منظره روستای قلات شیراز

روستای قلات، اولین روستای تاریخی-طبیعی ایران

17425 2022/06/27
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی

روستای قلات شیراز کجاست؟ چرا تا به این اندازه این روستای زیبا در استان فارس، میان گردشگران خارجی هوادار دارد؟ آیا گردشگران ایرانی و خارجی صرفا برای مشاهده طبیعت زیبای این روستا به آنجا می روند یا علاقه مند به تاریخچه روستای قلات هستند؟ اگر دارید کوله بارتان را برای سفر به شیراز می بندید یا الان در شیراز هستید و دنبال اماکن توریستی این شهر می گردید، اکیدا توصیه می کنیم تا انتهای این مقاله با نشاط آوران همراه شوید و خودتان را از این نعمت خدادادی محروم نکنید!

روستای قلات هر دو فاکتور را با هم دارد!

مردم معمولا یا به خاطر آب و هوای خوب روستا و داشتن چشمه و رودخانه به روستاها علاقه مند می شوند، یا به خاطر تاریخی بودن بافت روستا و داشتن قلعه ها و آثار باستانی. اما ماجرای روستای قلات شیراز متفاوت است. گردش در این روستا هم طبیعت گردی محسوب می شود، اما بازدید میراث فرهنگی و آثار باستانی. روستای تاریخی قلات هر دو تا فاکتور لازم برای جذاب شدن یک روستا را با هم دارد. دقیقا به همین علت است که برخی به این روستا لقب جواهر سبز داده اند.

نام روستای قلات در فهرست میراث فرهنگی ایران

روستای قلات فارس یکی از روستاهای ییلاقی این استان است که تقریبا در فاصله سی و شش کیلومتری شمال غرب شیراز واقع شده است. از فاصله 2-3 کیلومتری که به منظره این روستا نگاه کنید، به طور کامل می توانید پلکانی بودن خانه های این روستای زیبا را تماشا کنید. در ایران چندین روستا با بافت پلکانی وجود دارد که یکی از معروف ترین آن ها روستای تاریخی قلات شهر شیراز است. در این نوع بافت روستایی، خانه ها در دامنه کوه ساخته می شود و سقف خانه پایینی، در واقع حیاط خانه طبقه بالا محسوب می شود. نام روستای قلات با عنوان روستای تاریخی-طبیعی، در لیست میراث فرهنگی و ملی کشور ثبت شده است.

روستای زیبای قلات در استان فارس

نام قلات از کجا ریشه می گیرد؟

روستای قلات فارس، نام خود را از کوهی که در جوار آن است وام گرفته است. در واقع روستای زیبای قلات در نزدیکی کوه قلات ایجاد شده و این کوه مانند دژ بزرگی پشت این روستا در برگرفته است و به سختی می توان از جنوب وارد این روستا شد. تنها راه ورود به روستا، داخل شدن به روستا از مقابل و از طرف شمال است. نام دیگر کوه قلات، کوه سرخ است. علاوه بر کوه، رودخانه نسبتا بزرگی نیز به نام قره آغاج از کوه تاسک مبدا گرفته، تا پایین روستا ادامه دارد و زمین های این روستا را سیراب می کند.

به دلیل وجود همین رودخانه است که هزاران درخت در این منطقه رشد کرده است. پوشش گیاهی عالی این منطقه علاوه بر آنکه زیبایی منظره این روستا را دو چندان کرده، زیستگاه امنی نیز برای انواع گونه های پرندگان به وجود آورده است. اگر از شلوغی شهر و صدای بوق خسته شده اید، پیشنهاد می کنیم چند روزی به خودتان مرخصی بدهید و به روستای قلات شیراز سری بزنید و از شنیدن موسیقی زیبای آوای گونه های مختلف پرندگان این منطقه لذت ببرید و آرامش بگیرید.

بافت قدیمی روستای قلات، مقصد اصلی گردشگران اروپایی

بافت قدیمی روستای قلات با اینکه تا حدودی توسط اهالی ترک شده و خالی از سکنه است، اما هنوز حفظ شده و گردشگران متعددی را از کشورهای اروپایی نظیر آلمان، فرانسه و روسیه به این روستا کشانده است. از جاده آسفالت که به سمت روستای قلات می روید، ابتدا با بافت جدید این روستا مواجه می شوید. مهمانسراها، رستوران ها، سفره خانه ها و … در قسمت شمالی روستا قرار دارد.

هر چه بیشتر مسیر را بپیمایید و به درون روستا بروید، کم کم بافت جدید به بافت قدیم تبدیل می شود و این روستا، اصالتش را به نمایش می گذارد. قابل ذکر است برای ورود به بافت قدیمی روستا با ماشین، باید ورودی بپردازید. طبق آخرین اطلاعاتی که از سوی کاربران سایت نشاط آوران به دست ما رسیده، ورودی هر خودرو 15.000 تومان است. البته اگر قصد پیاده روی در بافت روستا را داشته باشید، هزینه ای از شما دریافت نمی شود و این 15000 تومان صرفا برای هزینه های نگهداری راه و پارکینگ می باشد.

بافت قدیمی روستای قلات فارس

چه علاقه مند به طبیعت باشید، چه علاقه مند به اماکن فرهنگی و تاریخی، روستای قلات در فارس مقصد بسیار مناسبی برای سفر شماست. در این روستا خیابانی وجود دارد به نام خیابان قزل ارسلان. خیابان قزل ارسلان همان خیابانی است که شما را تا خانه های پلکانی این روستا هدایت می کند.

تقلید قلات شیراز از معماری ماسوله گیلان صحت ندارد!

خانه های پلکانی روستای قلات شیراز، غالبا از کاه گل و سنگ و چوب ساخته شده اند و در آن از سیمان و آهن و آجر استفاده نشده است. برخی می گویند در معماری این روستا از معماری روستای ماسوله گیلان تقلید شده و پلکانی بودن خانه ها، ابداع روستاییان قلات نیست. قطعا این ادعا اشتباه است. قدمت بسیار زیاد این روستا و فاصله زیاد بین ماسوله تا قلات، احتمال درستی این ادعا را به صفر می رساند.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید