Pamukkale-

پاموک کاله دنیزلی ترکیه

17601 2016/09/03
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 6 امتیاز : 4.5]

حتما نمی دانید پاموک کاله کجاست! پاموک کاله ترکیه سرزمینی شگفت انگیز است که برخی آنرا قصر پنبه ای نیز گفته اند. منطقه ای ویژه که درست مانند کوهی برف گرفته به نظر می رسد.

امپراتور روم باستان این منطقه را در هزاره قبل از میلاد مسیح تحت تسلط خویش گرفت و بر بلندای این قصر پنبه ای بناهایی بر پا کرد. حمام سلطنتی، معبد، آمفی تاتر، و گورستانی که آثار و بقایای آن هنوز هم پابرجاست.

پاموک کاله دنیزلی یا پاموک قلعه مکانی خاص می باشد و در جهان هیچ همتایی به این گستردگی ندارد. هزاران هزار سال طول کشیده تا این رسوبات سفید رنگ از دل زمین ذره ذره بجوشند و بیرون بیایند.

Pamukkale1

پاموک کاله در نظر اول از نگاه رهگذران کوهی از نمک است اما این پدیده طبیعی رسوبات ماده ای بنام تراورتن (Travertine) است که به همراه آب های معدنی از اعماق زمین و به تدریج بیرون زده اند. چشمه های پاموک کاله هیراپولیس در جای جای این کوه وجود دارند که دمای بعضی از آنها تا 212 درجه سانتیگراد می رسد. اما بعضی چشمه ها هم آبی ولرم و نیم گرم دارند.

در مجموع می توان گفت که چشمه های پاموک کاله آنتالیا ترکیه علاوه بر یک جاذبه طبیعی برای گردشگران مکانی برای درمان بخشی بیماران نیز می باشند.

آب این حوضچه ها بیماری های پوستی را درمان می کند و بنا بر تاثیری که رسوبات تراورتن بر سیستم عصبی انسان می گذارد ایجاد آرامش و رفع استرس از خواص آن محسوب می گردد. از سوی دیگر بیماری های مربوط به دستگاه قلب و عروق و گوارش، تحت تاثیر آن قرار گرفته و به حالت تعادل می رسند.

Pamukkale2

از هزاره های کهن تا به امروز پاموک کاله جایی شگفت و سحرانگیز به شمار آمده و همه روز گردشگرانی از سراسر جهان برای بازدید و دیدار از این پدیده طبیعی پای به این مکان زیبا می گذارند تا یکی دو روز را از تاثیرات این ماده طبیعی بهره مند شوند.

وجود ۱۷ چشمه کوچک و بزرگ در این کوهستان فضایی را پدید آورده که در نوع خود کم نظیر و بی مانند شده است. نمونه کوچکی از این پدیده طبیعی در ایران نیز یافت می شود (چشمه های باداب سورت که به رنگ نارنجی و قرمز و با وسعت کمتر می باشند) .

Pamukkale3

از شهر دنیزلی تا منطقه پاموک کاله 25 کیلومتر فاصله است که با اتوبوس و تاکسی قابل دسترسی می باشد.

در دامنه کوه روستای زیبای پاموک کاله واقع شده که با انواع هتل های کوچک و بزرگ و رستوران هایی با طبخ غذاهایی برای مردم جهان آماده پذیرایی از گردشگران هستند.

برای کسانیکه بخواهند از آنتالیا به دنیزلی بروند نیز امکانی هست که با اتوبوس به آنجا سفر کنند.

Pamukkale4

پاموک کاله دیاری است که سفر به آن برای همیشه در ذهن باقی خواهد ماند و مکانیست که جاذبه های تاریخ و طبیعت را یک جا در خود نهفته است.

همه روزه گردشگرانی از کشورهای مختلف جهان با تور پاموک کاله به این منطقه می آیند تا با حضور در این مکان شگفت از دغدغه های مدرنیته فاصله گرفته و روح و جان خود را صیقل دهند.

ایرج مرادی

در ذیل دیگر عکس های پاموک کاله دنیزلی ترکیه را می بینید که توسط استاد مرادی عزیز به صورت اختصاصی برای سایت نشاط آوران تهیه شده است:

Pamukkale13

Pamukkale5

Pamukkale6

Pamukkale7

Pamukkale8

Pamukkale9

Pamukkale10

Pamukkale11

Pamukkale12  

Pamukkale14

Pamukkale15

Pamukkale16

Pamukkale17

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
  • پریا

    ممنون از اطلاعات مفیدتون درمورد این مکان بسیار زیبا .