MENUMENU
051-36040039

غار یخ مراد البرز

2568 ۱۳۹۶/۰۷/۱۸
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 6 امتیاز : 4.3]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

استان البرز با وجود وسعت کمی که دارد، دارای جاذبه های گردشگری فراوانی است که یکی از آنها غار یخ مراد می باشد. بارزترین ویژگی غار یخ مراد کرج این است که درون این غار در تمام فصول سال به تعداد فروان قندیل های یخ وجود دارد. همچینی این غار سال ها پیش در زیر آب قرار داشته است.

 فصل تابستان برای تعداد زیادی از هموطنانمان فصل گردش و مسافرت است. بیشتر خانواده های ایرانی سعی می کنند با توجه به تعطیلی مدارس و دانشگاه ها در این فصل، به یک مسافرت دسته جمعی بروند و ساعات خوشی را برای یکدیگر رقم بزنند. در این میان برخی از خانواده ها دوست دارند از گرمای سوزان تابستان فرار کرده و به جایی بروند که بتوانند کمی سرما را تجربه کنند. یکی از مکان هایی که می تواند در این قضیه کمک کند، غار یخ مراد گچسر است. این غار در تمام فصول سال در اعماق خود قندیل های یخی دارد.

جاذبه های گردشگری البرز,غار یخ مراد,غار یخ مراد چالوس

غار یخ مراد چالوس در نزدیک روستای آزادبر و روستای کهنه ده و در منطقه گچسر استان البرز قرار دارد. در دامنه کوه های این منطقه می توانید یک حفره را مشاهده کنید که در واقع ورودی غار بوده و بعد از طی مسافتی که عموماً با شیب نسبتاً ملایم به سمت پایین می باشد، می توانید استالاکتیت های اسفنجی و چشمه های یخ زده و زیبای غار را مشاهده کنید.

غار یخ مراد در البرز,غار یخ مراد در تابستان,غار یخ مراد در جاده چالوس

دهانه غار بزرگ است و حدود هشت متر ارتفاع و سه متر عرض دارد. یکی دیگر از نکاتی که غار یخ مراد در البرز را متمایز می کند این است که این غار دارای طبقات مختلف می باشد. حتی در قسمتی از غار می توانید چهار طبقه را ببینید که نزدیک به 30 متر ارتفاع دارد. غار یخ مراد در تابستان می تواند حس زمستان را به شما منتقل کند.

غار یخ مراد کرج,غار یخ مراد گچسر

در گذشته مردم بومی منطقه باور داشته اند که یخ های موجود در اعماق غار برای درمان ناباروری مفید است. در دهانه غار و همچنین در قسمت های مختلف آن کهنه هایی را به عنوان دخیل بسته اند که در واقع به سبب همین کهنه ها، روستای مجاور را کهنه ده نامیده اند. غار یخ مراد در جاده چالوس قرار دارد بنابراین می توانید در مسیر سفر خود به استان های شمالی از این غار نیز بازدید کنید.

البته نشاط آوران به شما پیشنهاد می دهد در ماه های اسفند و فروردین از این غار که جزو جاذبه های گردشگری البرز می باشد بازدید کنید، چرا که قندیل های یخ غار در این ماه ها در بهترین حالت خود قرار دارند.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند