روستای پالنگان سنندج

16473 ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

روستای پالنگان کجاست؟

بسیاری از ما با شنیدن نام روستای پلکانی اولین روستایی که به ذهن مان خطور می کند روستای ماسوله است. اما خبر خوب این است که ماسوله تنها روستای پلکانی کشورمان نیست. در استان کردستان روستایی پلکانی به نام پالنگان وجود دارد و دلیل آن هم مجاورت در نزدیکی زاگرس است.

عکس روستای پالنگان

برای رفتن به روستای پلکانی پالنگان ابتدا باید به 75 کیلومتری شهرستان کامیاران رفته در استان سنندج بروید. قدمت این روستا و خانه های قدیمی اش مربوط به دوران ساسانی است. حتی در قبرستان آن بر روی برخی از سنگ قبرها با خط کوفی تاریخ هایی هک شده که مربوط به قرن های هفتم یا هشتم هجری هستند. خانه های پلکانی روستای پالنگان تنها بخش جذاب آن نیستند بلکه طبیعت بکر و دست نخورده آن هم، چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند.

چشمه های متعددی در این منطقه وجود دارد که با گذر از آن ها وسوسه می شوید تا چند ساعتی را در دل طبیعت در کنار رود ها و آبشارهای خروشان سپری کنید. در این روستا، رودخانه ای به نام تنگی ور در جریان است که آبش بسیار گوارا و خروشان می باشد و خاصیت شفا بخشی نیز دارد.

مردم مهمان نواز و مهربان روستای پالنگان در کردستان با زبان شیرین اورامی صحبت می کنند. آب و هوای خوب و معتدل این روستا سبب شده تا اکثر عشایر به این منقطه کوچ کنند. اگر در فصل بهار به پالنگان سفر کنید می توانید جشن های زیبای کوچ نشینی عشایر را تماشا کنید و از آن لذت ببرید. بیشتر مردم روستا به دامداری، کشاورزی و باغداری مشغول هستند و علاوه بر آن دستی هم درکارهای صنعتی دارند مانند تولید گیوه و جاجیم. برای خرید سوغاتی گزینه های زیادی پیش رو دارید شما می توانید از عسل های طبیعی، محصولات لبنیاتی و روغن های حیوانی این روستا را به عنوان سوغاتی برای عزیزان تان خریداری نمایید.

برای دسترسی به روستای پالنگان استان کردستان ابتدا باید به جاده سنندج-کردستان بروید. فاصله کامیاران تا پالنگان 47 کیلومتر است. در روستای پالنگان کامیاران کردستان هیچ هتل و یا مسافر خانه ای برای اقامت وجود ندارد و اگر قصد ماندن و سپری کردن چند روزی را در آنجا دارید حتما باید با خودتان تجهیزات کمپینگی به همراه داشته باشید.

در پالنگان جاذبه های بسیاری وجود دارد که از جمله مهم ترین شان قلعه پالنگان است که بر روی کوهی در نزدیکی روستا بنا شده است. بر اساس اسناد تاریخی موجود مشخص شده است که دستور تخریب این قلعه توسط شاه صفی در سال 1046 صادر شده است. این قلعه شامل یک آتشکده چند اتاق و پلی قدیمی است. از دیگر جاذبه های پالنگان می توانیم به گورستان قدیمی تاریخی و بقایای مساجد آن اشاره کنیم که می توانید در تور سنندج گردی از این مکانها دیدن کنید.

آدرس روستای پالنگان: استان کردستان، 48 کیلومتری شمال غرب کامیاران، دهستان ژاورود

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید