آرامگاه شیخ زاهد گیلانی گیلان

11482 2018/12/05
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه آرامگاه شیخ زاهد گیلانی به قرن نهم هجری برمی گردد.

آرامگاه شیخ زاهد گیلانی کجاست؟

استان گیلان از جمله گردشگری ترین استان های کشور می باشد که جاذبه های طبیعی و تاریخی فراوانی را در خود جای داده است و آرامگاه شیخ زاهد گیلانی گیلان که با نام بقعه شیخ زاهد گیلانی نیز شناخته می شود را می توان از جمله جاذبه های تاریخی این استان و شهر لاهیجان به حساب آورد. شیخ زاهد گیلانی از عرفا قرن هفتم می باشد که مرشد شیخ صفی ‌الدین اردبیلی (بنیانگذار صفویه) نیز بوده است. مقبره شیخ زاهد در لاهیجان که از توابع استان گیلان به حساب می آید واقع شده است که پیشنهاد می کنیم در ادامه این مقاله با نشاط آوران همراه باشید تا شما را بیشتر با این مکان آشنا کنیم.

معماری آرامگاه شیخ زاهد گیلانی

حدود 200 سال پس از فوت شیخ زاهد، سلطان حیدر صفوی خوابی دید و به همین دلیل تصمیم به ساخت مقبره شیخ زاهد گرفت. وی نجاران و معماران خود را به وسیله کشتی از شهر شیروان به لاهیجان منتقل کرد و عملیات ساخت آرامگاه شیخ زاهد در لاهیجان را شروع کرد. این آرامگاه دارای بنایی هرمی شکل با پوشش سفالی می باشد و همچنین 10 متر ارتفاع داشته و دارای ضریحی چوبی پوشیده شده با کاشی های سبز رنگ می باشد. علاوه بر این، این بقعه دارای دو اتاق مربعی و مستطیلی شکل می باشد.

در بخش شمالی بقعه شیخ زاهد گیلانی، یک ایوال بزرگ با هفت فیلپا و در حاشیه و بخش جنوبی نیز ایوان هایی با شش فیلپا ساخته شده اند. این ایوان ها با کاشی هایی متشکل از هفت رنگ که از دوره قاجار می باشند، تزیین شده اند. همچنین سایر نقاط این بنا با سفال پوشیده شده اند. بقعه شیخ زاهد گیلانی مربعی شکل می باشد و با ابعاد 610 سانتی متر در داخل این بنا قرار گرفته است. علاوه بر این، در این بقعه، بقعه دیگری نیز وجود دارد که متعلق به سید رضی بن سید مهدی حسینی باشکجانی می باشد.

آرامگاه شیخ زاهد لاهیجان در طبیعت زیبای استان گیلان و در میان مزارع برنج و چای واقع شده است و به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری این استان هرساله گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند. پیشنهاد می کنیم در صورت سفر به این استان و شهر لاهیجان حتما از این مکان زیبا بازدید به عمل آورید.

آرامگاه شیخ زاهد گیلانی لاهیجان یکی از جاذبه های تاریخی این شهر است که در مورخه 5 دی ماه 1347 ش با شماره 824 به فهرست آثار ملی اضافه شده است.

آدرس آرامگاه شیخ زاهد گیلانی : استان گیلان، شهرستان لاهیجان، سه کیلومتری شرق لاهیجان

عکس های آرامگاه شیخ زاهد گیلانی

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید