MENUMENU
051-36040039

روستای مزدک دارتا یاسوج

1894 ۱۳۹۶/۱۲/۰۳
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 7 امتیاز : 4.4]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

روستای مزدک دارتا یاسوج یکی از روستاهای استان کهگیلویه و بویر احمد در حومه شهر یاسوج می باشد که رسیدن به آن از دو راه میسر است : 1- در هفت کیلومتری جاده یاسوج – سی سخت بعد از امام زاده شاه قاسم

2- در هفت کیلومتری جاده یاسوج - اصفهان شرق پلیس راه یاسوج اصفهان رو به روی زندان مرکزی واقع می باشد.

روستای مزدک در کنار قله کوه دنا و رودخانه آبشار، همجوار مناظر طبیعی زیبا با مردمی مهمان نواز و دلگرم شده است. این روستا به چند بخش ده کهنه، آقا شفیع، دنتیل، و حبیب آباد تقسیم می شود. از آنجایی اهالی بومی این منطقه به طایفه آقا شهرت دارند دارای جمعیتی مهاجر نیز می باشد.

امامزاده شاه قاسم,جاذبه های گردشگری شهر یاسوج,جاذبه های گردشگری شهرستان یاسوج

مزدک دارتا در کرانه غربی خود منظره ای طبیعی بسیار دلنشینی دارد، همچنین این روستا دارای مزرعه های پرورش ماهی قزل آلا می باشد که جذابیت آن را برای گردشگران دوچندان کرده است. از دیگر جاذبه ها و دیدنی های روستای مزدک دارتا می توان از شالی کاری در اوایل فصل تابستان در قسمت غرب و مرکز روستا اشاره کرد و از آن طرف وفور باغ ها در این قسمت از روستا به استراحت گاهی برای گردشگران تبدیل شده است.

جاذبه های گردشگری یاسوج,روستای مزدک,روستای مزدک دارتا در یاسوج

در ناحیه شمال شرقی روستای مزدک دارتا در یاسوج دارای چشمه آب سرد، گاوداری، باغات فراوان گردو، آلو، سیب، توت وحشی، انجیر و درختان وحشی به نام های بنه و سیسه تاگ و همچنین گیاهان دارویی می باشد. در ضمن قسمت شمال غربی روستا پارک جنگلی وجود دارد که در تمام فصول قابل بازدید است اما بهترین زمان برای بازدید از آن از ابتدای فروردین تا نیمه های فصل تابستان می باشد.

در فاصله دو کیلومتری شمال شرقی روستای مزدک در یاسوج امامزاده ای وجود دارد به نام شاه قاسم، که در جوار درخت بلوطی خودنمایی می کند. اهالی محلی، ‏قسمتی که امامزاده شاه قاسم در آن آرام گرفته را بلی هوشا می نامند، البته به اعتقاد آنها امامزاده شاه قاسم از نوادگان عبدالله اعرج بن حسين اصغر بن علي بن حسين امام زين‌العابدين(ع) است كه با پدر بزرگوارش ابراهيم ملقب به عسگر و جمعي از بني‌ اعمام از بلاد هند و از مسير پاكستان وارد الوار زرنج سيستان ايران شدند، و سال‌های بعد در فارس مورد محبت سلطان يعقوب ليث صفاري قرارگرفتند. امامزاده ابوالقاسم داراي اولاد زيادي ست كه هم در استان کهگیلویه و بویراحمد و هم ساير نقاط ايران پراكنده و اسكان دائم دارند.

روستای مزدک در یاسوج,روستای مزدک یاسوج,روستای مزرک دارتا

اوایل فروردین زمان شروع سرسبزی بهار و شکوفه درختان می باشد، این در حالی است که گلها از ۲۰ خرداد تا ۱۰ تیر شروع به روییش می کنند، البته فصل دروی گندم و شالی کاری نیز از ۱۵ تیر تا ۳۰ تیرماه است. از ۲۰شهریور تا ۱۰ مهرماه هم زمان دروی برنج از دیگر محصولات جو، ماش، عدس، نخود و ذرت می باشد. این رو ستا به دلیل زیبایی بی نظیر خود به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان یاسوج می باشد.

عکس های روستای مزدک دارتا یاسوج

مزدک دارتا,مزدک یاسوج

امامزاده شاه قاسم,جاذبه های گردشگری شهر یاسوج,جاذبه های گردشگری شهرستان یاسوج

امامزاده شاه قاسم,جاذبه های گردشگری شهر یاسوج,جاذبه های گردشگری شهرستان یاسوج

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند