تالار اشرف اصفهان

16363 2016/01/27
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 11 امتیاز : 4.5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

یکی از بناهای تاریخی اصفهان تالار اشرف این شهر است و تاریخچه تالار اشرف اصفهان به زمان شاه عباس دوم صفوی بر میگردد. این تالار در دوران صفویه ساخته شده و حرم سلطنتی و سکونت گاه پادشاه بود.

تالار اشرف کجاست؟

نام اشرف به این دلیل انتخاب شده است که اشرف افغان این عمارت را برای سکونت خویش برگزیده بود اما در این مورد وجه تسمیه مشخصی وجود ندارد و عده ای آن نام را به شاه عباس دوم نسبت می دهند.

اتاق ها و تالارهای زیبایی در تالار اشرف اصفهانی وجود دارد که تزئینات نفیس و زیبایی در آن ها کار شده است. کاخ اشرف در اصفهان برای سکونت پادشاه و خانواده و دربارش مورد استفاده قرار می گرفت. هنوز تالار مرکزی و یکی از اتاق های بزرگ عمارت اشرف پابرجاست و تزئینات آن سالم باقی مانده است.

معماری تالار اشرف اصفهان

فضای عمارت اشرف اصفهان مجلل بوده و گچ بری های لاجوردی و طلاکاری شده در آن صورت گرفته است. طاق های عمارت بلند و از مقرنس کاری های طلاکاری زیبا پوشیده مستور شده است. به هنگام ورود به فضای کاخ اشرف اصفهان در سقف مرکزی یک ترنج زیبا از طلای خالص مشاهده می نماییم که بسیار  خوش منظر و شکیل است.

در تالار اشرف اصفهان، این بنای تاریخی اصفهان در و پنجره های گوناگون و زیبایی وجود داشته، که در حال حاضر همگی نابود شده اند. سازه این تالار با چوب بست انجام شده و بام این بنا بروی پایه های بلند که به طلا آراسته شده قرار داده شده است.

عمارت تالار اشرف اصفهان در دوره های مختلف تاریخی اقوام مختلفی را در خود جای داده و کاربردهای متفاوتی هم داشته است. بنا به گفته های شاردن سیاح فرانسوی ساخت تالار اشرف را به اواخر دوره سلطنت شاه سلیمان دانسته ودر این مکان به محل برگزاری تاجگذاری شاه سلیمان اشاره می کند. عده ای دیگر گفته اند که  این تالار در زمان اوایل جنگ جهانی اول به صورت انبار علوفه بوده است و سپس محل استقرار نظامیان روسی و بعد از آن مکان استقرار دسته موزیک نظامی بوده که خوشبختانه درآن دوران تزئینات زیبای عمارت در زیر گچ مخفی و از دسترس نظامیان خارج شده بود.  

در طی زمان شکاف و درز هایی در بدنه تالار اشرف در اصفهان ایجاد شده بود که با مرمت این بنا از خطرات احتمالی دیگر جلوگیری شده است. 

شهرت بیشتر عمارت تالار اشرف اصفهان به خاطر نقاشی های زرنگار و گچبری های پرکاری است که در این فضای باشکوه صورت گرفته است.

تالار اشرف اصفهان یکی از جاذبه های تاریخی اصفهان می باشد که در تاریخ 15 دی 1310 با شماره 106 به ثبت آثار ملی در آمد و حتما در تور اصفهان گردی از این مکان بازدید کنید.

آدرس تالار اشرف اصفهان در خیابان استانداری شهرستان اصفهان واقع شده است.

عکسهای تالار اشرف اصفهان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید