سرای مشهدی علی زنجان

12020 2018/11/19
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

سرای مشهدی علی یکی از 13 سرای اصلی بازار زنجان می باشد که در دوران حکومت قاجار بنا گردید.

سرای مشهدی علی کجاست؟

استان زنجان که در ناحیه شمال غربی ایران واقع شده دارای جاذبه های تاریخی بی بدیلی می باشد که باعث می شود تا گردشگران و تاریخ دوستان زیادی از آن بازدید بعمل آورند. یکی از مشهورترین بناهای تاریخی زنجان، مجموعه بازار تاریخی زنجان می باشد که از چندین بخش تشکیل شده است. یکی از بخش های اصلی این مجموعه سراهای آن بوده اند که کاروان های تجاری از اقصی نقاط ایران در آن مستقر می شدند. در این مقاله قصد داریم تا به معرفی یکی از سراهای اصلی این مجموعه به نام سرای مشهدی علی زنجان بپردازیم.

بازار قدیمی زنجان به صورت خطی مستقیم امتداد پیداکرده که در دو قسمت شرقی و غربی دارای راسته بازار بالا و پایین می باشد. سرای مشهدی علی زنجان یکی از 13 سرای قدیمی مجموعه بازاز تاریخی زنجان می باشد که در موازات راسته بالا بازار زنجان ساخته شده است. سرای مشهدی علی در دوران قاجار ساخته شد و 23 حجره و دو درب اصلی دارد. از سرای مشهدی علی در گذشته برای فروش مواد غذایی و دیگر فعالیت های تجاری استفاده می شده که امروزه در آن محصولاتی نظیر فرش دستباف و دسته دوم  معامله می شود. سرای مشهدی علی دارای سه ورودی است که یک ورودی به ضلع جنوبی بازار و دو ورودی دیگر به راسته داخلی بازار زنجان منتهی می شوند. این سرا دارای دو حیاط در اضلاع شمالی و جنوبی نیز می باشد. آنچه که باعث زیبایی این سرا شده کاشی کاری متنوع و چشم نوازی است که در قسمت های مختلف آن، چشم ها را به خود خیره می کند.

سرای مشهدی علی به عنوان یکی از سراهای اصلی مجموعه بازار تاریخی زنجان در طول گذر زمان، دچار فرایش های شدیدی شد که با پیگیری های سازمان میراث فرهنگی مورد مرمت و بازسازی اساسی قرار گرفت. در این مرمت قسمت هایی مانند رواق، ستون، سردرب ورودی و کاشی کاری های کتیبه بازسازی شدند. همچنین به جهت جلوگیری از ریزش سقف سرا نیز آنرا سبک سازی کردند.

بی شک یازدید از بناهای تاریخی شهرهای مختلف سبب می شود تا گردشگران در حال و هوای ایام گذشته قرار بگیرند و خود را در دل تاریخ تصور کنند. در گوشه گوشه سرای مشهدی علی زنجان نیز به عنوان بازار یک اثر تاریخی می توان حس خوب گذر در ایام را به زیبایی به تماشا نشست. نشاط آوران به شما پیشنها دمی کند در سفر خود به زنجان حتما از جاذبه های گردشگری زنجان دیدن نموده و بازدید از سرای مشهدی علی را نیز در برنامه خود بگنجانید.

آدرس سرای مشهد علی : استان زنجان، شهرستان زنجان، سبزه میدان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید