گنبد نمکی جاشک بوشهر

12422 2019/02/13
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

گنبد نمکی جاشک در کجاست؟

شهر بوشهر در حاشیه خلیج فارس قرار گرفته و دارای طبیعت های بکر و متفاوت است. یکی از این دیدنی ها گنبد نمکی جاشک نام دارد، که در فاصله 144 کیلومتری جنوب شرقی بندربوشهر و درفاصله 55 کیلومتری خورموج و 15 کیلومتری شهر کاکی واقع شده است.

گنبد نمکی جاشک در بوشهر از بزرگ ترین و فعال ترین گنبد های نمکی ایران و خاورمیانه به حساب می آید. مهم ترین خصوصیات کوه نمکی جاشک نوع، نمک های موجود دراین کوه، گنبدها، و غارهای منحصر به فرد، آبشارها و بلوارها می باشد.

وسعت کوه نمک طبق نقشه سه هزار و 666 هکتار است. آب و هوای این منطقه کوهستانی بوده و به دلیل شرایط محیطی و اقلیمی از هرگونه چشمه های آب شیرین و چاه به دور است. در عوض دارای غارهای نمکی و چشمه های نمکی فراوانی می باشد.

گنبد نمکی جاشک از یخچال های نمکی یا نمک چال ها، آبشارهای نمکی، غارهای نمکی، نمک های رنگین، چشمه های نمکی و… تشکیل شده، که می توان در زمان سفر از آن ها دیدن کنید. شکل ظاهری این گنبدها به صورتی می باشد که در زمان های قدیم مردم تصورات زیادی نسبت به آن داشته اند، عده ای می گفتند که این پدیده در اثر نفرین افسانه ها به وجود آمده، و یا عده ای دیگر می گویند این گنبد در اثر نفرین های بزرگ شکل گرفته، و یا اینکه محل حکومت و زندگی دیوها بوده است.

تاثیر پدیده های طبیعی موجب فرسایش این گنبد شده که به آن دودکش جن می گویند. بخشی از این گنبد، کاکی شکل هستند وبه دلیل وجود نمک فراوان فاقد پوشش گیاهی می باشد. بیشتر لایه های سازنده این گنبد از آهک ساخته شده است که در میان کوه نمک سربرآورده، و از پوشش گیاهی بسیاری برخوردار است که در دامنه های کوه، گیاهان مقاوم شوری قابل مشاهده می باشد.

به طور کلی پوشش گیاهی این ناحیه از گون، گیشدار، و قیچ شکل گرفته، که در فصل زمستان و بهار انواع گیاهان یک ساله سطح زمین را می پوشاند و به آن زیبایی خاصی می بخشد. از طرفی دیگرمی توان اشاره کرد به دره منحصر به فرد این گنبد که سطح آن از نمک های نارنجی رنگ و سفید رنگ پوشیده شده است و به صورت گل کلم شکل گرفته که زیبایی خاصی به این گنبد می دهد.

درختچه های کنار و اشک در دره هایی که نمک زارهای نمکی درامان مانده اند به فراوانی دیده می شود. علاوه بر پوشش گیاهی دارای گونه های جانوری خاصی می باشد که درگذشته شامل کل و بز، قوچ و میش، آهو بوده، اما امروزه دارای جانورانی هم چون کل و بز، روباه، شغال، پرندگانی نظیر با قرقره، کبک، زنبورخورها، پرستوها و … می باشد که حتی تنوع خزندگان دراین کوه فراوان است. کوه نمک علاوه بر چشم اندازهای طبیعی دارای سنگ های مختلف، آبشارکوه ها، و آویزه های نمکی، نه تنها باعث زیبایی محیط می شوند بلکه برای تفریح و کوه نوردی مکان مناسبی برای جذب گردشگران ایجاد کرده است.

اگر بخواهیم این محیط را ازنظرعمومی و اقتصادی اجتماعی درنظر بگیریم کسانی که در حاشیه این منطقه زندگی می کنند اکثرا مشغول کشاورزی و دامداری هستند، یکی از مشکلات این گنبد نداشتن تجهیزات و امکانات کامل است. گنبد نمکی جاشک فاقد از محیط های دیدبانی و پاسگاه می باشد که این موضوع موجب شده عده زیادی بدون هماهنگی و نظارت وارد این منطقه شوند. اما خوشبختانه امروزه درحال احداث پاسگاه ها و نیروهای لازم در این محیط می باشند.

تاریخ قرارگیری این گنبد به 600 میلیون سال قبل باز می گردد و در سال 1386 به عنوان آثار فسیلی ملی ایران به ثبت رسیده است.

گنبد نمکی جاشک یکی از جاذبه های بوشهر است که در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۸۹ به فهرست میراث طبیعی کشور اضافه شده است.

آدرس گنبد نمکی جاشک: برازجان، 144 کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر و 64 کیلومتری شهر خورموج.

عکس گنبد نمکی جاشک

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید