دژ رشکان در شهرری

15508 2019/09/15
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه دژ رشکان ری به دوران اشکانیان مربوط میشود.

  

دژ رشکان کجاست؟

دژ رشکان یکی از قدیمی ترین و تاریخی ترین بناهایی است که در شهر ری و در محله ای به نام صفائیه بر روی تپه چشمه علی قرار دارد. مصالحی که برای ساخت دژ رشکان جنوب تهران استفاده شده از سنگ و ساروج می باشد به همین دلیل جز یکی از مستحکم ترین دژهای محافظ شهر ری به شمار می رود.

عکس دژ رشکان در شهرری

دژ رشکان در دوران حکومت اشکانیان به مناسبت بزرگداشت فخرالدوله دیلمی که به فخر آباد هم معروف است ساخته شده و جز یکی از بهترین آثار باستانی شهر ری می باشد. وجه تسمیه دژ رشکان داستان های متفاوتی دارد و یکی از موثق ترین شان این است که نام یکی از پایه گذاران حکومت اشکانیان است زیرا قدمت آن مربوط به دوره اشکانیان و پارتیان می باشد.

در گذشته بیشتر فرمانروایان و پادشاهان لقب ارشک را به خود می دادند و شهر ری هم مدتی به همین نام معروف بود. در نزدیکی های این دژ آثار باستانی زیادی وجود دارد، اگر به دیدن میراث باستانی و قدیمی علاقه داشته باشید می توانید از موزه ای که تمامی این آثار در آن قرار گرفته است دیدن نمایید.

بر اساس تاریخ های به جای مانده مشخص شده است که دژ رشکان ری برای تفریحات بهاره پادشاهان و همچنین یکی از مهم ترین اماکن برای برگزاری مراسمات مهم از جمله مذهبی نیز بوده است. باستان شناسان اخیرا در اطراف دژ رشکان آثاری یافته اند که مربوط به دوران حکومت ساسانیان است.

این آثار ها از جنس سنگ و ساروج هستند و از میان خاکروبه ها و زباله های درون شهری پیدا شده اند. برخی از کارشناسان میراث فرهنگی بر این باوراند که این قلعه متعلق به سیاوش بن مهران ( آخرین کسی که حکومت ساسانی را به عهده داشته) بوده است. 70 سال پیش یک باستان شناس معروف آلمانی به نام ” پرفسور اشمیت” عملیات کند و کاو را در این منطقه آغاز نمود.

متاسفانه مرگ زود هنگام وی باعث متوقف شدن این پروژه شد. البته باید بگوییم هدف به کشف آثار دژ رشکان باعث، افتخاراتی همچون کشف بقایای مسجد جامع ری هم شد. پروژه کاوش پرفسور اشمیت هیچوقت ادامه پیدا نکرد تا اینکه در چند سال گذشته گروهی از باستان شناسان ایرانی با جستجوهای فراوان توانستند اثری بسیار با ارزش که متعلق به دوره اشکانیان و ساسانیان بود را کشف نمایند.

یک راهروی در طبقه دوم دژ رشکان چشمه علی وجود دارد که تمامی فضای داخلی را در بر می گیرد. کف راهرو از گچ پوشیده شده و عجیب است که آسیب چندانی ندیده و سالم مانده است. بر اساس گفته های ایزیدور خاراکسی ( مورخ و جغرافیدان یونانی) شهر ری در گذشته از تمامی شهر های ماد بزرگتر بوده و به همین خاطر دژ رشک هم اهمیت زیادی داشته است. دژ رشکان در دوره ساسانیان دارای قسمت های متعددی همچون کاخ ها، سربازخانه ها و اسلحه ها بوده اما اکنون بسیاری از قسمت های آن تخریب شده است.

دژ رشکان در شهرری یکی از جاذبه های تاریخی تهران است که شما می توانید در تور تهران گردی از این مکان بازدید کنید.

آدرس دقیق دژ رشکان: شهر ری، چهار راه خطر آهن، رو به روی کارخانه گلیسیرین سازی، محله صفائیه، تپه چشمه علی، روی کوه بارون کوبی، دژ رشکان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید