تور ساوه گردی

قبل از سفر به ساوه حتما این مطلب را بخوانید 21573 ۱۳۹۷/۱۰/۱۳
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 2.5]
تاریخچه: ساوه یکی از معدود شهرهایی است که تقدم تاریخی آن به عهد باستان باز می گردد و نامش با کتب تاریخی عجین شده است. برخی مورخین تاریخ تاسیس این شهر را مربوط به دوره حکومت کیخسرو می دانند و گروهی معتقدند نام ساوه از واژه اوستایی "سوا" یا واژه پهلوی "سوکا" گرفته شده است. این شهر در اواخر حکومت ساسانی و ابتدای حکومت اسلامی جزو ایالت کوهستان یا جبال بوده است.

شهر تاریخی ساوه با دارا بودن پیشینه غنی تاریخی، یکی از کهن ترین شهرهای ایران محسوب می شود و تاریخ طبری، معتبرترین و قدیمی ترین کتابی است که نام ساوه در آن آمده است. ساوه در طول تاریخ، به دلیل موقعیت جغرافیایی و ارتباطی ویژه خود، همواره مورد توجه قرار داشته و یکی از دلایل تعدد آثار تاریخی ادوار مختلف درآن، همین امر بوده که به آن اعتبار بخشیده است. این شهر همواره در طول تاریخ، آبستن حوادث گوناگون بوده است. نمونه بارز آن سال 617 هجری قمری می باشد که شهر توسط مغولان به طور کامل ویران گردید و تمام مردم، قتل عام شدند. بعد از آن و در زمان حکومت ایلاخانیان، قسمت اعظم از خرابی های بوجود آمده بازسازی شد و شهر بواسطه قرارگیری در مسیر شاهراهای ایران و بویژه راهی که شهر سلطانیه که مرکز ایلخانیان بود را به ری و قم و اصفهان  وصل می کرد، دوباره رونق گرفت. با انتخاب تهران به عنوان پایتخت در دوران حکومت قاجار، از اهمیت ساوه کاسته شد. ساوه در حال حاضر، بعد از اراک، مهمترین شهر استان مرکزی محسوب می شود.

تور ساوه,تور گردشگری ساوه,جاذبه های دیدنی ساوه
اطلاعاتی درباره شهر ساوه
جمعیت
220.000 نفر
مساحت
4748 کیلومتر مربع
کدپیش شماره شهری
086

بهترین فصل سفر به ساوه

شهر ساوه در زمره شهرهای با اقلیم نیمه خشک می باشد که به دلیل همجواری با کویر، دارای تابستان های گرم و زمستان های به نسبت سردی می باشد. بهترین فصل برای سفر با تور ساوه گردی، پاییز هزار رنگ است اما سفر به این شهر در دیگر فصول نیز خالی از لطف نیست. حتی اگر ساوه شهر مقصد شما برای سفر نباشد، توصیه می کنیم حداقل یک روز در این شهر بمانید و از جاذبه های دیدنی و تاریخی آن بازدید به عمل آورید.

جاذبه های گردشگری ساوه

ساوه جزو شهرهایی است که حتی اگر مقصد نهایی شما برای سفر نباشد نیز ارزش وقت گذاشتن برای دیدن جاذبه های بی نظیرش را دارد. یکی از دلایل تمایز ساوه با دیگر شهرها ، برخورداری آن از آب و هوای پاک است که لذت سفر برای گردشگران را با تور ساوه گردی دوچندان می کند. از جمله جاذبه های طبیعی و تفریحگاه های بی نظیر ساوه، روستاهای حاصلخیز آن می باشند که در حاشیه شهر واقع شده اند و فاصله چندانی با مرکز شهر ندارند. با سفر به این مناطق می توان هم از طبیعت و هوای پاک لذت برد و هم لذت چشیدن طعم واقعی میوه های فصلی را تجربه کرد. برای دیدن جاذبه های تاریخی این کهن شهر نیز چندان معطل نخواهید شد. زیرا بسیاری از این آثار در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. از جمله این مکان ها می توان به بازار ساوه، مسجد سرخ، آب انبارها و برکه های فرسوده اشاره کرد که فاصله چندانی با یکدیگر ندارند و بازدید از آنها در پیچ و خم کوچه های قدیمی، با مردمانی مهمان نواز که با گویش گرمشان شما را همراهی می کنند، خالی از لطف نخواهد بود.

جاذبه های طبیعی ساوه

شهرستان ساوه با برخورداری از 5 منطقه گردشگری که 4 تای آن در دسته جاذبه های طبیعی قرار دارد، یکی از شهرهای مورد علاقه گردشگران برای سیاحت به شمار می رود. این شهر به دلیل قرارگیری در دشت و همجواری با کویر، در دل خود مکان های طبیعی زیادی را جای نداده اما حاشیه شهر، به دلیل قرارگیری در ارتفاع و کوهستانی بودن، از جاذبه های طبیعی زیادی برخوردار است. در ادامه به معرفی این جاذبه ها می پردازیم.

 • پارک های درون شهری : پارک ولیعصر، پارک بانوان، پارک طالقانی، پارک فدک، پارک امیر کبیر، پارک هنرجو
 • غارهای خارج از شهر ساوه : غار پیرپیکر، غار بابا گرگر، غار آقداش، غار کوه ساوه (شاه پسند)، غار مسلم آباد، غار ده سید
 • کوه های ساوه : کوه شاه پسند، کوه چرخی
 • مناطق نمونه گردشگری ساوه : منطقه نمونه گردشگری روستاهای سنگستان و خلیفه کندی، منطقه نمونه گردشگری روستاهای کهک و بالقلو، منطقه نمونه گردشگری روستای سامان، منطقه نمونه گردشگری روستای باغ شیخ
 • آبشارهای ساوه : آبشار هندیس، آبشار آقچه قلعه، آبشار نوبران
 • رودخانه های ساوه : رودخانه سامان، رودخانه زنبر، رودخانه مزلقان، رودخانه قره چای
 • سایر جاذبه های گردشگری ساوه : رود سامان، پارک جنگلی ساوه، بام ساوه
 • دریاچه های ساوه : دریاچه الغدیر، دریاچه دیلیو، دریاچه مصنوعی ساوه
 • سد های ساوه : سد الغدیر

جاذبه های تاریخی ساوه

شهر تاریخی ساوه با قدمت هفت هزار ساله خود، دارای بیش از 400 اثر تاریخی ثبت شده می باشد که آثار برجای مانده آن از دوران های مختلف، گنجینه ای گرانبها و نفیس، از آداب و رسوم گذشتگان و نحوه شکل گیری تاریخ این منطقه است. اغراق نیست اگر شهر زیرزمینی آوه را، بخشی جداناپذیر از تاریخ کهن سرزمین ایران برشمریم. علاوه بر آن مسجد جامع ساوه که یکی از اولین مساجد ساخته شده در ایران می باشد، سند زرین دیگری در تاریخ این کهن دیار تاریخی محسوب می شود. وجود چندین کاروانسرا و آب انبار، تپه های باستانی و زیارتگاه های معروف، ساوه را بدل به شهری مهیج و جذاب برای علاقمندان به آثار تاریخی کرده است و همین موضوع باعث ایجاد تور گردشگری ساوه نیز شده است.

 • مساجد تاریخی ساوه : مسجد و جامع ساوه، مسجد سرخ ساوه، مسجد میدان، مسجد بازار ساوه، گنبد چهار سوق
 • مناره های تاریخی ساوه : مناره مسجد جامع،
 • بقعه و آرامگاه های ساوه : امامزاده سید ابو رضا، امامزاده عبدالله ابن موسی الکاظم، امامزاده اسحاق ابن موسی الکاظم، امامزاده سید حسین ابن موسی الکاظم، امامزاده سید بشیر ابن موسی الکاظم، امامزاده سید علی‌ اصغر
 • بازاهاری تاریخی ساوه : مجموعه تاریخی بازار ساوه
 • موزه های ساوه : موزه مردم شناسی ساوه
 • تپه های تاریخی ساوه : تپه
 • قلعه های تاریخی ساوه : قیز قلعه، قلعه سامان، قلعه دختر
 • کاروانسراهای تاریخی ساوه : کاروانسرای صفوی، کاروانسرای باغ شیخ، کاروانسرای عبدالغفارخان
 • سایر جاذبه های تاریخی ساوه : پل تاریخی سرخه ده، منطقه نمونه گردشگری آوه

مراکز خرید ساوه

از مجموعه بازار تاریخی ساوه می توان به عنوان مهمترین مرکز خرید در شهرستان ساوه نام برد. این بازار با بیش از 600 متر طول، به وسیله میدان انقلاب از دو مجموعه تشکیل شده که بازارهای آن در مجموعه شمالی قرار گرفته و این راسته را به دوازده قسمت تقسیم کرده است. این مکان در حال حاضر محل فروش سوغات و صنایع دستی استان و شهر ساوه می باشد. دیگر مراکز خرید ساوه در ادامه آورده شده است.

 • مراکز خرید ساوه : مجتمع تجاری شریف، مجتمع تجاری صدف، مجتمع تجاری خورشید، مجتمع تجاری شهرداری

هتل های ساوه

هتل چهار ستاره کاوه تنها هتل در شهرستان ساوه است که به میزبانی از گردشگران و مسافران داخلی و خارجی مراجعه کننده می پردازد. این هتل که در شهرک صنعتی ساوه واقع شده بیش از 30 سال قدمت دارد و چندین بار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است. هتل کاوه دارای 50 باب اتاق می باشد و امکانات رفاهی متعدد از جمله رستوران، کافی شاپ و سالن بدنسازی دارد.

سوغات و صنایع دستی ساوه

از باسلوق می توان به عنوان بهترین سوغات ساوه یاد کرد. این شیرینی محلی که به دو صورت سرکلاغی و رشته ای ساخته می شود، اغلب در فصول پاییز و زمستان، توسط زنان روستاهای اطراف ساوه تهیه شده و به دلیل مزه عالی، بسیار مورد توجه گردشگران قرار می گیرد. شهر ساوه در بخش کشاورزی نیز بسیار مشهور می باشد و در نظر بسیاری از مردم ایران انار نماد ساوه به حساب می آید. دست بافهای سنتی مانند قالی بافی و گلیم بافی در زمره مشهور ترین صنایع دستی ساوه می باشند. صنایع دیگری چون رودوزی سنتی، منبت کاری چوب و قلمزنی نیز در ساوه رواج دارد.

نقشه شهر ساوه

بخش اعظمی از شهرستان ساوه که در شمال استان مرکزی واقع شده است را دشت و نقاط هموار تشکیل می دهند. اغلب ارتفاعات نیز در غرب شهر واقع شده و بلندترین ارتفاع شهر متعلق به کوه شاه پسند می باشد که بیش از 2930 متر ارتفاع دارد. ساوه بیش از 30 درصد استان مرکزی را تشکیل می دهد. این شهرستان از سمت شمال به شهرستان زرندیه، از شرق به استان تهران و قم، از غرب به استان همدان و از جنوب به شهرستان های تفرش و کمیجان محدود می شود. این شهرستان بین عرض جغرافیایی 34 درجه و 45 دقیقه تا 35 درجه 34 دقیقه عرض شمالی و 49 درجه و 15 دقیقه تا 50 درجه و 56 دقیقه طول شرقی واقع شده است.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید