چشمه گیلاس در مشهد

12055 ۱۳۹۷/۰۴/۰۳
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

مشهد به عنوان یکی از کلانشهرهای ایران، دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی متعددی می باشد و سالانه تعداد زیادی از ایرانیان یک تور مشهد را انتخاب کرده و به این شهر سفر می کنند. همه ساله گردشگران زیادی مشهد را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می کنند. مهمترین دلیل این امر وجود بارگاه امام هشتم شیعیان در مشهد می باشد. علاوه بر این مشهد بخاطر وجود ییلاقات اطراف خود همیشه مامن مناسبی برای گشت و گذار اهالی شهر و مسافران برشمرده می شود. یکی از جاذبه های طبیعی مشهد چشمه گیلاس است که در فاصله 48 کیلومتری مشهد واقع شده است.

چشمه گیلاس چناران یک جاذبه طبیعی است که در فاصله 48 کیلومتری شمال شهر مشهد و 25 کیلومتری شهرستان چناران در روستای چشمه گیلاس واقع شده است. چشمه گیلاس در مشهد بواسطه قدمت خود جزو جاذبه های تاریخی مشهد نیز می باشد. در منابع تاریخی چشمه گلسب، نامی است که برای این مکان آمده است. روایات تاریخی حاکی از این امر هستند که در گدشته یزدگرد پدر بهرام گور در کنار همین چشمه از اسب لگد می خورد و می میرد و به همین دلیل نام گلسب برای این چشمه انتخاب می شود. چشمه گیلاس خراسان در ارتفاع 1010 متری از سطح دریا قرار دارد و عمق آن در زمان بارش به چیزی در حدود پنج متر می رسد. دبی آب چشمه گیلاس در مشهد در حدود 230 لیتر در ثانیه است. این چشمه به دلیل قرارگیری در موقعیت مناسب جغرافیایی، در تمام طول سال دارای آب می باشد. کارشناسان این چشمه را در دسته چشمه های آهکی قرار داده اند. در اطراف چشمه گیلاس مشهد نیز چندین حوضچه و دریاچه کوچک دیده می شود که باعث شده اند تا این منطقه به مکانی محبوب برای گردشگری تبدیل شود.

آب چشمه گیلاس امروزه از میان مشهد و توس گذر می کند. در گذشته فردوسی شاعر مشهور و امیر علی شیرنوایی تلاش بسیاری نمودند تا آب این چشمه را به مشهد و توس جاری کنند. اما هر کدام به دلیلی موفق نشدند. در روایات آمده است که دختر فردوسی توانست به این خواسته پدر خویش جامه عمل بپوشاند و از آن سمت نیز شاه عباس صفوی زمینه ساز ورود آب چشمه گیلاس به داخل شهر مشهد شد. امروزه آب چشمه گیلاس به دلیل استفاده های بی رویه و حفر چاه های عمیق دیگر از شهر مشهد گذر نمی کند. اما یاد و خاطره آن و تلاش هایی که برای برآورده شدن این خواسته انجاام پذیرفت هرگز از خاطره ها فراموش نخواهد شد. نشاط آوران بازدید از چشمه گیلاس گلسب را به عنوان یکی از جاهای دیدنی مشهد به شما پیشنهاد می کند. لازم به ذکر است که در حوالی چشمه گیلاس چمنزار سرسبزی قرار دارد که از زیبایی های خاصی برخوردار می باشد. این چمنزار زیبا متعلق به روستای تاریخی قهقه است.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید