خانه فروغ الملک شیراز

18954 2019/09/21
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه خانه فروغ الملک شیراز به سال 1210 هجری قمری مربوط میشود.

خانه فروغ الملک کجاست؟

خانه فروغ الملک قوامی که اکنون به یکی از موزه های هنری شهر شیراز است به عنوان مشکین فام مشهور شده و یکی از تاریخی ترین بناهای شیراز محسوب میشود. این خانه هم مانند دیگر خانه های قدیمی دارای سبک معماری خاص می باشد و از چهار قسمت اندرونی، بیرونی، مطبخ خانه، اصطبل و حمام تشکیل شده است. هنگامی که وارد خانه فروغ الملک در شیراز می شوید به یک راهروی باریک و تاریک می رسید که به حیاط عمارت منتهی می شود. در ضلع جنوبی این خانه یک سالن باشکوه و بزرگ برای مهمانان طراحی شده و در ضلع غربی یک شاه نشین با پنجره هایی چوبی که با هنر زیبای معرق کاری مزین شده است قرار گرفته.

عکس خانه فروغ الملک

در جایی که شاه نشین قرار گرفته، یک حوضخانه بزرگ وجود دارد که به عمارت اندرونی منتهی می شود. اندرونی فقط مخصوص خانواده و ساکنین عمارت بوده و مهمانان در آن جایی نداشته اند. قسمت اندرونی یک سالن پذیرایی و چندین اتاق در ضلع شرقی و غربی دارد. در مجاور اندرونی یعنی در ضلع جنوبی هم یک اتاق به نام اتاق آینه قرار دارد. صاحب این عمارت زیبا شخصی به نام قوام الدین بوده است که همه او را به نام فروغ الملک صدا می زدند.

خانه فروغ شیراز را در سال 1210 هجری قمری ساخته میشود. مساحت این عمارت حدود 1020 متر مربع است. سال های زیادی این بنا به حال خود رها شده بود و چیزی از آن باقی نمانده بود تا اینکه به واسطه سازمان عمران و بهسازی شیراز آن را مورد مرمت و بازسازی قرار دادند. خانه فروغ الملک در سال 1383 به نام مشکین فام تغییر کاربری یافت. عمارت فروق الملک شیراز در دو دهه مختلف 20 و 50 به عنوان دبستانی تحت همین نام مورد استفاده سازمان آموزش و پرورش قرار گرفت.

مصالحی که برای ساخت این بنا استفاده کرده اند بیشتر از چوب و آجر و سنگ است و در برخی از گوشه هایش هم با ملات گچ، تمام سطح خاکی و کاهگلی را پوشانده اند. همانطور که می دانید این خانه هم مانند دیگر خانه های قدیمی ایران دارای تزئینات سنتی و زیبایی است. گچ بری های هنرمندانه، هنر زیبای معرق کاری، نقاشی های سنتی مانند گل و بلبل و طرح کاشی، آجر کاری های بسیار دلنشین از جمله تزئینات زیبای این عمارت هستند که زیبایی آن را دو چندان کرده اند.

همانطور که گفتیم اکنون این عمارت تبدیل به یکی ازموزه های هنری شیراز تبدیل شده که به مشکین فام شهرت دارد. در این موزه آثار بسیار نفیس و ارزشمندی که حاصل دست های هنرمند مردم استان فارس است، به نمایش گذاشته شده و به عنوان یکی از مهم ترین موزه های هنری تخصصی ایران شناخته می شود. دلیل اینکه نام این موزه را مشکین فام گذاشته اند، آن است که شخصی به نام حسن مشکین فام تاسیس این موزه را به عهده گرفت و جالب است که بدانید بسیاری از آثار هنری خانواده مشکین فام هم در این موزه به نمایش گذاشته شده است.

خانه فروغ الملک یکی از جاذبه های تاریخی شیراز است که در تاریخ 30 خرداد سال 1377 با شماره ثبت 2040 به فهرست آثار ملی کشور افزوده شده و شما می توانید در تور شیراز گردی به این مکان دیدینی سری بزنید.

آدرس خانه فروغ الملک: شیراز، گذر تاریخی سنگ سیاه، خانه فروغ الملک

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید