خانه عامری ها در کاشان

18990 2016/02/22
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 8 امتیاز : 4.5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

خانه عامری ها در کاشان یا سهام السلطنه، یکی از با ارزش ترین مجموعه های  مسکونی تاریخی کاشان است که متعلق به دوره زندیه می باشد. تاریخچه خانه عامری ها در کاشان به سال 1192 هجری قمری بر میگردد که در جانب خیابان علوی بنا گردید.

خانه عامری ها کجاست؟

خانه ی عامریها در کاشان از وسیع ترین خانه های تاریخی جهان محسوب می شود. زیربنای این خانه 12000 مترمربع و شامل 8000 مترمربع عرصه است. در این مجموعه حیاط های وسیع اندرونی و بیرونی مشاهده می شود که قدمت آن ها به دوران زندیه باز می گردد. در زمان قاجار شخصی به نام سهام السلطنه عامری به بازسازی این خانه تاریخی پرداخت. سهام السلطنه برای گسترش بنا حیاط هایی نیز به آن افزود. خانه عامری ها دارای 7 حیاط است که از چهار حیاط آن به شکل بیرونی، اندرونی، مهمان خانه، خدمه و سواران نظامی به کار گرفته می شد و سه حیاط دیگرش برای سکونت نزدیکان سهام السلطنه مورد استفاده قرار می گرفت.

در خانه عامری ها حدود 85 اتاق رویت می شود که در آن ها حمام های اختصاصی زنانه و مردانه است که در آن زمان کم سابقه بوده است. ابراهیم خلیل خان فرزند سهام السلطنه بعد از ایشان، صاحب حیاط های درونی و بیرونی شد و مابقی بخش ها به دیگر افراد خانواده رسید.  بخش جنوبی ساختمان متعلق به بزرگ عامری ها و بخش شمالی نیز به حشمت الله خان عامری تعلق داشت. خانه های دیگری نیز در بخش های شمالی و غربی بوده که بعدها تفکیک گشته و به مالکیت فردی به نام یوسفی رسید. با همکاری میراث فرهنگی کاشان به دلیل حضور نداشتن مالکین خانه در سال 1374 هجری شمسی، مجوز مرمت بنا از دادستان وقت گرفته شد و عملیات بازسازی در آن صورت گرفت.

معماری خانه عامری ها در کاشان

معماری خانه عامری ها در کاشان به شیوه حیاط مرکزی صورت گرفته است. از تکنیک گودال باغچه برای جریان آب قنات ها به تمام حیاط ها و حوض خانه های بنا استفاده شده است. وجود بادگیرهای بلند در خانه هوای گرم سرداب ها را خنک کرده و باعث چرخش هوای مطبوع در بنا می شود.

امروزه مجموعه خانه عامری ها به نام ابراهیم خلیل خان علوی مشهور می باشد و در آن هنرهای نقاشی، مقرنس کاری، کاشیکاری و گچبری های گرانبها و نایاب به چشم می خورد و در اختیار علاقه مندان به هنر قرار می گیرد.

در حیاط وسیع خانه اتاق پنج دری رویت می شود. در نمای شمالی ایوان بلندی قرار دارد که در اطرافش اتاق ها و سالن هایی وجود دارد. قسمت های مختلف خانه از روابط داخلی صحیح بهره مند هستند، هرکدام از قسمت ها دارای ورودی مجزا با سردر و هشتی و راهرو است و که هرکدام دارای ارزش فراوانی شده است.

آدرس خانه عامری ها در کاشان : محله‌ی سلطان میراحمد کاشان، در خیابان علوی، کنار حمام سلطان میراحمد

عکس خانه عامری ها در کاشان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید