پل میر بهاءالدین زنجان

13110 ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس

پل تاریخی میربهاء الدین در سال 1312 به دستور حاج میر بهاء الدین بنا گردید. این اثر تاریخی در سال 1356 به عنوان یک اثر ملی در فهرست میراث فرهنگی به ثبت رسید.

پل میر بهاءالدین کجاست؟

زنجان یکی از استان های شمال غربی ایران است که دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیاری می باشد. پل میر بهاءالدین زنجان یکی از پل های تاریخی این شهر است که در سال 1312 و همزمان با حکومت فتحعلی شاه قاجار ساخته شد. پل میر بهاءالدین در زنجان بر روی رودخانه زنجانرود واقع شده است. همانطور که از نام پل پیداست این پل به دستور حاج میر بهاء الدین که یکی از تجار و خیرین زنجان بوده بنا شده است. وی در دوران 76 ساله عمر خود آثار و ابنیه زیادی را احداث نمود و در کمک به مستضعفین نیز همیشه پیشقدم بود. از دیگر ابنیه ساخته شده توسط وی می توان به پل ارتباطی میان زنجان و کردستان بر روی رود قزل اوزن، حمام میرولی، مسجد حاج تقی و یک آب انبار در پشت مسجد ذکر شده اشاره کرد.

عکس پل میر بهاءالدین زنجان

پل میربهاء الدین در حدود 100 متر طول دارد و عرض آن نیز 6.7 متر می باشد. بلندی این پل در بلندترین نقطه به 11 متر ارتفاع می رسد. پل مذکور دارای سه دهانه با طاق جناغی است که دهانه ابتدا و انتهایی از دهانه میانی کوچکتر هستند. پایه های پل میر بهاء الدین از قطعات سنگ تراشیده و ملات آهکی ساخته شده اند و 1.4 متر از سطح آب بالاتر می باشند. پاکار طاق و بدنه اصلی پل در این ارتفاع توسط آجرهایی با ابعاد 5×24×24 سانتی‌ آغاز می گردد. برای عبور آب های طغیانی و تحمل فشار و وزن وارده بر پایه ها روی هر کدام دو غرفه لحاظ شده است. این غرفه ها بر روی پایه جنوبی توسط راه پله مارپیچ با یکدیگر مرتبط هستند. برای کاهش وزن پل نیز تدبیری اندیشیده شده که فضاهای جانبی سه دهانه پل بصورت توخالی ساخته شوند تا تحمل فشاری طاق ها افزایش یابند. در ساخت پل تاریخی حاج میر بهاء الدین از تزئینات فراوانی استفاده شده که زیبایی آن افزوده است.

پل میر بهاء الدین زنجان در مورخه 18 مهر 1356 با شماره ثبت 1484 به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. نشاط آوران بازدید از این پل تاریخی را به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری استان زنجان به شما پیشنهاد می کند.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید