پل گاومیشان ایلام

11582 ۱۳۹۷/۰۸/۲۱
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه پل گاومیشان به صدها سال پیش و دوره ساسانی برمیگردد.

پل گاومیشان کجاست؟

استان ایلام از جمله استان های گردشگری کشور می باشد که به دلیل قدمت زیادی که دارد جاذبه های گردشگری فراوانی را در خود جای داده است. از جمله این جاذبه های می توان به پل گاومیشان ایلام که به دلیل واقع شدن آن در نزدیکی دره شهر، به پل گاومیشان دره شهر نیز شهرت دارد اشاره کرد. این پل که در مرز بین دو استان ایلام و لرستان واقع شده است، حیرت انگیزترین پل غرب کشور می باشد که در آن می توان اوج هنر معماری دوره ساسانی را مشاهده کرد.

جالب است بدانید که بیش از 90 درصد پل گاومیشان در لرستان قرار دارد اما به عنوان آثار تاریخی استان ایلام به ثبت رسیده است. این پل 178 متر طول و 25 متر ارتفاع دارد و دارای 6 چشمه طاق ساخته شده از آجرهای 20 و 25 سانتی متر می باشد که فقط یک طاق آن سالم مانده و مابقی آنها در طول جنگ تحمیلی و همچنین گذر زمان آسیب دیده و تخریب شده اند. دهانه این پل بیش از 50 متر عرض دارد و به همین دلیل بزرگ ترین دهانه را در میان پل های کشور به خود اختصاص داده است. 

پل گاومیشان اولین بار در دوره قاجار توسط والیان پشتکوه مرمت گردید ولی باز هم مورد تخریب واقع شد و در سال 1384 وضعیت این پل به شدت بحرانی شد و نیاز به مرمت فوری داشت؛ اما به دلیل اختلافاتی که بر سر تملک پل بین دو استان ایلام و لرستان وجود داشت این مرمت به تعویق افتاد و در نهایت در سال 1387 اولین مرحله مرمت پل تاریخی گاومیشان به پایان رسید.

پل گاومیشان در استان ایلام یکی از جاذبه های تاریخی این استان می باشد که در تاریخ 3 اسفند 1377 با شماره ثبت 2222 به لیست آثار ملی کشور اضافه شد. نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند در تور ایلام گردی، دیدن این پل تاریخی را از دست ندهید.

آدرس پل گاومیشان : استان ایلام، 15 کیلومتری دره شهر، روی رود سیمره

عکس های پل گاومیشان ایلام

 

 

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید