روستای هنزا کرمان

18105 ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
فاصله مکانی
فاصله زمانی

    

روستای هنزا کجاست؟

روستایی سرسبز و خوش آب و هوا در دل کرمان که درون شهرستان بافت جای گرفته و در پانزده کیلومتری منطقه ساروئیه واقع شده است. برای رسیدن به روستای هنزا کرمان باید جاده اصلی از جیرفت به بافت را به مقصد روستای هنزا ترک کرده و بعد از طی ده کلیومتر جاده ای خاکی و پر پیچ، رو به روی خود دره ای سرسبز و زیبا را خواهید دید که در آن درخت های گردو زیادی به همراه رودخانه ای پر آب به چشم می خورد که مردمانی مهمان نواز و خونگرم در آن زندگی می کنند.

عکس روستای هنزا کرمان

با این که استان کرمان به طور کلی آب و هوایی گرم و خشک دارد، اما روستای هنزا استان کرمان در میان این نوع آب و هوا از سرسبزی و طراوت خاصی برخوردار است که متفاوت از شهرهای دیگر کرمان می باشد. شنیدن نام این روستا شاید برای شما هم عجیب باشد و مایل باشید تا بدانید که معنی آن چیست. با تحقیقات و پرس و جوهایی که به عمل آمده متوجه شدیم که افراد این منطقه در گویش محلی به آبی که از آسیاب خارج می شود هنزاءب می گویند. به همین دلیل نام این مکان به خاطر وجود آسیاب های آب فراوانی که داشت به این نام معروف شد.

به دلیل زمین مساعد روستای هنزا در کرمان و آب و هوای مناسبش محل خوبی برای فعالیت های کشاوزی و باغداری می باشد که مردم ساکن هنزا نیز به این کارها مشغول هستند. یکی دیگر از مشاغلی که در روستا رواج دارد دام داری است و برخی نیز مشغول کارهای خدماتی هستند. محصولاتی که از زمین های زراعتی این روستا برداشت می شود شامل: سیب زمینی، یونجه، گندم، جو و حبوباتی مانند نخود، لوبیا و عدس می باشد.

در روستای بندر هنزا کرمان زمین های کشاورزی به دو دسته دیم و آبی تقسیم می شوند. زمین های دیم همان طور که می دانید نیاز به آبیاری شخصی ندارند و معمولا آب زمین از طریق بارش باران تامین می شود. زمین های کشاورزی آبی این روستا از طریق چشمه ها و رودخانه هایی که در آن وجود دارند سیراب می شوند. در روستای هنزا گردو و بادام به فروانی برداشت می شود و جزء محصولات مهم روستا تلقی می شوند چراکه بالاتر هم اشاره شد این منطقه سرشار از درختان سر به فلک کشیده گردو می باشد. هنزا در تولید مغز گردوی اعلا در تمام این منطقه حرف اول را می زند. سایر خوراکی های مهم هنزا محصولات لبنی هستند که شامل پنیر و کشک است. در این روستا عسل طبیعی و روغن حیوانی توسط مردمان زحمت کش تولید می شوند.

روستایی که راجع به آن به طور مفصل صحبت کردیم در منطقه ای کوهستانی قرار گرفته و خانه های آن به صورت متراکم ساخته شده اند. اغلب خانه های هنزا بر روی سرازیری بنا شده و درب های کوچکی دارند. در خانه های کوهستانی معمولا حیاط خانه شما در واقع پشت بام خانه همسایه است و اکثر منازل ویلایی و یک طبقه ای هستند.

روستای هنزا در کرمان از بهترین مکان ها برای ییلاق به حساب می آید و از لحاظ گردشگری مناطقی مانند تخت سرتشتک، سرمشک، گلی هوک، آبشار سرخوئیه و… در آن بسیار زیبا هستند و شما می توانید در تور کرمان گردی از این مکان بازدید کنید.

آدرس روستای هنزا کرمان: کرمان، روستای هنزا

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید