روستای آتشگاه کرج

3429 2019/04/22
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه روستای آتشگاه کرج به دوران ساسانیان و اشکانیان مربوط میشود.

روستای آتشگاه کجاست؟

روستای آتشگاه یکی از زیباترین روستاهای کرج می باشد که در 20 کیلومتری شمال غربی کرج و در 10 کیلومتری شمال گوهردشت واقع شده است.
مساحت روستای آتشگاه کرج 2500 هکتار می باشد که تمامی زمین های کشاورزی و خانه های مسکونی، چراگاه ها، باغ و کوه ها را در بر میگیرد.

تصاویر روستای آتشگاه کرج

 

این روستا با وجود مناظر زیبا و طبیعت بکرش به یک مکان گردشگری منحصر به فرد برای مردم تبدیل شده است. آب و هوای روستای آتشکده معتدل است و دارای مجموعه های رفاهی و رستوران های متعدد است که اتفاقا یک گزینه عالی برای تعطیلات آخر هفته خصوصا در فصل گرم تابستان است. هرساله تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی از این روستا بازدید می کنند.

در گذشته روستا آتشگاه کرج محل زندگی زرتشتیان بود و از همان زمان به آن آتش کوه یا آتشکده می گویند، و بر اساس روایت های باستان شناسی قدمت نشانه های تاریخی که از گذشته به جای مانده مربوط به دوره ساسانیان و اشکانیان می باشد و از زمان آنها تا به امروز به آن آتشکده یا آتش کوه می گویند.

وجه تسمیه این روستا دو روایت متفاوت دارد برخی بر این باورند که اسم این روستا گرفته از نام آتشکده بزرگی که در تل مهدیخان است، الهام گرفته شده و بعضی دیگر هم نام این روستا را مرتبط با سنگ های آتش زنه ای که در این روستا کشف شده می دانند. این روستا آب و هوایی پاک و بسیار دلنشین دارد وتعداد زیادی از درختان گردو، توت سفید، و گیلاس در آن وجود دارد. در این روستا یک باغ کوچک وجود دارد که در آن تعدادی بوته طاقی روییده است و معمولا عمر زیادی دارد.

ساکنان این روستا بوته ها را بسیار باور دارند به همین منظور یک اتاق برای نماز و راز و نیاز با خدا ساخته اند که ساکنان روستا نام این باغ کوچک را امامزاده پیرپیران گذاشته اند. در باغ امامزاده پیرپیران جز تعدادی از این بوته ها و یک اتاقک اثر تاریخی دیگری وجود ندارد.

آدرس روستای آتشگاه کرج: 20 کیلومتری شمال باختری کرج، 10 کیلومتری شمال گوهردشت

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید