آرامگاه بی بی دخترون شیراز

آرامگاه بی بی دخترون شیراز

15215 ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 4]
آدرس

آرامگاه بی بی دخترون شیراز که در لهجه مردم محلی به آن بقعه بی بی دخترون هم گفته می شود، یکی از جاذبه های گردشگری استان فارس است. در این باره چند سوال اساسی وجود دارد. از جمله اینکه بی بی خدیجه خاتون کیست؟ داستان بی بی دخترون  چیست؟ و چرا به او بی بی دختران گفته می شود؟ اگر قصد دارید به شیراز سفر کنید و به دنبال جاهای دیدنی شیراز هستید و هنوز برای رفتن به مزار خدیجه خاتون کاملا قانع نشده اید، نشاط آوران را تا نقطه پایان این یادداشت همراهی کنید.

 

آرامگاه بی بی دخترون توسط کریم خان ساخته نشد!

شیراز در زمان زندیه از لحاظ عمرانی و معماری رشد بسیار زیادی داشت. این سرعت در رشد و پیشرفت بدون شک مدیون زحمات و تدابیر بنیانگذار سلسله زندیه، کریم خان زند بود. با توجه به مذهب کریم خان زند، وی علاقه زیادی به اهل بیت داشت و خدمات زیادی صرف در امور مذهبی و بازسازی مقبره امام زادگان نمود. آرامگاه بی بی دختران شیراز یکی از مقبره های امام زادگان است که در زمان زندیه ساخته شد. اما ماجرای این مقبره با دیگر امام زادگان کاملا متفاوت است. زیرا شخص کریم خان زند در این مسئله هیچ نقشی نداشت. به این سوال که «آرامگاه بی بی دختران توسط چه کسی ساخته شده؟» در ادامه پاسخ می دهیم.

آدرس آرامگاه بی بی دختران شیراز کجاست؟

 آرامگاه و بقعه بی بی دخترون شیراز یکی از بناهای تاریخی عصر زندیه است که در محله قدیمی و معروف «سنگ سیاه» واقع شده است. اگر به شیراز سفر می کنید، حتما سری بزنید به بلوار شهید دستغیب شیراز. در حوالی مسجد ایلخانی، مقبره ای با گنبدی ساده می بینید که در عین سادگی، آرامش و سکوت خاصی را به شما منعکس می کند. آنجا مزار خدیجه خاتون شیراز است. او یکی از نوادگان امام زین العابدین است که در شیراز به خاک سپرده شده است. در گویش محلی مردم شیراز به این مقبره، بی بی دخترون گفته می شود.

امام زاده بی بی خدیجه خاتون - بی بی دخترون شیراز

چرا آرامگاه بی بی دخترون در ایران است؟

بی بی خدیجه ام عبدالله، یکی از نوادگان امام سجاد است که در میان مردم فارس به بی بی دختران معروف است. در زمانی که از سوی بنی امیه و عباسیان، عرصه بر اهل بیت و فرزندان ائمه تنگ شد و فشارها و آزارها افزایش پیدا کرد، به تدریج اولاد امامان به ایران پناه آوردند. ایرانیان از گذشته علاقه مند به خاندان پیامبر و اهل بیت بودند و در سختی ها و دشواری ها همیشه در کنار آن بودند. اینکه در ایران تعداد زیادی از امام زاده ها نظیر حضرت معصومه، حضرت شاهچراغ، حضرت عبدالعظیم و … دفن هستند، حکایت از همین علاقه دارد.

بی بی خدیجه یا همان بی بی دختران نیز جزء امام زادگانی بود که از ستم عباسیان به ایران پناهنده شد. بی بی دختران پس از مدتی زندگی در میان اهل فارس، به مرگ طبیعی از دنیا رفت. اما پس از فوت او، ارادت مردم شیراز به این بانو تمام نشد و تا به امروز مورد احترام تمام مردم شیراز است.

آرامگاه بی بی دختران، یک جاذبه دوگانه گردشگری

مقبره و آرامگاه بی بی دخترون از دو جهت دارای جایگاه بالایی است. جهت اول، بعد مذهبی آن است. بی بی دختران به واسطه اینکه از نسل امام سجاد است، یک شخصیت مذهبی و اسلامی محسوب می شود و دارای جایگاهی دینی و مذهبی است. جهت دوم، بعد تاریخی این بناست. معماری این بنا یکی از میراث فرهنگی اصیل ایرانی-اسلامی محسوب می شود.

مزار و بقعه بی بی خدیجه خاتون شیراز معروف به بی بی دختران

معماری مزار بی بی خدیجه را از روی عکس قضاوت نکنید!

همانطور که در مقاله عمارت دیوانخانه قوام ملکی شیراز اشاره کردیم، بناهای تاریخی از حیث معماری به دو دسته معماری درونگرا و معماری برونگرا تقسیم می شوند. به نظر می رسد آرامگاه بی بی دختران نیز همانند عمارت دیوانخانه قوام ملکی از شیوه معماری درونگرا پیروی کرده است. زیرا نمای بیرونی این مقبره کاملا ساده و بی آلایش است. گنبد مرتفع بقعه بی بی دخترون شیراز نیز آنچنان که دیگر بناهای تاریخی کاشی کاری شده اند، کاشی کاری نشده است.

اما بر عکس نمای بیرونی ساده مزار خدیجه خاتون، معماری درونی آن بسیار زیبا و شکیل است. اگر علاقه به عکاسی با زمینه گردشگری و تاریخی دارید توصیه می کنیم حتما همراه با دوربین تان سری به این مکان بزنید. مقعر کاری ها و منبت کاری های درونی این بنا بی نظیر است. کاشی کاری ها و کتیبه های سنگی درون این مقبره هم کمی از مقبره حافظیه و سعدیه ندارد.

نقشه ساختمان آرامگاه بی بی دختران شیراز

آرامگاه بی بی دخترون شیراز یک ساختمان دو طبقه است که از جنس آجر ساخته شده و دور تا دور آن مملو است از باغچه ها و درختان قدیمی و تنومندی که در فصل تابستان سایه سر گردشگران و بازدیدکنندگان است. تقریبا اطراف این مقبره، خلوت است و اگر از شهرهای شلوغ به مکان می روید، باید محل آرامش بخشی از این جهت برای شما باشد و می توانید به راحتی پیاده روی کنید و قدم بزنید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید