حمام مهدی قلی بیک مشهد

18246 2019/10/12
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 4.5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

حمام مهدی قلی بیک کجاست؟

حمام مهدی قلی بیک در مشهد و در نزدیکی حرم امام رضا واقع شده است. این حمام در سال 1027 قمری به دستور شخصی به نام مهدی قلی بیگ ساخته شد و کمی بعد از راه اندازی اش وقف امام رضا شد. هنگامی که وارد این حمام قدیمی می شوید اولین چیزی که توجه تان را جلب می کند، سقف ساختمان است که با نقاشی های زیبا مزین شده است. اگر قصد سفر به مشهد را دارید در برنامه ریزی های تور مشهد خود به دنبال بازدید از این مکان فوق العاده باشید یا اینکه از مدیر تور درخواست کنید که شرایط بازدید را برای شما فراهم سازد.

عکس بنای مهدی قلی بیک مشهد

بنای مهدی قلی بیک مشهد در کنار یک مسجد با همین نام قرار دارد. تا چند سال گذشته هم برخی از مردم مشهد برای استحمام از همین حمام عمومی استفاده می کردند تا اینکه یک الی دو سال بدون استفاده باقی ماند و سپس توسط سازمان میراث فرهنگی مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت و به موزه مهدی قلی بیک در مشهد تبدیل شد.

در قسمت سربینه نقاشی ها و کاشی هایی زیبا و نقوش سنتی قرار دارد و با ساروج بری و گچ بری های زیبا تزیین شده است. قوس هایی که در این قسمت از بنا وجود دارد به قوص پنج و هفت شاخ بزی معروف هستند و برای طراحی شان از سبک معماری اصفهان الهام گرفته شده است. در سربینه حمام 4 قسمت وجود دارد که 3 قسمت آن رختکن است و قسمت چهارم هم شاه نشین قرار دارد. برای عبور از سربینه باید به گرمخانه بروید به همین خاطر باید از قسمت هشتی عبور کنید. در هشتی یک حوض کوچک آبی رنگ قرار دارد که افراد پس از استحمام و بیرون آمدن از حمام پاهای خود را در این حوضچه می شستند و سپس به سربینه می رفتند.

پس از عبور از هشتی به گرمخانه خواهید رسید که مخصوص شست وشوی و استحمام است. در قسمت مرکزی این گرمخانه 4 ستون به شکل مربع وجود دارد و بر روی آن یک سقف گنبدی شکل بنا شده است. در این گرمخانه سه غرفه وجود دارد که مخصوص نشستن و استحمام هستند. قسمت دیگر حمام آتشخانه آن است که محلی برای گرم نگهداشتن حمام  بوده است. در آتشخانه خزینه ای قرار گرفته که مخصوص گرم کردن دیوارها و کف حمام است. یکی دیگر از قسمت های جالب حمام، چاله حوض است یعنی جایی که مردم بعد از اینکه حمام می کردند از آن برای آب تنی استفاده می کردند این چاله تقریبا شبیه به استخر است.

حموم مهدی قلی بیک مشهد در 5 اردیبهشت سال 1356 با شماره ثبت 1374 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت و شما می توانید در تور مشهد گردی از این مکان دیدنی بازدید کنید.

آدرس: مشهد، ضلع غربی حرم امام رضا، در مجاور مسجد هفتاد دو تن، حمام مهدی قلی بیک

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید