غذاهای سنتی شیراز

17295 2018/12/09
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]

غذاهای سنتی شیراز یکی دیگر از لیست غذاهای خوشمزه ی ایرانی است. در نگاه اول شاید غذاهای شیراز برایتان عجیب بنظر بیاید امّا به شما توصیه میکنیم حتما در سفر به شیراز از غذاهای اصیل شیرازی بچشید. غذای هر شهر بیانگر فرهنگ، محصولات، ذائقه و نوع خوراک یک منطقه را به ما می شناساند. یکی از تفریحات برخی از خانواده ها این است که در روزهای بخصوص و یا تعطیلات به رستوران ها رفته و از بهترین غذاهای ایرانی و فرنگی استفاده کنند.

انار پلو شیراز

یکی دیگر از غذاهای شهر شیراز که مخصوص شب یلدا پخته می شود، انار پلو شیرازی نام دارد. انار پلوی شیراز یکی از غذاهای مجلسی، قدیمی و مخصوص مهمان در شهر شیراز است. انار پلو  را می توانید با مرغ و یا گوشت نوش جان کنید این انتخاب با شماست اما در اصل انار پلو با ران مرغ سرخ شده تهیه می شود. شما می توانید آن را با کوفته قلقلی نیز درست کنید.

انار پلو به سبک شیرازی از برنج، انار دانه شده، گشنیز خرد شده، خلال پسته، پیاز، زعفران و به میزان لازم ادویه تشکیل شده است. برای تهیه این برنج خوشمزه باید انارها را بعد از دون کردن با پیاز، خلال پسته و کره و نمک به مدت پنج دقیقه تفت داد. سپس مواد آماده شده را با برنج لایه به لایه دم کنید. پس از آماده شدن می توانید برنج را به همراه مغز پسته و انار تزئین کنید بهتر است مرغ ها را در کنار برنج سرو کنید تا همان حالت سنتی را به خود بگیرد.

کوفته سبزی شیرازی

غذایی که اغلب شیرازی ها آن را به صورت ماهانه درست می کنند و جزو لیست غذایی خانگی است. درست کردن این غذای خوشمزه به ظاهر آسان است اما هر غذای اصیل فوت و فن خودش را دارد. کوفته سبزی شیرازی رنگی سبز و سفید دارد که مواد آن از برنج، سبزی تازه خرد شده، لپه، گوشت چرخ کرده، پیاز داغ، گردو و کشمش پلویی تشکیل شده است. کشمش پلویی و گردو خرد شده با کمی پیاز داغ مواد میانی این کوفته را تشکیل می دهند. چاشنی های این غذای خوشمزه و راز عطر آن ادویه (نمک، فلفل، زردچوبه) و سبزی های معطر (تره، گشنیز، جعفری، ترخون، مرزه، شوید) آن است.

در ابتدا برنج، گوشت چرخ کرده، لپه و سبزی را با هم در مخلوط کن ترکیب کنید. مایه یکدست را برداشته و میان آن را با پیاز داغ و گردو خرد شده و کشمش پلویی پر کنید تا بتوانید آن را در آب مایه کوفته قرار دهید. آب مایع کوفته متشکل از پیاز داغ، ادویه، روغن، آب و سبزی معطر است.

کلم پلو شیراز

معروف ترین غذای شیراز، کلم پلوی شیرازی است که گاهی بر سر آن دعوا می شود. کلم پلوی شیرازی جزو غذاهایی است که تقریبا خیلی سخت پخته می شود و فوت و فن خاصی دارد. این کلم پلو از برنج، گوشت چرخ کرده، کلم سفید خرد شده، سبزی معطر (تره، ترخون، ریحان، شوید)، پیاز و پیاز داغ، آرد نخودچی، پودر لیمو عمانی، ادویه (نمک، فلفل و زردچوبه) به میزان دلخواه تشکیل شده است. ابتدا باید پیاز، روغن و کلم را با هم تفت دهید و سپس کمی آب به مواد اضافه کرده تا کلم ها خوب بپزند. سبزیجات معطر را به مایع اضافه میکنیم البته زمانی که آب مواد کاملا بخار شود. در نهایت برنج آبکش را با مواد قاتی کرده و در قابلمه دم می کنیم می توانیم از گوشت قلقلی در کنار این غذای لذیذ استفاده کنیم.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید