چشمه علی دامغان

11967 2018/10/07
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

چشمه علی دامغان کجاست؟

چشمه علی یکی از مهم ترین گردشگاه های شهر دامغان استان سمنان است و در تابستان آب و هوای خوبی دارد و در گذشته به نام های “هزار چشمه” یا “علی بولاغ” شناخته می شد که در گذشته تفرجگاه پادشاهان قاجار بوده است و در 35 کیلومتری شمال دامغان و در مسیر راه دامغان – ساری قرار دارد.

چشمه علی آب شهر دامغان را تامین میکند و محیط بسیار باصفا و زیبایی دارد. چشمه علی دارای دو دریاچه در شمال و جنوب می باشد و عمارت اختصاصی فتحعلی شاه در قسمت جنوبی آن قرار دارد. عمارت چشمه علی در دامغان از دو بخش تشکیل شده است که یکی قراول خانه با بنایی خشتی که در دوره صفوی ساخته و آقا محمد خان قاجار به منظور قراول خانه از آن استفاده می کرده است و دیگری بنایی (عمارت فتحعلی) است که درون آب ساخته شده و سازه ای از آجر دارد و توسط فتحعلی شاه ساخته شده (در تاریخ آمده چون فتحعلی شاه در شهر دامغان متولد شده علاقه خاصی به زادگاه خویش داشته ودستور ساخت این عمارت را داده است) و نمایی چشم نواز دارد. دو طرف این سازه زیبا نشیمن گاه پادشاهان قاجار بوده است. مجموعه چشمه علی دامغان استان سمنان دارای حمام سنتی و مسجد بوده که اکنون ویران شده است.

مجموعه چشمه علی دامغان سمنان دارای امکانات رفاهی همچون سوییت و کلبه برای استراحت گردشگران٬ رستوران و چایخانه سنتی، شهربازی و … می باشد. مدیریت خوب این مجموعه با کمک سازمان میراث فرهنگی توانسته ان گردشگران زیادی از داخل و خارج جذب کنند.

در خرداد سال 1386 این منطقه به عنوان منطقه نمونه گردشگری شناخته شد.

آدرس چشمه علی دامغان : استان سمنان، 35 کیلومتری شمال دامغان

عکس های چشمه علی دامغان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید