پل شهرستان در اصفهان

11779 2019/05/15
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

پل شهرستان کجاست؟

یکی از قدیمی ترین پل های اصفهان که جز یکی از پل های رودخانه زاینده رود می باشد، پل شهرستان در اصفهان است که در 4 کیلومتری شرق اصفهان و در بلوار سلمان فارسی قرار دارد و یکی از شرقی ترین پل های تاریخی در شهر اصفهان است.

این پل را به عنوان پل جی و پل جسر حسین هم می شناسند. از شرق اصفهان پل های متعددی وجود دارد که عبارت اند از پل شهرستان، سپس پل خواجو، پل جویی، سی و سه پل و در پایان، پل مارنان.

عکس پل شهرستان اصفهان

پل شهرستان اصفهان قدمتی چندین ساله دارد و بر اساس تحقیقات باستان شناسی ساخت آن مربوط به دوره ساسانیان و یا هخامنشیان است اما ساختمانی که روی پل قرار دارد یک نمونه از سبک معماری اسلامی، دیلمی و سلجوقی است.

پایه های این پل بر روی سنگهایی که در کف رودخانه قرار دارند بنا شده است و طول آن از ابتدای ستون های مدور آجری شروع شده و تا سنگ فرش ها ادامه دارد که چیزی حدود 105 متر و عرض ان تغریبا 4/5 الی 5 متر می باشد.

مرکز این بنا دارای دو شیب ناهموار بوده و از ضلع شمالی و جنوبی هم کمی دارای انحراف است. دلیل اینکه این پل را شهرستان می نامند بخاطر وجود روستایی با همین نام است که در شرق اصفهان قرار دارد.

در نزدیکی این پل آرامگاه فردی با نام بعقه الراشد بالله وجود دارد که یکی از خلیفه های عباسی در سال 532 هجری قمری بوده است و به دست یکی از اسماعیلی ها به قتل رسیده.

پل شهرستان 11 چشمه بزرگ و دوازده پاریه استوار و محکم سنگی دارد اما متاسفانه قسمتی که محل عبور و مرور است تا حدودی تخریب شده و بازدیدکنندگان این منطقه باید به صورت پیاده از روی آن بگذرند. مصالحی که برای ساخت این پل استفاده شده از سنگ، آجر، خشت و ملات است.

پل شهرستان اصفهان یکی از جاذبه های تاریخی این استان است که در تاریخ یکم دی ماه سال 1348 و با شماره ثبت 889 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است و شما در تور اصفهان گردی می توانید از این مکان تاریخی بازدید کنید.

آدرس پل شهرستان اصفهان: اصفهان، چهل کیلومتری شرقی، بلوار سلمان فارسی، پل شهرستان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید