پل سفید اهواز

12712 ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قدمت پل سفید اهواز این پل به زمان حکومت پهلوی برمیگردد که توسط یک شرکت سوئدی در سال 1313 ساخته شد.

پل سفید اهواز کجاست؟

شهر اهواز یکی از شهرهای گرمسیری کشورمان ایران است و دارای موقعیت استراژیگ تجاری و نظامی می باشد. این در کناره این رودخانه شکل گرفته است درست مانند بسیاری از تمدن های پیشین، رودخانه کارون از کوه های بختیاری سرچشمه می گیرد و آب آشامیدنی شهر اهواز را تامین می کند. از دیرباز مردم اهالی منطقه را مجبور می کرده برای ارتباط با هم از روی رودخانه عبور کنند که در گذشته بسیار خروشان بوده است. البته در آن زمان از قایق های دست ساز استفاده می کرده اند.

از مهرماه سال 1313 موقعیت فعلی پل سفید اهواز توسط یک مهندس آلمانی با کمک همسر وی روی کارون تعیین شد. البته برای مطالعات اولیه ساخت پل سفید اهواز از یک شرکت سوئدی و اداره طرق و شوارع وقت صورت پذیرفت، البته بعد از ساخت اعلام کردند عمر مفید پل پنجاه سال است. پل سفید اهواز اولین پل معلق خاورمیانه و ایران و چهارمین پل از لحاظ معلق بودن در دنیاست. این پل یکی از هشت پلی است که روی کارون ساخته شد و توانست خود را نماد شهر اهواز کند.

همانطور که از تصاویر پل سفید اهواز پیداست، این پل را دوقوس به ارتفاع 12 و 20 متری و دو پیاده رو از جنس فلز تشکیل داده است. تمام اجزای سازنده پل فلزی بوده و با پیچ و مهره به هم متصل شده اند به جز پایه های آن که بتنی اند. طول پل بیش از 20 متر و پهنای آن حدود 9 متر و ارتفاع آن به 13 متر است. پل سفید در اهواز در ابتدای بهره برداری، توسط درشکه و اتومبیل مورد استفاده قرار می گرفته است، اما اخیرا به عنوان مسیر یکطرفه برای ماشین ها آن در نظر گرفته اند. در حال حاضر پل سفید اهواز قدمتی بیش از هشتاد سال دارد.

با توجه به اعلام عمر مفید پل سفید اهواز از طرف سازنده آن، سال 89 خورشیدی توسط سازمان میراث فرهنگی عملیات مرمت در دستور کار قرار گرفت. اتصالات و قطعه های فرسوده آن جوش کاری شد، بتن ریزی کف آن ترمیم و تیرهای آن سند بلاست گشت. نکته جالب توجه در مورد پل، سازنده پل سفید اهواز در اثر نارحتی و دق از دنیا رفت، چرا که شرکت انگلیسی چرثقیل و وسایلی را که برای کمک به ایشان داده بود در اواسط ساخت پل پس گرفت!

به دلیل رنگ بدنه پل سفید در اهواز و خصوصیات گونگون دیگرش، مردم آن را به پل سفید نیز می نامند، برخی دیگر از اهالی شهر به خاطر هلال های بزرگ نگهدارنده اش آن را پل هلالی می نامند. نقل قولی جالب نیز از پدربزرپان اهوازی وجود دارد در مورد کارگرانی که در هنگام ساخت پل، طعمه کوسه شده اند. البته این مسئله فقط نقل قول است و اسنادی دال بر حقیقت آن وجود ندارد.

از انجایی که اهواز در جنوب غربی ایران قرار گرفته است دارای آب و هوای بسیار گرم و خشک می باشد. به همین خاطر بهترین زمان برای سفر به این شهر زیبا فصل زمستان یعنی ماه های دی و بهمن است. 

پل سفید اهواز یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری استان خوزستان محسوب می شود و در آبان ماه سال 1378 با شمارهٔ ثبت ۲۴۹۳ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده ‌است و شما می توانید در تور اهواز گردی از این مکان دیدن کنید.

آدرس پل سفید اهواز : شهرستان اهواز – حد فاصل میدان شهدا و خیابان فلسطین (اداره پست)

عکسهایی از پل سفید اهواز

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید