کاروانسرای رباط طرق مشهد

12011 ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 3]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه رباط طرق مشهد به دوران صفوی برمیگردد که جهت اسکان زائرین حرم امام رضا ساخته شدند.

در سرزمین ایران از دیرباز به دلیل وسعت زیاد ضرورت احداث میل راهنما، رباط و کاروانسرا برای جلوگیری از سردرگمی و اسکان مسافرین بدیهی بوده است. یکی از کاروانسراهایی که بسیار قدیمی می باشد کاروانسرای رباط طرق در مشهد است. واژه کاروانسرا از دو بخش تشکیل شده که کاروان به معنای مسافرینی می باشد که بصورت دسته جمعی سفر می کرده اند و سرا نیز به معنی خانه و مکان بوده است. کاروانسرا در واقع رباط بزرگی می باشد که در داخل یا بیرون شهر قرار داشته است. کاروانسرا دارای اتاق و ایوان بوده و علاوه بر آن دارای انبار، طویله، باره بند، آب انبار و سردر می باشد. علاوه بر آن کاروانسراهای بیرون شهری و بیایانی دارای برجک نگهبانی نیز بوده اند که به منظور نگهبانی و محافظت از بنا ساخته می شدند. در ایران از زمان حکومت ساسانی کاروانسراهای متعددی در مسیر جاده ابریشم ینا گردید. بسیاری از کاروانسراهای فاخر ایرانی در دوره صفویه احداث شدند و در حال حاضر نیز بیشتر کاروانسراهای باقیمانده در گوشه و کنار ایران متعلق به دوران صفوی و پس از آن می باشد.

کاروانسرای طرق مشهد در پنج کیلومتری جاده مشهد به نیشابور قرار دارد. در گذشته یک حمام نیز در کنار رباط طرق وجود داشته تا مسافرینی که راهی حرم مطهر امام رضا بوده اند در آخرین توقف خود بتوانند استراحت نموده و استحمام و غسل نمایند.

طرق نام منطقه ای است که در مسیر جاده ابریشم قرار داشته و امروزه در ابتدای جاده مشهد نیشابور واقع شده است. در طرق دو کاروانسرا وجود داشته که متعلق به دوران صفوی می باشند. یکی از دو کاروانسرای مذکور امروزه از بین رفته و فقط کاروانسرایی که آنرا به شاه سلمان صفوی نسبت داده اند باقی مانده است. بر روی سردرد این کاروانسرا یک کتیبه دیده می شود که نمایانگر ساخت کاروانسرا در سال 1080 هجری قمری می باشد.

پلان کاروانسرای طرق مشهد مربعی شکل می باشد و 6.33 متر طول و 5.28 متر عرض دارد. در ضلع غربی کاروانسرا یک آب انبار وجود دارد و در اطراف آن نیز چند اتاق وجود داشته که امروزه فقط دو اتاق باقی مانده است و بقیه از بین رفته اند. سردر آب با گچ رسمی بندی تزیین شده است. در ضلع های شمالی، جنوبی و شرق کاروانسرای طرق نیز چند ردیف غرفه ملاحظه می شود که بصورت جلوباز طراحی شده بوند تا مسافرین در فصل تابستان بتوانند در آن اسکان نمایند.

کاروانسرای رباط طرق در مشهد به عنوان یکی از جاذبه های تاریخی مشهد شناخته می شود. به دلیل اهمیت تاریخی کاروانسرای طرق و به جهت حفظ جایگاه این بنای فاخر موزه زائر و زیارت در این مکان توسط اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خرسان رضوی دایر شده است. به همین دلیل امروزه گردگشران و تاریخ دوستان زیادی برای شناخت هر چه بیشتر فرهنگ زیارت راهی رباط طرق در مشهد می شوند. نشاط آوران بازدید از کاروانسرای طرق را به عنوان یکی از جاهای دیدنی مشهد به شما پیشنهاد می کند.

کاروانسرای رباط طرق مشهد یکی از جاذبه های تاریخی اطراف مشهد می باشد و این بنای تاریخی در سال 1363 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید است. پیشنهاد می کنیم که اگر از یک تور مشهد استفاده می کنید، حتما بازدید از این بنا را در برنامه ریزی های خود قرار دهید.

عکس کاروانسرای رباط طرق

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید