روستای رویین بجنورد

14851 2019/03/17
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

روستای روئین کجاست؟

یکی از جاذبه های تماشایی و زیبای شهر بجنورد روستای روئین می باشد که در ۲۶ کیلومتری شمال شهر اسفراین و ۵۲ کیلومتری بجنورد و ۷ کیلومتری مسیر بین اسفراین و بجنورد واقع شده است، دره روئین در یکی از دره های موجود در قسمت جنوبی آلاداغ است که روستای روئین هم در آنجا قرار گرفته است.

عکس روستای رویین

     

معماری ساخت خانه های موجود در روستای رویین در اسفراین به شکل پلکانی است به صورتی که اهالی آنجا از سطح بام همسایه خود به عنوان حیاط استفاده می کند که این نوع ساخت چشم انداز بسیار زیبایی شبیه به ماسوله برای این روستا به وجود آورده است.
به دلیل وجود کوچه های تودرتو، ساختار قدیمی خانه ها، شیب دار بودن کوچه های روستا، بلندی های مرتفع، نهرهای همیشگی، درخت های چنار سالخورده و مقبره امام زاده اسحاق منظره ناب و تماشایی برای روستای نائین ایجاد شده است.
گویش مردم منطقه روستای روئین زبان تاتی می باشد. این ناحیه گردشگری به روستای شکوفه های سیب هم شهرت یافته است.

روستای رویین خراسان شمالی دارای آب و هوای معتدلی می باشد که در فصل زمستان هوا بسیار خنک و پر بارش و در فصل تابستان آب و هوا معتدل و خوشایند است. با توجه به شرایط سردسیری آن در فصل تابستان تفرجگاه شایسته ای برای مردمان شهرستان بجنورد و اسفراین به حساب می آید، که جهت بهره برداری از هوای سرد و همینطور آب نهرها و میوه ها به این روستا سفر می کنند.

روستای رویین در خراسان شمالی به وسیله کانال های عظیمی به دو قسمت تبدیل شده است و مسافران بعد از گذر کردن از روستای عراقی و محمودی به روستای روئین برخورد می کنند.

به دلیل تک بودن دهکده نساجی در کشور، معماری پلکانی و با طراوت بودن روستای روئین، هر مسافری مجذوب و شیفته این روستا خواهد شد. در ورودی روستای روئین، کوچه های تنگ و باریکی که به سمته پایه کوه قرار گرفته اند توجه شما را به خود جلب می کند، این کوچه ها، ساختار پلکانی خوش نمایی را ایجاد کرده اند.

به دلیل باریک بودن بیش از حد ورودی بعضی از کوچه ها در ابتدا نمی توان آنها را دید ولی زمانی که از میان آنها گذر می کنی به سنگ فرش هایی برخورد خواهید کرد که شما را به مرکز روستا میرساند و آرامگاه شهدای این روستا که در مرکز روستا قرار دارند زنده به نظر می رسد. وجود آفتاب بر زیبایی این روستا افزوده است.

مزارع روستای رویین اسفراین خراسان شمالی در سرازیری دامنه به وجود آمده اند و اهالی این روستا تلاش بسیاری برای تراز کردن آن کرده اند، به این دلیل باغداری دارای ارزش بیشتری نسبت به باغداری است.
باغ ها و اقسام درختان میوه در تنگه های فرعی این روستا وجود دارند.

۳۰ رودخانه ای که از میان کوه های غرب آلاداغ که این روستا را محاصره کرده است، به آبراه رودخانه ای که در مرکز این روستا قرار دارد میریزد و یکی از جذبه های توریستی این روستا محسوب میشود که سالانه توریست های فراوانی جذب این روستا می شوند.

از نمونه جاذبه های روستای روئین آرامگاه امام زاده اسحاق، ضریح ملا عارف روئین، تپه تاریخی که در میام قرار دارد، حمام سنتی خزینه ای، تعدادی درخت چنار سالخورده که قدمت بالای ۶۰۰ سال دارند، سر چشمه، چشمه کوه، ذوتنگ و گل میام را می توان نام برد که موجب ثبت شدن این روستا در لیست آثار ملی شده اند.

شغل اکثر مردم روستای رویین بجنورد بافت نساجی قدیمی است که شاخه چادر شب بافی یا نساجی قدیمی روئین، مهر صحت یونسکو را به دست آورده و باعث سرافرازی اهالی روستا شده است.
عسل روئین جزو مشهور ترین فراورده های روستای روئین است. این روستا در زمان های قدیم جزو با اهمیت ترین کانون خلق ابریشم بوده که به تازگی به دلیل از بین رفتن درخت های توت و غرس و درخت های میوه دیگر، این کارخانه ها هم به زودی تعطیل می شوند.

یکی از با اهمیت ترین آثار صنایع دستی استان قطع به یقیین صنایع دست ساز و چادر شب به خصوص این گونه از بافت است.

روستای رویین اسفراین یکی از جاذبه های طبیعی و تاریخی استان خراسان شمالی است که شما در تور بجنورد گردی می توانید از این مکان دیدن کنید.

آدرس روستای رویین : 26 کیلومتری شمال اسفراین، 52 کیلومتری جنوب شرقی بجنورد در فاصله 7 کیلومتری جاده اسفراین

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید