روستای مزدک دارتا یاسوج

20327 ۱۳۹۶/۱۲/۰۳
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 8 امتیاز : 4.5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

روستای مزدک دارتا یاسوج یکی از روستاهای استان کهگیلویه و بویر احمد در حومه شهر یاسوج می باشد که رسیدن به آن از دو راه میسر است : 1- در هفت کیلومتری جاده یاسوج – سی سخت بعد از امام زاده شاه قاسم

2- در هفت کیلومتری جاده یاسوج – اصفهان شرق پلیس راه یاسوج اصفهان رو به روی زندان مرکزی واقع می باشد.

روستای مزدک در کنار قله کوه دنا و رودخانه آبشار، همجوار مناظر طبیعی زیبا با مردمی مهمان نواز و دلگرم شده است. این روستا به چند بخش ده کهنه، آقا شفیع، دنتیل، و حبیب آباد تقسیم می شود. از آنجایی اهالی بومی این منطقه به طایفه آقا شهرت دارند دارای جمعیتی مهاجر نیز می باشد.

مزدک دارتا در کرانه غربی خود منظره ای طبیعی بسیار دلنشینی دارد، همچنین این روستا دارای مزرعه های پرورش ماهی قزل آلا می باشد که جذابیت آن را برای گردشگران دوچندان کرده است. از دیگر جاذبه ها و دیدنی های روستای مزدک دارتا می توان از شالی کاری در اوایل فصل تابستان در قسمت غرب و مرکز روستا اشاره کرد و از آن طرف وفور باغ ها در این قسمت از روستا به استراحت گاهی برای گردشگران تبدیل شده است.

در ناحیه شمال شرقی روستای مزدک دارتا در یاسوج دارای چشمه آب سرد، گاوداری، باغات فراوان گردو، آلو، سیب، توت وحشی، انجیر و درختان وحشی به نام های بنه و سیسه تاگ و همچنین گیاهان دارویی می باشد. در ضمن قسمت شمال غربی روستا پارک جنگلی وجود دارد که در تمام فصول قابل بازدید است اما بهترین زمان برای بازدید از آن از ابتدای فروردین تا نیمه های فصل تابستان می باشد.

در فاصله دو کیلومتری شمال شرقی روستای مزدک در یاسوج امامزاده ای وجود دارد به نام شاه قاسم، که در جوار درخت بلوطی خودنمایی می کند. اهالی محلی، ‏قسمتی که امامزاده شاه قاسم در آن آرام گرفته را بلی هوشا می نامند، البته به اعتقاد آنها امامزاده شاه قاسم از نوادگان عبدالله اعرج بن حسین اصغر بن علی بن حسین امام زین‌العابدین(ع) است که با پدر بزرگوارش ابراهیم ملقب به عسگر و جمعی از بنی‌ اعمام از بلاد هند و از مسیر پاکستان وارد الوار زرنج سیستان ایران شدند، و سال‌های بعد در فارس مورد محبت سلطان یعقوب لیث صفاری قرارگرفتند. امامزاده ابوالقاسم دارای اولاد زیادی ست که هم در استان کهگیلویه و بویراحمد و هم سایر نقاط ایران پراکنده و اسکان دائم دارند.

اوایل فروردین زمان شروع سرسبزی بهار و شکوفه درختان می باشد، این در حالی است که گلها از ۲۰ خرداد تا ۱۰ تیر شروع به روییش می کنند، البته فصل دروی گندم و شالی کاری نیز از ۱۵ تیر تا ۳۰ تیرماه است. از ۲۰شهریور تا ۱۰ مهرماه هم زمان دروی برنج از دیگر محصولات جو، ماش، عدس، نخود و ذرت می باشد. این رو ستا به دلیل زیبایی بی نظیر خود به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان یاسوج می باشد.

عکس های روستای مزدک دارتا یاسوج

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
  • مرجان محمدي

    من یه شب خواب روستای مزدک را دیدم و صبح که پا شدم زدم اینترنت ببینم اصلا چنین جایی هست چون تا حالا اسمش را هم نشنیده بودم دقیقا همین که تو خوابم دیدم بود خیلی جای قشنگی هست امیدوارم یه روزی بتونم از نزدیک بیام و لذت ببرم