منار ساربان اصفهان

15085 2018/09/16
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 4]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

منار ساربان یکی از بناهای تاریخی شهر اصفهان می باشد تاریخچه منار ساربان به دوران حکومت سلجوقیان در میان سالهای ۵۲۵ و ۵۵۰ هجری قمری مربوط می شود.

مناره ساربان اصفهان کجاست؟

منار ساربان اصفهان از جمله زیباترین منارهای موجود در این استان است. این منار که متعلق به قرن ششم و دوره سلجوقیان می باشد، در محله قدیمی جویباره و در خیابان کمال ساخته شده است. معماری و نوع ساخت و ساز این مناره شباهت بسیاری به مناره مسجد امام علی داشته و ارتفاع منار ساربان نزدیک به 44 متر می باشد. همچنین شعاع کف مناره 4.2 متر است و دارای سه طبقه است.

پلان منار ساربان اصفهان

تزیینات منار ساربان در قسمت بیرونی، علاوه بر اینکه نمای خاصی به آن بخشیده ، مناره را به هفت قسمت نیز تقسیم کرده است. قسمت اول منار ساربان در اصفهان یکی آجر چینی ساده را به نمایش می گذارد. اما قسمت های دوم و سوم بطور زیبا و ماهرانه ای توسط آجر تزیین شده اند. قسمت چهارم که به آن گلوگاه نیز می گویند، توسط کاشی های فیروزه ای و مقرنس های آجری نماکاری شده است. بخش پنجم نیز دارای تزییینات ساده آجری است و قسمت ششم آن تاج دوم مناره می باشد. قسمت هفتم نیز تاج اصلی آن به شمار می رود.

در قاعده مناره ساربان هر دو تاج منار ساربان، کتبیه هایی به رنگ زیبای فیروزه ای وجود دارد که چشم را به خود خیره می کند. این سه کتیبه با خط کوفی نوشته شده و با اینکه عواملی چون باران و آفتاب شدید، بخش های زیادی از آن را ناخوانا کرده است، اما قسمت هایی از عبارات مذهبی نوشته شده بر روی کتیبه را می توان خواند. اگر به عکس عکس منار ساربان خوب دقت کنید، متوجه می شوید یکی دیگر از ویژگی های جالب این منار این است که حدود هشت درجه انحراف دارد که به خاطر نشست پایه های آن می باشد. به همین سبب به منار ساربان، برج پیزای ایران نیز می گویند. در حال حاضر انحراف مناره ساربان در استان اصفهان را به طور مرتب اندازه گیری می کنند تا در صورت خطر ریزش، اقدامات لازم انجام شود.

مناره های در تاریخ معماری ایران جایگاه مهمی دارند. این سازه ها که در قدیم از آنها برای راهنمایی کاروان ها از آنها استفاده می شده و نقش فانوس را ایفا می کرده اند، تبدیل به محلی برای هنرنمایی معماران ایرانی شدند. ساربان در لغت به معنای شتربان است و ظاهرا وظیفه این منار، راهنمایی کاروان ها به سمت شهر بوده است. منار ساربان یکی از جاذبه های گردشگری و تاریخی اصفهان به شمار می رود و نشاط آوران دیدن آن را به شما پیشنهاد می کند.

منار ساربان اصفهان یکی از جاذبه های تاریخی استان اصفهان می باشد که در تاریخ 15 آذر 1314 به شماره ثبت 232 در فهرست آثار ملی قرار گرفت و شما می توانید در تور اصفهان گردی از این مکان بازدید کنید.

آدرس منار ساربان اصفهان : استان اصفهان، شهر اصفهان، خیابان کمال

عکس های منار ساربان اصفهان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید