روستای آتشگاه کرج

روستای آتشگاه کرج

20618 ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه روستای آتشگاه کرج به دوران ساسانیان و اشکانیان مربوط میشود.

روستای آتشگاه کرج یکی از روستاهای بسیار زیبا و تاریخی ایران است که قدمتی بسیار طولانی دارد و آب و هوای مناسب این منطقه و همچنین مردمان خونگرم روستا باعث شده‌است که نظر طبیعتگردان را به سمت  خود جلب کند و در تعطیلات و روزهای آخر هفته، بازدیدکنندگان بسیاری را پذیرا باشد. 

در چند کیلومتری پایتخت شلوغ و پر هیاهوی ایران، روستایی قرار گرفته به قدمت تاریخ. روستای آتشگاه کرج که با چند کیلومتر رانندگی لذتبخش در دل جاده‌های سرسبز و پر پیچ و خم، به این روستا خواهید رسید. در این مسیر با نشاط آوران همراه باشید تا نشاط و شادی را برای شما با ارمغان بیاوریم و در این روزهای زیبای بهاری سفری مجازی به منطقه‌ای پر دار و درخت و تاریخی بزنیم. 

روستای آتشگاه کجاست؟

استان الرز دارای مناطق دیدنی بسیاری است. ییلاقاتی که در اطراف و حومه‌ی این استان قرار گرفته‌اند و هر روزه شاهد مسافران و گردشگران هستند که برای فرار از شلوغی و هیاهوی شهر، خواستار گذراندن ساعاتی آرام در دل طبیعت هستند. از ییلاقاتی مانند روستای کردان کرج، روستای برغان، شهرستانک و روستای زیبای کندر و دشت لاله‌های معروفش؛ همگی از جمله مناطق دیدنی استان البرز هستند. یکی از روستاهای بسیار زیبای این منطقه، روستای آتشگاه کرج است که در این قسمت قصد داریم به معرفی کامل آتشگاه کرج بپردازیم.

روستای آتشگاه یکی از زیباترین روستاهای کرج می باشد که در 20 کیلومتری شمال غربی کرج و در 10 کیلومتری شمال گوهردشت واقع شده است.
مساحت روستای آتشگاه کرج 2500 هکتار می باشد که تمامی زمین های کشاورزی و خانه های مسکونی، چراگاه ها، باغ و کوه ها را در بر میگیرد.

تصاویر روستای آتشگاه کرج

 تصاویر روستای آتشگاه کرج

این روستا با وجود مناظر زیبا و طبیعت بکرش به یک مکان گردشگری منحصر به فرد برای مردم تبدیل شده است. آب و هوای روستای آتشکده معتدل است و دارای مجموعه های رفاهی و رستوران های متعدد است که اتفاقا یک گزینه عالی برای تعطیلات آخر هفته خصوصا در فصل گرم تابستان است. هرساله تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی از این روستا بازدید می کنند.

در گذشته روستا آتشگاه کرج محل زندگی زرتشتیان بود و از همان زمان به آن آتش کوه یا آتشکده می گویند، و بر اساس روایت های باستان شناسی قدمت نشانه های تاریخی که از گذشته به جای مانده مربوط به دوره ساسانیان و اشکانیان می باشد و از زمان آنها تا به امروز به آن آتشکده یا آتش کوه می گویند.

تصاویر روستای آتشگاه کرج

وجه تسمیه روستای آتشگاه کرج

وجه تسمیه این روستا دو روایت متفاوت دارد برخی بر این باورند که اسم این روستا گرفته از نام آتشکده بزرگی که در تل مهدیخان است، الهام گرفته شده و بعضی دیگر هم نام این روستا را مرتبط با سنگ های آتش زنه ای که در این روستا کشف شده می دانند. این روستا آب و هوایی پاک و بسیار دلنشین دارد وتعداد زیادی از درختان گردو، توت سفید، و گیلاس در آن وجود دارد. در این روستا یک باغ کوچک وجود دارد که در آن تعدادی بوته طاقی روییده است و معمولا عمر زیادی دارد.

وجه تسمیه روستای آتشگاه کرج

آب و هوای روستا

روستای آتشگاه آب و هوای دلنشین و پاکی داشته و یکی از مزیت های آن نبود کارخانه های صنعتی می باشد که از عوامل مهم پاکیزه بودن هوای این منطقه است. روستای آتشگاه به داشتن میوه هایی از قبیل توت سفید، گردو، میوه گیلاس و هم چنین گیاهان دارویی دامنه های آن شهرت یافته است و افراد زیادی بخاطر این موارد به آتشگاه سفر می کنند.

کوچه باغ‌های آتشگاه کرج

در میان درختان میوه و کنار راه مالرو میانه روستا، باغی کوچک وجود دارد. در درون این باغ، بوته طاقی روییده است که در ظاهر عمر زیادی دارد. مردم روستا به این بوته باور دارند و در کنار آن اتاقی برای برپایی نماز و خواندن دعا بنا کرده‌ اند. مردم روستا این باغ را امامزاده پیرپیران نامگذاری کرده‌ اند. در این باغ به جز این بوته طاق، اثر تاریخی دیگری دیده نمی‌شود.

یکی دیگر از زیبایی های این منطقه گردشگری مسیر زیبای آن است که در میان کوه ها عبور کرده و به جاده چالوس ختم می شود. این مورد سبب شده تا مسافران بخاطر زیبایی فوق العاده مسیر آن یکبار هم که شده از آتشگاه عبور کنند.

خوراکی‌های آتشگاه

این روستا پر است از باغات و صنایع دستی و غذاهای محلی و روستایی خوشمزه که زبانزد همگان هستند. روستای آتشگاه به داشتن میوه‌هایی از قبیل توت سفید، گردو، گیلاس و همچنین گیاهان دارویی در دامنه‌های آن شهرت یافته است. شهرت خوردنی‌های اطراف روستای آتشگاه به قدری است که افراد زیادی بخاطر این موارد به آتشگاه سفر می‌کنند. شما هم اگر در فصل بهار و تابستان به این منطقه سفر کنید، می‌توانید درختان پر میوه را ببینید و زیر سایه‌ی این درختان استراحتی کنید و از طعم خوش این میوه‌ها لذت ببرید.

 

آدرس روستای آتشگاه کرج: 20 کیلومتری شمال باختری کرج، 10 کیلومتری شمال گوهردشت

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید