جنگل های هیرکانی برای ثبت جهانی در یونسکو

19668 2018/08/29
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]

جنگل های هیرکانی برای ثبت جهانی آماده خواهند شد

با ارزش ترین منابع طبیعی ایران، جنگل های هیرکانی می باشند. در زبان عامیانه و رایج مردم این نوع جنگل به جنگل های شمال ایران معروف هستند که متراکم ترین ناحیه جنگلی کشور را تشکیل می دهند. عمر جنگل های هیرکانی ایران به دوره سوم زمین شناسی و در زمان زیستن دایناسور ها برمیگردد. این نوع جنگل در بخش جنوبی دریا خزر واقع شده است و از منطقه هیرکان در جمهوری آذربایجان آغاز و تا گرگان ادامه دارد.

سهم ایران از جنگل های هیرکانی حدود 1 میلیون و 900 هزار هکتار است که به دلیل واقع شدن بخش اصلی آن در شمال کشور به جنگل های هیرکانی گیلان نیز معروف می باشد. این موضوع در حالی است که سهم کشور همسایه ما یعنی جمهوری آذربایجان فقط 20 هزار هکتار باشد. در حال حاضر علاوه بر وجود پوشش گیاهی مختلف و متنوع در این جنگل ها، بیش از 400 گونه جانوری در آن زندگی میکنند که 296 گونه آن پرنده، و 98 گونه آن پستاندار می باشد.

در سال 1385 کشور جمهوری آذربایجان درخواستی جهت ثبت جهانی این جنگل ها به یونسکو ارسال کرد و به دلیل اینکه سهم این کشور از این جاذبه طبیعی بسیار محدود می باشد درخواست آن ها پذیرفته نشد.

طبق آمار رسمی منتشر شده در اواخر شهریور ماه و یا اوایل تیر ماه کارشناسان سازمان جهانی یونسکو به ایران سفر خواهد کرد و به بررسی شاخص های موجود در این جنگل ها برای ثبت جهانی آن خواهد پرداخت. با توجه به اینکه بخش عمده این جنگل ها در ایران واقع شده و اکثر شاخص های مورد نظر یونسکو را نیز دارا می باشد، این احتمال میرود که در آینده ای نزدیک شاهد ثبت جهانی جنگل های هیرکانی ایران باشیم.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید