قلعه پاچنار سمنان

12896 2018/10/02
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه قلعه پاچنار سمنان به دوره سلسله طاهریان برمیگردد.

قلعه پاچنار کجاست؟

استان سمنان در تقسیمات شانزده گانه اوستایی جزو چهارده ایالتی تاریخی به نام ورنه در دوران باستان می باشد. بعضی تاریخ شناسان بنیانگذار شهر سمنان را تهمورث دیوبند می دانند. البته عداه ای دیگر از تاریخ نویسان مژگان بانو را بنیانگذار سمنان می دانند که ایشان از شاهزادگان دوره حکومت محلی خیرخواهان بود. در حال حاضر بقایای قلعه مژگان بانو در شمال غربی شهمیرزاد قرار دارد که در دوره حمله مغول ها تخریب شد را گواه این مسئله می دانند.

به این علت که زادگاه بسیاری از بزرگان قاجار در منطقه سمنان بوده است و به ویژه در زمان فتحعلی شاه که زادگاهش در شهر سمنان بود، این شهر بسیار مورد توجه قرار گرفت. از آثاری که از بپیشینه کهن این شهر باقی مانده است می توان به قلعه ی پاچنار سمنان اشاره کرد. در محله اسفنجان سمنان، جنوب غربی میدان ابوذر آثار دو قلعه قدمی وجود دارد که به قلعه های پاچنار شهرت دارند. شکل و شمایل این دژها مانند دژهای دوران می باشد که جزو قلعه های بسیار مهم نظامی و دفاعی شهرستان سمنان محسوب می شدند.

بعضی تاریخ شناسان قدمت ساخت قلعه پاچنار سمنان را مربوط به دوره سلسله طاهریان می دانند. قلعه ای که در ضلع غربی پاچنار قرار دارد وسیع تر و بزرگ تر از قلعه شرقی است. این قلعه با ۱۳ متر ارتفاع دارای دو برج دیده بانی مدور با قطر دو متر در گوشه های قلعه پاچنار می باشد. این قلعه از دو طبقه نامنظم تشکیل شده است که ۲۸ پله بلند و نامنظم طبقات را به پشت بام متصل می کند. 

قلعه ضلع شرقی پاچنار در حدود 100 قدمی قلعه غربی واقع شده و همانطور که گفته شد از نظر وسعت کوچک تر و دارای یک برج دیدبانی می باشد که نیمه ویران رها شده است. این قلعه به دلیل ساخت دبیرستان دخترانه، بخشی از آن ویران شده است. در ساخت قلعه پاچنار سمنان از مصالحی مانند خشت های خام بزرگ و سنگ مورد استفاده قرار گرفته است، جالب است بدانید در این قلعه ضلع غربی چند خانواده سکونت دارند. اما در قلعه شرقی به دلیل نمیه ویران بودنش کسی در آن زندگی نمی کند.

آدرس قلعه پاچنار سمنان : شهر سمنان، میدان ابوذر، محله اسفنجان

عکس های قلعه پاچنار

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید