ارگ تاریخی انار کرمان

11933 ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 6 امتیاز : 4.3]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

بنای تاریخی ارگ انار بر بالای تپه ای در مرکز شهر انار قرار گرفته و یادگاری از دوران ساسانی می باشد. بازسازی و استفاده مجدد از این ارگ در دوران صفویه انجام گرفت. ارگ انار به نوعی نماد شهر نیز محسوب می شود.

استان کرمان مملو از آثار تاریخی متعدد است و با وجود داشتن چندین ارگ، لقب سرزمین ارگ های تاریخی ایران را به خود اختصاص داده است. به همین دلیل همواره مورد اقبال گردشگران و علاقمندان به جاذبه های تاریخی قرار داشته است. ارگ قلعه انار در کنار ارگ های بم و راین از جمله مشهورترین این نوع بناها می باشند. ارگ انار که در زمره جاذبه های تاریخی استان کرمان قرار دارد به نوعی نماد شهر نیز محسوب می شود.

معنوی لغوی ارگ در واقع قلعه ای کوچک است که درون قلعه ای بزرگ قرار گرفته و دارای چندین برج و بارو می باشد. از ارگ به عنوان مرکز استراحت فرمانروای منطقه استفاده می شده و وی در این مکان کارهای مربوط اداره سرزمین تحت پوشش خود را نیز انجام می داده است. مساحت قلعه ارگ انار در حدود 11.179 متربع بوده و پلان آن نیز به شکل ذوزنقه می باشد. این بنا از فضاهای یک طبقه و بعضا دو طبقه تشکیل شده و 9 برج و بارو که در اطراف آن قرار گرفته است وظیفه حراست و نگهبانی  از ارگ را برعهده داشته اند. فضاهای یک طبقه ارگ دارای کاربرد مسکونی و خدماتی بوده و در بخش عوام نشین ارگ قرار داشته و شامل فضاهای خدماتی مانند اصطبل و طویله و همچنین محل سکونت افراد عادی و خدمه قصر بوده است. مقر حکومتی و مرکز سیاسی ارگ نیز در درون بناهای دو طبقه آن جانمایی شده بوده است.

یکی از موارد جالب در مورد ارگ انار این است که تاکنون هیچ کاوشی در آن صورت نگرفته است. نمای خارجی ارگ انار خوشبختانه تاکنون صدمه ای ندیده و زیبایی های خاص خود را دارد. این ارگ در خیابان رازی شهر انار واقع شده است. به دلیل کمبود امکانات خدماتی بهتر است در طی روز و با صرف وقت یکساعته از آن دیدن نمایید. این اثر تاریخی در 17 بهمن ماه 1389 با شماره ثبت 30343 به ثبت ملی رسید. نشاط آوران بازدید از این جاذبه گردشگری استان کرمان را به شما پیشنهاد می کند.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید