دلیل کینه توزی و دشمنی که با کریم خان زند داشت، قبر ایشان را نبش کرده و استخوان های وی را به کاخ گلستان بردند و سپس دوباره در زمان پهلوی اول دوباره به مکان اولیه بازگردانده شد.

در زمان قاجاریه و به دستور حسینعلی میرزای فرمانفرما، ساختمان جدیدی بنام عمارت خورشیدی در عمارت کلاه فرنگی باغ نظر احداث و افزوده گردید.

عمارت کلاه فرنگی شیراز یکی از جاذبه های تاریخی شیراز می باشد که در تاریخ 15 آذر 1314 با شماره ثبت 224 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شد و شما میتوانید با تور شیراز گردی، این مکان را از نزدیک ببینید.

آدرس عمارت کلاه فرنگی شیراز : زیر گذر زند

عکسهای عمارت کلاه فرنگی شیراز

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید