مجموعه ابراهیم خان کرمان

18221 2018/09/30
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 4.7]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه مجموعه ابراهیم خان به بناهای بجا مانده از دوران قاجار بازمیگردد که به دستور حاکم وقت کرمان بنا گردید. سبک معماری مجموعه ابراهیم خان کرمان از هنر معماری و کاشی کاری دوران صفویه است.

مجموعه ابراهیم خان کرمان کجاست؟

مجموعه تاریخی ابراهیم خان از بناهای به جامانده از دوران قاجار است که در مجاورت بازار تاریخی شهر قرار دارد و بسیار شهره می باشد. چندین بنا همچون مدرسه، حمام، بازار ابراهیم خان کرمان، کاروانسرا، بادگیر، آب انبار و قیصریه ابراهیم خان کرمان، این مجموعه تاریخی را تشکیل داده اند. این مجموعه به دستور ابراهیم خان ظهیرالدوله حاکم کرمان و یکی از خویشاوندان فتحعلی شاه قاجار ساخته شد و سبک معماری و کاشی کاری آن مربوط به دوره صفویه است. مجموعه ابراهیم خان کرمان که در مرکز شهر و در مجاورت مجموعه گنجعلی خان قرار دارد، در زمینی به مساحت 4500 متر مربع ساخته شد و جز مجموعه هایی می باشد که عنصر تزیینی غالب آن کاشی خشتی هفت رنگ است.

پلان مجموعه ابراهیم خان کرمان

مدرسه ابراهیم خان کرمان یکی از زیباترین بناهای این مجموعه می باشد که در پلانی مستطیل شکل و بصورت دو طبقه ساخته شد و در اطرافش چندین حجره قرار دارد. این مدرسه شامل بخش هایی نظیر مسجد، کتابخانه، اتاق های خادم، آبکش و سرویس بهداشتی می باشد. نمای مدرسه با عناصری همچون گچبری، مقرنس کاری و کاربندی تزیین شده است. مدرسه ابراهیم خان میزبان مرتفع ترین بادگیر کرمان به ارتفاع 16 متر می باشد که توسط استاد اسماعیل قصاع بنا گردید. امروزه از این مدرسه به عنوان محل سکونت طلاب و محل درس و مباحثه استفاده می شود.

حمام ابراهیم خان نیز به مانند مسجد هنوز دایر است و از مردم و کسبه بازار برای استحمام به آن مراجعه می کنند. این حمام در ضلع جنوبی مجموعه قرار دارد و به مانند دیگر حمام ها در سطحی پایینتر از زمین واقع شده تا گرمای داخل حمام و نیز آبرسانی از این طریق به سهولت انجام شود. بازار مجموعه تاریخی ابراهیم خان که دیگر بنای تشکیل دهنده این مجموعه می باشد در ضلع شرقی مدرسه و حمام قرار دارد و نام آن قیصریه زرگری می باشد و به مانند حمام و مدرسه کاربری آن هنوز حفظ شده است. بازار در حدود 100 متر طول دارد و معماری آن از سبک معماری دوره صفویه الهام گرفته شده و سقف آن نیز دارای کاربندی می باشد. آب انبار ابراهیم خان کرمان که روزگاری یکی از آب انبارهای معتبر شهر بوده در ضلع شمالی قیصریه واقع شده و وظیفه تامین آب مورد نیاز بخشی از شهر کرمان را داشته است.

این مجموعه تاریخی در خیابان شریعتی، خیابان شهید محمد تجلی واقع شده است. امکان دسترسی به آن از میدان توحید نیز وجود دارد. نشاط آوران بازدید از این مجموعه تاریخی که از جاذبه های گردشگری کرمان است را به شما پیشنهاد می کند.

مجموعه ابراهیم خان یکی از جاذبه های تاریخی کرمان می باشد که در 1 فروردین ماه 1345 با شماره ثبت 526 به فهرست آقار ملی کشور افزوده شد و شما می توانید در تور کرمان گردی از این مکان بازدید کنید.

آدرس مجموعه ابراهیم خان کرمان : استان کرمان، شهر کرمان، خیابان شریعتی، خیابان شهید محمد تجلی

عکس های مجموعه ابراهیم خان کرمان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
  • مرتضی عبداللهی

    سلام وخسته نباشید از معرفی این اثار تاریخی که برایم خیلی جالب وجذاب بود واقعا ممنون سپاسگزارم