گور دختر بوشهر

11961 2018/07/30
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه گور دختر بوشهر به دوران هخامنشی باز میگردد.

مقبره گور دختر کجاست؟

آرامگاه گور دختر از جاذبه های تاریخی استان بوشهر می باشد که در دشت “میانکوهی پشت پَر” و در منطقه ارم شهرستان دشتستان واقع در استان بوشهر و در کنار جاده برازجان به کازرون قرار گرفته است.

استان بوشهر با دارا بودن جاذبه های تاریخی فراوان یکی از بهترین مقاصد گردشگری برای مسافرین داخلی و خارجی می باشد. در هر گوشه از این دیار نشانه های از تاریخ و تمدن سرزمین آریایی ایران به چشم می خورد که هر بیننده ای را به تحسین وا می دارد. دشتستان دیار سردار رییسعلی دلواری میزبان یکی از کهن ترین آثار تاریخی برجا مانده از دوران حکومت هخامنشیان می باشد.

عکس گور دختر دشتستان

گور دختر دشستستان آرامگاهی سنگی است که شباهت بسیاری به آرامگاه کوروش کبیر دارد ولی از لحاظ اندازه کمی کوچکتر می باشد. این آرامگاه که در دشت میانکوهی پشت پر دشستستان واقع شده یکی از دیدنی ترین اماکن گردشگری بوشهر به شمار می رود. باستان شناسان بر این عقیده هستند که این اثر تاریخی مربوط به 600 سال قبل از ظهر مسیح است.

آرامگاه گور دختر بوشهر در سال 139 هجری شمسی توسط لویی واندنبرگ باستان شناس بلژیکی کشف گردید. گمان های بسیاری در مورد شخصی که در مقبره گور دختر به خاک سپرده شده وجود دارد و در حال حاضر نیز هیچکس نمی تواند بصورت دقیق در این باره نظر بدهد. واندنبرگ معتقد بود که این بنای مقبره گور دختر متعلق به جد کوروش می باشد.

باستان شناسان داخلی نیز اعتقاد دارند که بنای آرامگاه متعلق به کوروش کوچک است. عده ای نیز گمان می کنند که آتوسا دختر کوروش در این مکان به خاک سپرده شده است.

گوردختر بوشهر متشکل از 22 قطعه سنگ در ابعاد مختلف می باشد که توسط بست هایی موسوم به دم چلچله ای به یکدگر متصل شده اند. همانند دیگر بناهای دوران هخامنشی در ساخت این بنا نیز از هیچ ملاتی استفاده نشده است.

بر روی آرامگاه گور دختر یک فرورفتگی وجود دارد که گمان می رود محل قرارگیری کتیبه متعلق به آن دوران بوده است. در درون این آرامگاه 5 متری یک حوضچه کوچک به چشم می خورد. گور دختر در بوشهر در اوایل دهه 80 مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. مرمتگران قسمت هایی که بر اثر رانش دچار جابجایی شده بودند را با قسطعات جدید جایگزین نمودند.

مقبره گور دختر در بوشهر که در سمت شرقی جاده برازجان به کازرون واقع شده به عنوان یکی از جاذبه های تاریخی و گردشگری استان بوشهر می باشد که در سال 1376 با شماره ثبت 1897 در فهرست آثار ملی قرار گرفت. نشاط آوران بازدید از آرامگاه گور دختر را به عنوان یکی از اماکن گردشگری دشتستان به شما پیشنهاد می کند. در شرق این آرامگاه بقایای کوشک اردشیر ساسانی وجود دارد که بازدید از آن نیز خالی از لطف نمی باشد.

ادرس گور دختر در شهر دشتستان، منطقه تنگ ارم واقع شده است.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید