تور مرودشت گردی

قبل از سفر به مرودشت حتما این مطلب را بخوانید 12990 2018/05/31
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
تاریخچه: مرودشت به معنای دشت سنگ های مرمر است و تعدد معادن مرمر در سطح این شهر، به این وجه تسمیه اعتبار می بخشد. با حفاری های صورت گرفته، تخمین زده می شود که مرودشت بین هفت تا هشت هزار سال قدمت داشته باشد.

با تور مرودشت گردی به شهری سفر می کنید که بی شک یکی از شهرهاییست که نمایانگر تمدن اصیل ایرانی می باشد. شهر مرودشت با دارا بودن آثار تاریخی فاخر ایرانی نظیر تخت جمشید، پاسارگاد و نقش رستم، همه ساله پذیرای گردشگران و مسافران زیادی است که به قصد دیدن این آثار تاریخی باشکوه، با تور مرودشت به این شهر سفر می کنند. در گذشته به دلیل وجود سنگ های مرغوب در این شهر، ایرانیان سنگ های مورد نیاز برای ساخت آثار برجسته خود را، از آنجا تهیه می کردند. مرودشت که قدمتی به اندازه تاریخ این مرز و بوم دارد، در طول سالها وقایع و تحولات گوناگونی را تجربه کرده است. شهر مرودشت امروزی، همزمان با تاسیس کارخانه قند در سال 1312 به جمعیت و آبادانیش افزوده شد و رونق بسیار گرفت. از دلایل دیگر در تسریع پیشرفت این شهر می توان به خاک حاصلخیز و آب و هوای معتدل آن اشاره کرد که باعث هجوم کشاورزان از شهرهای دیگر به مرودشت شد. ساخت سد درودزن و نیز وجود آثار تاریخی بسیار که پای گردشگران را به این شهر باز کرد، دیگر دلایل این امر می باشند.

تور مرودشت,جاذبه های تاریخی مرودشت,جاذبه های توریستی مرودشت
اطلاعاتی درباره شهر مرودشت
جمعیت
150.000 نفر
مساحت
4629 کیلومتر مربع
کدپیش شماره شهری
071

بهترین فصل سفر به مرودشت

مرودشت جزو شهرهای چهار فصل ایران به حساب می آید. نواحی کوهستانی این شهرستان سردسیر و دیگر مناطق معتدل می باشند. فصل پیک گردشگری در مرودشت مانند شیراز، تعطیلات عید نوروز و تابستان است. زمان مناسب برای تور مرودشت گردی و سفر به این شهر که از شلوغی و هیاهو نیز در امان باشید اریبهشت ماه می باشد.

جاذبه های گردشگری مرودشت

مرودشت با دارا بودن مکان های تاریخی و طبیعی بسیار، مهد تمدن و مظهر آبادانی و شکوه استان فارس و سرزمین ایران می باشد. بی شک تخت جمشید و پاسارگاد که به نوعی شناسنامه ایران زمین نیز محسوب می شوند، مشهور ترین آثار تاریخی و منطقه بهشت گمشده و دریاچه درودزن، دیدنی ترین جاذبه های طبیعی این شهر به حساب می آیند و هر ساله پای گردشگران زیادی را برای بازدید از این مناطق با تور مرودشت گردی به این شهر باز می کنند.

جاذبه های طبیعی مرودشت

شهر مرودشت به دلیل موقعیت جغرافیایی و کوهستانی بودن و همچنین برخورداری از آب و هوای مطبوع و معتدل، دارای مکان های دیدنی بسیاری می باشد که به جذابیت های این شهر افزوده است. وجود کوه های مرتفع و رودخانه های خروشان، شکارگاه های طبیعی و آبشارهای متعدد، اشتیاق گردشگران را برای سفر و مشاهده طبیعت مرودشت دوچندان می کند.

در ادامه اقدام به معرفی جاذبه های طبیعی مرودشت می کنیم.

 • پارک های داخل شهری مرودشت : پارک پرستار، پارک ملت، پارک انقلاب، پارک پردیس، پارک امام علی، پارک پتروشیمی، پارک حسین فهمیده
 • غارهای خارج از شهر : غار اشکفت گاوی، غار ممتاز، غار شاداب، غار سسنک، غار پلنگان، غار انجیری، غار کوزه گران
 • سدهای مرودشت : سد درودزن
 • کوه های شهر مرودشت : کوه رحمت، کوه سه گنبدان، کوه شاداب، کوه گر، کوه سبز، کوه حسین، کوه بید سندل، کوه میان قلعه، کوه قلعه شکسته، کوه سیاه، کوه سید محمد، کوه سارون، کوه پالنگری، کوه استخر
 • رودخانه های مرودشت : رودخانه سیوند، رودخانه کر
 • آبشارهای مرودشت :  آبشار حصار
 • تپه های مرودشت : تل باکون
 • تنگ های مرودشت : تنگ بستانک (بهشت گمشده)، تنگ خشک، تنگ بلاغی
 • سایر جاذبه های طبیعی مرودشت : تیر باغ، چشمه ابوالمهدی، باغ بدره
 • روستاهای مرودشت : روستای کناره، روستای دشتک، روستای حاجی آباد، روستای زنگی آباد، روستای حصار، روستای فالونک، روستای فتوح آباد، روستای بورکی، روستای قرخلو، روستای ماهین

جاذبه های تاریخی مرودشت

مرودشت را با جاذبه های تاریخی فراوان می شناسند. گردشگران بسیاری برای کشف حقایق باستانی آن به مرودشت سفر می کنند تا با یکی از اولین تمدن های شکل گرفته در ایران آشنا شوند. یکی از نکات مهم در تور مرودشت گردی، وجود بزرگترین روستای کشور در آن می باشد. روستای تاریخی کناره که در 2 کیلومتری جنوب تخت جمشید واقع شده است، می توان گفت که قدمتی به اندازه عصرهای پیشین پیدایش دارد. در کنار آن بنای فاخر تخت جمشید که فقط یکی از یادگاری های تاریخ پر فراز و نشیب این منطقه است و شهرتی همسان با دیوار چین و اهرام ثلاثه مصر دارد و نیز وجود بیش از 150 اثر باستانی دیگر، این شهر را به یکی از مقاصد گردشگری اصلی در ایران تبدیل کرده است.

 •  نقش و نگاره های تاریخی مرودشت : نقش رستم، نقش رجب
 • کاخ های تاریخی مرودشت : مجموعه کاخ های تخت جمشید، کاخ تچر، کاخ داریوش، کاخ صد ستون، قصر قلات
 • پل های تاریخی مرودشت : پل بند امیر، پل خان
 • کاروانسراهای تاریخی مرودشت : کاروانسرای شاه عباسی (مائین)
 • آرامگاه های مرودشت : آرامگاه کوروش کبیر، آرامگاه اردشیر دوم و سوم، مقبره ایوب نبی، امامزاده اسحاق، امامزاده سلطان ولایت، امامزاده عبداله، امامزاده ابراهیم، امامزاده عقیل، امامزاده شاه غریب،
 • قلعه های تاریخی مرودشت : قلعه استخر
 • برج های تاریخی مرودشت : برج زندان
 • سنگ نبشته های تاریخی مرودشت : سنگ نبشته پهلوی
 • موزه های تاریخی مرودشت : موزه هخامنشی
 • سایر جاذبه های تاریخی مرودشت : کعبه زرتشت، شهر باستانی استخر، بند عماد آباد
 •  

مراکز خرید مرودشت

مراکز خرید مرودشت اندک ولی با کیفیت و مدرن هستند. امکان خرید سوغات مرودشت در این مراکز خرید توسط گردشگران وجود دارد. خیابان آزادی مرودشت محل تجمع مراکز خرید این شهر به حساب می آید.

 • مراکز خرید مرودشت : مرکز خرید انقلاب، مرکز خرید خلیج فارس، مرکز خرید نگین شرق

هتل های مرودشت

لذت سفر به شهرهای دیدنی مانند مرودشت زمانی تکمیل می شود که با اقامتی راحت و بی دغدغه همراه باشد. گردشگران یا مسافرانی که از طریق تور مرودشت گردی به این شهر سفر می کنند می توانند از امکانات رفاهی دو هتل موجود در مرودشت بهره مند گردند و یا به دلیل نزدیکی این شهر به شیراز از هتل ها و مراکز اقامتی موجود در سطح شهر شیراز استفاده کنند.

 • هتل های مرودشت : هتل جهانگردی، هتل تخت جمشید آپادانا

 

سوغات و صنایع دستی مرودشت

در آخر تور مرودشت گردی حتما به فکر سوغات میافتید، خوب جای نگرانی نیست چراکه خوشبختانه این شهر دارای سوغات و صنایع دستی زیبایی می باشد. سوغات مرودشت بیشتر در زمره هنرهای دستی قرار می گیرد. از مهم ترین صنایع دستی مرودشت می توان به گیوه دوزی، حصیر بافی، گبه و گلیم، جاجیم و قالی اشاره کرد.

نقشه شهر مرودشت

شهرستان مرودشت با جمعیتی در حدود 225.000 نفر و متشکل از 5 بخش و با مساحتی معادل 4649 کیلومتر مربع، در 40 کیلومتری مرکز استان قرار گرفته و از سطح دریا 1620 متر بالاتر می باشد. این شهرستان از شمال به شهرستان های اقلید و خرم بید، از جنوب به شیراز، از شرق به شهرستان های ارسنجان و بوانات و از غرب به شهرستان سپیدان منتهی می شود. مرودشت در ۵۲ درجه و ۴۸ دقیقه طول جغرافیایی و ۲۹ درجه و ۵۲ دقیقه عرض جغرافیایی و ارتفاع ۱۵۹۵ متری از سطح دریا واقع شده‌است.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید