رودخانه قره آغاج فارس

17860 2018/02/27
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 7 امتیاز : 4.4]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قره آغاج نام یکی از رودخانه های استان فارس می باشد که بیش از 700 کیلومتر طول دارد. این رودخانه از ارتفاعات (بن رود) دامنه کوه تابسک واقع در روستای زنگنه ( 30 کیلومتری شمال شرقی شهرستان کازرون) در دهستان دشمن زیاری شیراز سرچشمه می گیرد و با عبور از دره ای زیبا در قسمت شمال غربی شیراز، در حوالی روستای چهل چشمه کرونی گذر می کند و با عبور از روستاهای زنیان، دهستان، کوهمره سرخی و بخش ارژن به شهرستان کوار وارد می شود. سپس با پیمایش چند کیلومتر به استان بوشهر می رسد و با عبور از اراضی زراعی چندین منطقه، از طریق رود مند به خلیج فارس منتهی می شود.

 نکته جالب در مورد این رودخانه این است که با رسیدن به شهرستان جهرم تغییر نام می دهد و اهالی منطقه آنرا تادوان که روستایی با همین نام در منطقه خفر می باشد می نامند. عرض این رودخانه در نواحی کوهستانی 20 متر و در مناطق جلگه ای تا 400 متر هم می رسد. رودخانه قره آغاج ایفا کننده نقش مهمی در اکوسیستم و محیط زیست استان فارس و بوشهر می باشد. از آب این رودخانه دائمی برای مصارف شرب و کشاورزی استفاده می شود.

اهمیت این رودخانه در استان فارس از آنجا مشخص می شود که با احداث سد سلمان فارسی در حدفاصل شهرستان های جهرم، قیر و کارزین، انجام مطالعات جهت احداث پروژه سد کوار بر روی این رودخانه آغاز شده است. دبی متوسط سالیانه رودخانه قره آغاج در ایستگاه تنگ کارزین 18 متر مکعب بر ثانیه محاسبه شده است. حداقل دبی بدست آمده در این ایستگاه 3.5 متر مکعب و بیشترین آن حداکثر 43 متر مکعب بر ثانیه می باشد. در زمان های سیلابی شدن این رودخانه دبی آن به 6000 متر مکعب بر ثانیه نیز رسیده است. طبیعت اطراف این رودخانه بسیار دیدنی است به همین دلیل جزو جاذبه های گردشگری استان فارس به حساب می آید. نشاط آوران بازدید از رودخانه قره آغاج شیراز که جزو جاذبه های طبیعی شیراز است را به شما پیشنهاد می کند.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید