paris

جاذبه های گردشگری پاریس فرانسه

15892 2016/08/08
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 3]

پاریس فرانسه، شهر نور و عاشقانه ها

پاریس پایتخت کشور فرانسه، مرکز و یکی از شهرستان های ناحیه ایل دو فرانس است. این شهر یکی از مهمترین شهرهای جهان در زمینه های اقتصاد، فرهنگ، هنر، سیاست، تحصیل، مد و علم است.

شهر پاریس از قرن سوم پس از میلاد توسط قومی به نام پاریسی (Parisii) به عنوان محل زندگی انتخاب شد و نام آن نیز از همین قوم گرفته شده است. پاریس همواره شهری با اهمیت در طول تاریخ بوده است. این شهر یکی از اولین شهرهای اروپا بوده که خیابان هایش توسط چراغ های روغنی روشن شده است. شاید به همین دلیل است که پاریس را شهر نور می نامند.

شهر پاریس شهر نور، شعر و ترانه هاست. بی کرانه های شعر و موسیقی و هنر، فرهنگ و تاریخ اروپا و البته جادوی عشق در کوچه های قدیمی و کرانه های رودخانه سن، زیر درخشش نورها و لابه لای سایه های بلند و کوتاه آدم ها در طلوع و غروب آفتاب است. خوب که گوش کنید در لابه لای گروتسک های نوتردام، ناله گوژپشت عاشق با آوای ناقوس کلیسا هم نوا می گردد و ویکتور هوگو دست به زیر چانه در کافه ای بالای تپه مونمارت نشسته تا پاریس را با بینوایانش به تصویر بکشد. مکان های دیدنی پاریس زبانزد هستند. جاذبه های گردشگری پاریس را همه میشناسند. اینجا شهر ایفل، ورسای، لوور، ونگوگ، شانزه لیزه، باغ مونو و نیلوفرهای آبیش و دیزنی لند دوست داشتنی است، پاریس شهری است که برای همه سلیقه ها شعبده ای در آستین دارد، بی خود نیست که سیاحان بزرگ معتقدند که سفر به اروپا را باید از پاریس آغاز کرد. دانشگاه پاریس نیز از قدمت بالایی برخوردار است و در دنیا شهره است.

پاریس بزرگترین شهر اقتصادی اروپا و پنجمین شهر اقتصادی جهان از نظر سطح تولید ناخالص داخلی است. این شهر به تنهایی در حدود 533 میلیارد یورو یعنی 25% تولید ناخالص داخلی فرانسه را در اختیار دارد.

پاریس شهری مدرن اما کلاسیک است و در آن از آسمان خراش ها خبری نیست. رود سن از میان این شهر عبور می کند.

این شهر میزبان تعدادی از مهمترین سازمان های بین المللی هم چون یونسکو، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و اتاق بازرگانی بین الملل است و سالانه حدود 45 میلیون نفر از آن دیدن می کنند. تور پاریس نیز فرانسه از محبوبترین تورهای دنیاست.

فرودگاه های شهر پاریس فرانسه سه عدد هستند که اصلی ترین آنها فرودگاه شارل دوگل پاریس (Charles de Gaulle Airport) است و در رده بعدی فرودگاه پاریس اورلی (Paris Orly) قرار میگیرد.

اطلاعاتی درباره شهر پاریس فرانسه:

جمعیت: حدود دو و نیم میلیون نفر (با احتساب حومه، حدود 12 میلیون نفر)

مساحت: حدود 105 کیلومتر مربع

کد شماره گیری: 01

چرا برویم؟

paris1

پاریس آنقدر آشناست که گویی در رویا بارها به آن سفر کرده اید. شهر کوچه های سنگ فرشی که قصه های آن صدها بار لابه لای رمان های قدیمی و فیلم های کلاسیک سینمایی خوانده و دیده اید. اگر اهل هنر باشید می توانید در گالری های آن غرق شوید. اگر عاشق تاریخ هستید هرم شیشه ای لوور شما را در خود فرو می کشد. اگر عاشق سیاست هستید با قصه های کاخ ورسای و خیابان شانزه لیزه به دنیای انقلاب، شورش و گیوتین سفر می کنید و اگر دلتان می خواهد جریان زندگی پاریسی را لمس کنید، پا به خیابان های زنده و پرشور پاریس بگذارید. صدها مغازه، کافه و رستوران شما را در جادوی پاریس اسیر خواهند کرد. در یک کلام، جاذبه های توریستی پاریس بی نظیرند!

کی برویم؟

seasons

پاریس آب و هوایی مرطوب و متغیر دارد. بهتر است در هر زمانی از سال چتر، کفش مناسب و پلیوری نازک به همراه داشته باشید. تابستان های پاریس گرمای دلپذیر و مطبوعی دارد، تنها مرداد ماه است که شهر به خواب تابستانی فرورفته و برخی کافه ها و رستوران ها نیمه تعطیل می شونند. بهار و پائیز فصل شاعرانه های درختان صدرنگ و گل های عطرآگین صدها باغ و بوستان این شهر دوست داشتنی است.

جشنواره ها و رویدادها

festival

 1. جشنواره موسیقی پاریس (Paris Jazz Festival) : این جشنواره که از 7 ژوئن تا 27 جولای برگزار می شود محل گردهمایی نوازندگان و دوستداران موسیقی است.
 2. جشنواره غذای پاریس (Taste Of Paris) : این جشنواره یک از برترین جشنواره های غذای فرانسه و دنیاست که از 21 تا 24 می برگزار میشود. این جشنواره محل گردهمایی برترین سرآشپزهای فرانسه و دنیا است که با هنر خود معنی واقعی غذا را به بازدیدکنندگان نشان می دهند. نمایشی که نشان می دهد چرا فرانسه شهرتی جهانی در هنر آشپزی دارد.

دیدنی ها

برج ایفل (Eiffel Tower)

Eiffel tower

برج ایفل با 324 متر ارتفاع یکی از جاذبه های گردشگری مهم پاریس و یکی از مشهورترین بناهای جهان است. برای ساخت این جاذبه پاریس 18038 تکه آهن را با 2.5 میلیون پیچ به هم متصل کردند. این برج فلزی در سال 1889 توسط گوستاوایفل، به عنوان ورودی یک نمایشگاه بین المللی به مناسبت یکصدمین سالگرد انقلاب فرانسه ساخته شد.

هنگامی که از این برج آهنی پرده برداری شد شاید از طرف پاریسی ها زیاد محبوب نبود، اما امروزه حتی نمی توان پاریس و فرانسه را بدون آن تصور کرد. 220 میلیون نفر هر ساله از این بنای با عظمت دیدن می کنند. برج ایفل نمادی از شکوه و عظمت پاریس است. ایفل در شب چون نگینی در آسمان پاریس می درخشد.

ایفل نماد بلندی و استقامت و نماد مسلم شهر است. برای بالا رفتن از برج و دیدن کل شهرو پیچ و تاب رود سن از بالای آن، باید در صف های طولانی ایستاد، ولی در نهایت تحمل این صف های چند ساعته به قدم زدن در بالای آشناترین برج دنیا، گرفتن عکس های رنگارنگ از برج و منظره شهر می ارزد.

موزه لوور (Musee du Louvre)

Musee-du-Louvre-Pairs

موزه های پاریس بسیار معروفند. موزه لوور پاریس از مهم ترین جاذبه های این شهر است. ساختمان این موزه پاریس به تنهایی شاهدی بر تاریخ غنی قرون وسطی تا به امروز می باشد. لوور بزرگترین موزه پاریس، مجموعه ای از بزرگترین و متفاوت ترین و ارزشمندترین نقاشی ها، مجسمه ها و اشیای تزیینی قبل از قرن 21 را دارا است.

از سال 1993 تا به حال، لوور لقب حقیقی جهانی بودن را داراست هم جهانی از نظر آثاری که از کشورهای مختلف جهان در خود دارد و هم از این که سالانه میلیون ها نفر از مردم جهان از آن بازدید می کنند. موزه ای با بیش از 35000 اثر هنری، که دیگر نمی توان آنها را بدون لوور مجسم کرد. این موزه دارای امکاناتی برای ناتوانان جسمی، ذهنی و ناشنوایان است و در نقشه ای مخصوص نشان داده که معلولان چگونه می توانند اطراف موزه بگردند.

تابلوی مشهور لبخند ژوکوند یکی از پر بازدید کننده ترین تابلوهای نقاشی این موزه است.
فرانسوی ها به آن ژوکوند می گویند چون نام شوهر خانم مونالیزا آقای فرانسیسکو ژوکوند بوده است در حالیکه ایتالیایی ها آن را به همان نام مادام لیزا می شناسند. لبخندی که روی چهره مونالیزا هست دارای حال مرموزی هست که وقتی مستقیم به آن نگاه می کنید به نظر نمی آید خوشحال باشد ولی وقتی از کنار به آن نگاه می کنید، چهره متبسمی دیده می شود. این اثر به مدت 2 سال توسط یکی از کارکنان موزه لوور دزدیده شد. زمان جنگ جهانی هم موزه به جای امن تری منتقل شد. مدتی هم در اتاق خواب ناپلئون بود و حتی یک بار هم یک نفر به آن اسید پاشیده بود و به همین خاطر امروزه می توان آن را از پشت یک حفاظ شیشه ای مقاوم دید. مجسمه میکل آنژ هم یکی دیگر از آثار پرطرفدار این موزه بشمار می رود.

وجود بخش تاریخ ایران اعتبار و جلال خاصی به این موزه اعطا کرده که نمونه آن را در کمتر جایی می توان نظاره کرد. در قسمت ایران می توان مجسمه دو گاو بالدار بزرگ را مشاهده کرد که در واقع سر پادشاهان آشوری را دارند. به این مجسمه ها ظاهرا لاماسو گفته می شود. در اساطیر زرتشتی به این موجود گوبد شاه گفته می شود که هم پاسدار آبهای زمین است و هم نگهبان گاو هدیوش که در آخر زمان به همراه سوشیانس ظهور می کند تا با اهریمن نبرد کند.

نکته جالب این مجسمه ها یا همان لاماسوها این است که کلا 6 پا دارند ولی وقتی از پهلو به آنها نگاه می کنید 4 پا دارند و وقتی از روبه روی آنها نگاه می کنید 2 پا دارند. این لاماسوها از عراق به اینجا آورده شده اند و بعدها هخامنشیان از روی این لاماسوها مجسمه ها و نقش برجسته های تخت جمشید را ساختند که عامه مردم در نگاه اول می پندارند که این مجسمه ها از تخت جمشید آورده شده اند که اشتباه است.

نکته جالب این که به دلیل حساسیت فوق العاده فرانسوی ها به زبانشان تمامی توضیحاتی که برای مجسمه ها و آثار هنری وجود دارد به زبان فرانسه است. آنها از اینکه زبان انگلیسی بجای زبان آنها کاربرد بین المللی یافته دل خوشی ندارند. دیدن تمامی بخشهای این موزه به حداقل 2 روز کامل زمان نیاز دارد.

میدان باستیل (Bastille Square)

bastille square

این میدان هم به خاطر نقش تاریخی و هم به خاطر فعالیت های سیاسی صورت گرفته در آن از شهرت برخوردار است. بسیاری از اتفاقات تاثیر گذار تاریخ فرانسه در این مکان حادث شده است.

خیابان شانزه الیزه (Shanzelize)

shanzelize_street

خیابان قرن هفدهمی پاریس با درختان زیبای حاشیه خود یکی از پرجاذبه ترین نقاط گردشگری در دنیا محسوب می شود. این خیابان حد فاصل میدان کنکورد و تاق نصرت تریومف قرار گرفته و یکی از مهم ترین مراکز خرید و تفریح در پاریس محسوب می شود.

میدان کنکورد (Concorde Square)

Concorde Square

این میدان در منتها الیه خیابان شانز الیزه قرار گرفته است. در گذشته این میدان به نام لویی پانزدهم نامیده شد.

در انقلاب فرانسه (انقلاب اول) و در دوره معروف به ترور، دستگاه گیوتین در این میدان نصب شده بود. سر بسیاری از مشاهیر آن دوره فرانسه نظیر لویی شانزدهم، ماری آنتوانت، ربسپیر و آنتوان لاوازیه در این میدان به زیر گیوتین رفته است.

در مرکز این میدان ستون تاریخی ابلیسک قرار دارد. این ستون از سوی والی مصر، محمد علی پاشا در زمان پادشاهی شارل دهم، به فرانسه هدیه شده است. قدمت این ستون 3300 سال بوده و به دوره رامسس دوم بازگشته و قدیمی ترین اثر موجود در فضای شهر پاریس است.

کلیسای قلب مقدس (Sacre Coeur Church)

sacre-coeur

کلیسای قلب مقدس در بام شهر پاریس بر روی تپه بلندی به نام تپه هنرمندان یا نقاشان که فرانسوی ها به آن “مونماخ” نیز می گویند، بنا شده است.

این کلیسا در قلب مرکز هنری پاریس که در آنجا می توان به وفور تابلوهای نقاشی هنرمندان بزرگ و کوچک فرانسه و نیز نقاط دنیا را مشاهده و خریداری نمود، واقع شده و کمی پایینتر از این کلیسای بزرگ و مجلل می توان پیاده روهای محله “پیگال” را قدم زد که کلکسیون کاملی از رستوران های و کاباره های معروف دنیا را در خود جمع نموده است. برای رفتن به این کلیسا باید از محله پیگال یا همان مرکز خوشگذرانی پاریسی ها چند صد پله سنگی را طی نمود تا به بام شهر رسید. در اینجا نقاش هایی آماده به تصویر کشیدن چهره شما با مداد سیاه بر روی کاغذ هستند. عده ای نیز با قیچی و کاغذ فی البداهه چهره شما را از دل کاغذ بیرون می کشد و انصافا با هنرمندی خاصی این کار را انجام می دهند. داخل این کلیسا از ابهت خاصی برخوردار است. بیرون کلیسا هم در گوشه ای هنرمندی مشغول نواختن هارپ یا همان چنگ خودمان است. در هر گوشه ای هنر و هنرمندی را می بینید و به راستی نام تپه هنرمندان برازنده این مکان است.

موسسه ژرژ پمپیدو (George Pompidou)

george popidou

ژرژ پمپیدو نام یک موسسه هنری و فرهنگی در پاریس است که به نام “ژرژ پمپیدو” رییس جمهوری وقف فرانسه در سال 1977 میلادی توسط دو طراح برجسته اروپایی به نامهای “رنزوپیانو” و “ریچارد راجرز” طراحی شد. در این ساختمان، تمام لوله کشی ها و کانال های تهویه هوا و سیم کشی برقی در بیرون ساختمان و در معرض دید قرار دارد. حتی تیرها و ستون های سازه ساختمان نیز همگی دیده می شود. منتقدان آن را به انسانی شبیه دانسته اند که دل و روده اش بیرون از بدن قرار دارد.

وقتی وارد این ساختمان عجیب و غریب می شوید با یک کتابخانه ملی بزرگ و یک موزه ملی هنر مدرن رو به رو می شوید. همچنین نمایشگاه های فرهنگی و هنری همیشه در داخل این ساختمان برپا می شود. برای ورود به ساختمان هم باید در یک صف طولانی بایستید. نمونه این ساختمان عجیب و غریب در هیچ جای دنیا تقریبا وجود ندارد.

از دیگر جاهای دیدنی پاریس میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. کاخ ورسای (Place of Versailles)
 2. کلیسای نوتردام (Notre Dame de Paris)
 3. طاق پیروزی (Arc de Triomphe)
 4. موزه اورسی (Musée d’Orsay)
 5. کلیسای دروازه بهشت (Sainte Chapelle)
 6. هتل اینوالیدس (Hotel des Invalides)
 7. محله لادفنس (La Defense)
 8. گورستان پرلاشز (Cimetier du Pere Lachaise)
 9. قصر سلطنتی سکر کور (Sacré Cœur)
 10. مونمارتر (Montmartre)
 11. اپرای گارنیه (Palais Garnier)
 12. باغ لوکزامبورگ (Jardin du Luxembourg)
 13. قبرستان پدر لاکیس (Père Lachaise Cemetery)
 14. موزه رودین (Musée Rodin)
 15. دخمه های پاریس (Catacombs of Paris)
 16. پانتئون (Panthéon)
 17. هتل لس اینولدیس (Les Invalides)
 18. برج مون پارناس (Montparnasse)
 19. کلیسای مادلین (La Madeleine)
 20. موزه جنگ (Musée de l’Armée)
 21. کاخ الیزه (Élysée Palace)

خوردنی ها

food

 1. خوراک اردک پاریسی (Confit de Canard)
 2. سالاد با پنیر بز تست شده (Crottin Chaud en Salade)
 3. خوراک استیک (Steak Frites)
 4. خوراک گوشت گوساله با تخم مرغ (Blanquette de Veau)
 5. سوپ پیاز فرانسوی (Onion Soup)
 6. بشقاب دریایی (Plateau de Fruits de Mer)
 7. خوراک جگر در سس خردل (Rognons a La Moutarde)
 8. دسر فرنی و کلوچه (ILes Flottantes)
 9. تارت سیب (Tarte Tatin)
 10. قهوه فرانسوی (Café Francais)
 11. پنیر کاممبرت (Camembert)
 12. پنیر برای (Brie)

خریدنی ها

 1. پوشاک
 2. کیف، کفش و کمربند
 3. کلاه
 4. لوازم آرایشی و بهداشتی و عطر
 5. جواهرات و زیورآلات
 6. صنایع دستی و نمادهای پاریس
 7. آثار هنری، نقاشی و مجسمه
 8. لوازم منزل
 9. شکلات
 10. قهوه
 11. پنیر

حراج (Soldes)

پاریس دوبار در سال حال و هوای حراج را تجربه می کند، یک بار در ماه ژانویه و بار دیگر در ماه ژوئن و آگوست؛ مغازه های برندهای معتبر نیز در بعضی ایام، لباس های سال گذشته خود را با برچسب Degriffe زیر قیمت عرضه می کنند. اگر روی بعضی لباس ها برچسب Fripes را مشاهده کردید حواستان باشد که منظور اجناس دست دوم است.

مراکز خرید

bon-marche

 1. مرکز خرید پرینتمپ (Au Printemps)
 2. مرکز خرید پانوراماس (Panoramas)
 3. گالری لافایت (Galeries Lafayette)
 4. بازار گل (Marche Aux Fleurs)
 5. مرکز مواد غذایی مادلین (Place de la Madeleine)
 6. مرکز خرید وردو (Passage Verdeau)
 7. مرکز خرید جوفغوی (Jouffroy)
 8. مرکز خرید بون مارچ (Le Bon Marché)
 9. خیابان شانزه لیزه (Champs Elysees)
 10. خیابان ماریس (The Marais)
 11. خیابان موفتارد (Rue Mouffetard)

مراکز تفریحی

disneyland_paris

 1. دیزنی لند (Disneyland Resort Paris)
 2. سیرک پاریس (Le Cirque d’Hiver)
 3. تئاتر کمدی فرانس (Comedie Francaise)
 4. خانه اپرای پاریس (Opera National de Paris Bastille)
 5. محله مونمارت (Montmartre)
 6. کناره غربی رودخانه سن (Rive Gauche)
 7. باغ تویلری (Jardin des Tuileries)
 8. باغ لوکزامبرگ (Jardin du Luxembourg)
 9. جزیره سنت لوییس (ile St Louis)
 10. قایق سواری و دوچرخه سواری در بویس بولوئه (Bois de Boulogne)
 11. بولوار سنت جرمن (Boulevard St Germain)
 12. بلوار سن میشل (Boulevard St michel)

امنیت

پاریس شهر ناامنی نیست به شرطی که حواستان را جمع کنید. بهتر است بعد از تاریکی هوا از پرسه زدن در محله های Les Halles ,Bois de ,Boulogne ,St Lazara و Vincennes بپرهیزید. بعد از ساعت 9 شب هم ایستگاه های مترو و قطار RER جای مناسبی برای توریست ها نیست.

بهداشت

خوشبختانه مسئولین داروخانه های پاریس (Pharmacies) در تشخیص و تجویز دارو برای بیماری های جزئی و سرپایی به شما کمک می کنند و دانش زبان انگلیسی در حد رفع نیاز را دارند. سیستم درمانی شهر بسیار پیشرفته است و حتما بیمه مسافرتی با پوشش کامل به همراه داشته باشید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
 • حفاظ شاخ گوزنی

  سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

 • امیرحسین

  چقدر سایتتون کامله!!!
  تو معتبرترین سایتهای گردشگری انقدر ریز درباره ی جزئیات صحبت نکردند.
  واقعا خوبید. همین!