کاخ چرخاب بوشهر

13039 ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

کاخ چرخاب بوشهر، کاخ زمستانی کوروش بزرگ بوده است که به دوران هخامنشی برمیگردد.

استان بوشهر یکی از کهن ترین مناطق ایران زمین می باشد که قدمتی چند هزار ساله دارد. شهر برازجان که در 70 کیلومتری خلیج فارس واقع شده به عنوان یکی از شهرهای هدف گردشگری استان بوشهر میزبان سه اثر تاریخی از دوران حکومت هخامنشیان می باشد که کاخ چرخاب یکی از کاخ های سه گانه هخامنشی در این منطقه می باشد. کاخ چرخاب بوشهر به عنوان یکی از کاخ های زمستانی کوروش کبیر به شمار می رفته که بعد از فوت وی نیمه کاره رها شد. با کشف یک لوح تاریخی به خط پارسی باستان در این منطقه و وجود بقایای این کاخ اثبات حاکمیت هحامنشان بر خلیج فارس میسر گردید که این خود سند افتخاری برای ایران زمین می باشد.

کاخ چرخاب کوروش به همراه کاخ سنگ سیاه و کاخ بردک سیاه برازجان، کاخ های سه گانه هخامنشی این منطقه هستند که به لحاظ تاریخی دارای ارزش فراوانی می باشند. در ساخت این سه کاخ از معماری بکار رفته در ساخت کاخ آپادانا شوش الهام گرفته شده است. کاخ چرخاب که هم دوره با کاخ های پاسارگاد و تخت جمشید می باشد تنها نمونه از کاخ های ساخته شده در آن دوران است که در ساخت آن از دو مصالح سنگ و آجر بطور همزمان استفاده شده است.

امروزه در محوطه کاخ هخامنشی چرخاب برازجان 10 پایه ستون کوچک باقی مانده که به گواه تاریخ شناسان شباهت بسیاری به پایه ستون های پاسارگاد شیراز دارند. قسمت هایی ناتمام از دروازه شاهی کاخ چرخاب نیز مشاهده می شود که بر عکس تالار اصلی کف سازی آن با ماده سیلیس انجام شده که بسیار قابل تامل است. آنچه که باعث شگفتی باستان شناسان در خصوص تکنیک های بکار رفته در ساخت این کاخ شده به پایه ستون های سنگی مکعب شکلی مربوط می شود که با دقت و ظرافت بسیاری در فواصل دو متری از یکدیگر قرار گرفته و بدون استفاده از هیچگونه ملاتی به یکدیگر متصل شده اند. این نوع حجاری امروزه فقط با استفاده از دستگاه سنگ تراشی امکانذیر است و نشان دهنده ذوق هنری و دقت بسیار معماران بنای مذبور می باشد. همچنین به عقیده کارشناسان نوع عایق بندی و مقاوم سازی این سازه در کنار صیقل سنگ و اتصال آنها موردی است که نمونه آن تنها در تخت جمشید مشاهده شده است. مورد دیگری که باعث شگفتی همگان شده پوشش سقف کاخ چرخاب در برازجان است که به وسیله بتن مسقف است. این سقف با ابعاد 10*40 متری در 2500 سال پیش با ضخامت 56 سانتی متر بصورت صاف و یکپارچه کار شده و در زمان خود کاری شگفت انگیز به شمار می رفته است که مایه مباهات هر ایرانی می باشد.

کاخ چرخاب برازجان به عنوان یکی از جاذبه های تاریخی بوشهر مکانی شگرف و قابل تامل برای هر ایرانی می باشد که می تواند گوشه ای از گذشته پر افتخار ایران را به نظاره بنشیند. نشاط آوران پیشنهاد می کند در زمان بازدید خود از جاذبه های گردشگری بوشهر حتما از این بنای تاریخی برازجان نیز دیدن نمایید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید