منطقه حفاظت شده دنا سی سخت

14552 ۱۳۹۶/۰۶/۰۷
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 8 امتیاز : 4.8]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

اطلاعات دقیقی از قدمت این منطقه در دست نیست. اما از سال 1369 به عنوان منطقه حفاظت شده شناخته می شود.

اگر از یاسوج، جاده سی سخت را در پیش بگیرید، پس از عبور از منطقه تنگ گنجه ای و چشم اندازهای بی نظیر به شهرستان سی سخت می رسید که در واقع دروازه منطقه حفاظت شده دناست.

منطقه دنا سی سخت با داشتن بیش از 1200 گونه گیاهی و 169 گونه جانوری فضایی منحصر به فرد را به وجود آورده است. حدود 75 درصد از این منطقه را نواحی کوهستانی تشکیل داده است. همچنین دو رودخانه بشار و اسد از این منطقه عبور می کند که اطرافشان مناظری با زیبایی خیره کننده وجود دارد.

منطقه دنا با وسعتی نزدیک به 68 هکتار در سال 1369 و با تصویب شورای عالی حفاظت محیط زیست، منطقه حفاظت شده اعلام شد. سال 1389 توسط یونسکو به عنوان ذخیره گاه زیست کره شناخته شد و در سال 1391 حدود 25 هکتار از این منطقه به عنوان پارک ملی دنا تعیین شد.

مهم ترین ویژگی ناحیه حفاظت شده دنا، تنوع بالای گیاهی و جانوری آن است. طیف وسیعی از پستانداران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان در این منطقه وجود دارد که باعث می شود این منطقه در ردیف با کیفیت ترین مناطق حفاظت شده قرار بگیرد. وقتی در این منطقه هستید گاهی به آسمان نگاه کنید تا پرندگان زیبابی مانند همای افسانه ای را ببینید. همچنین با چشم غیر مسلح می توانید خرس های قهوه ای را هم مشاهد کنید که بعضا صحنه های جالبی خلق می کنند.

در ارتفاعات پایین تر، جنگل های بلوط زینت بخش این منطقه است که البته متاسفانه بعضا به خاطر قطع درختان تراکم پایینی دارد. به سمت ارتفاعات بالاتر که می رویم جنگل های بلوط جای خود را به گون ها و سروهای کوهی می دهند. اما در مناطق بالای 4000 متر رشته کوه دنا، گیاهان و گل های زیبایی وجود دارند که از دل صخره ها بیرون آمده و این منطقه را بیش از پیش چشم نواز کرده اند. لاله بیشه زار یکی از گل هایی است که منحصرا متعلق به این منطقه است.

فصول بهار و به خصوص تابستان ایده آل ترین زمان برای بازدید منطقه حفاظت شده دنا که از جاذبه های گردشگری یاسوج و حومه است، می باشد. هر ساله گردشگران زیادی از این منطقه بازدید می کنند و به سبب طبیعت بکر، شاهد مناظری هستند که شاید دیگر در هیچ کجای ایران نتوان آنها را دید. در فصل تابستان برف های ذخیره شده در قله های دنا به تدریج آب می شوند و رودهای بسیاری در این منطقه جریان می یابند. در مجموع نشاط آوران، سفر به منطقه حفاظت شده دنا را به کسانی که به طبیعت گردی، کوهنوردی و ماجراجویی علاقه دارند توصیه می کند.

در ذیل برخی دیگر از تصاویر منطقه حفاظت شده دنا را مشاهده می کنید:

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید