hierapolis

هیراپولیس دنیزلی ترکیه

14713 2016/08/28
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]

دومین پادشاه برگاما در دوران امپراتوری روم باستان با سپاه فراوان خود به قصد فتح سرزمین های شمالی و تصاحب و گسترش قلمروی امپراتوری روم باستان راهی مناطق دیگر شد. به گواه تاریخ قدیم، او و لشکریانش از دریای اژه گذشتند و پس از عبور از ارتفاعات کوهستانی به سرزمینی سحرانگیز رسیدند. چشمه های آب داغ که حرارت بعضی از آنها به ۲۱۲ درجه سانتیگراد می رسید و رسوبات سفید رنگی شبیه به برف که چشم هر بیننده ای را خیره می کرد. امپراتور دستور داد که در آن ارتفاعات شهری بسازند حیرت انگیز، با معماری ویژه و به دستورش شهر هیراپولیس نامگذاری شد که برگرفته از نام همسرش هیرا بود.

Pamukkale

شهر یونانی با استفاده از قطعات سنگی بزرگ و ستون های زیبا ساخته شد. خیلی زود معابد، حمام ها، حوضچه ها، خیابان ها و کانال های آب گرم که در زیر شهر جاری بودند برپا گردیدند و مکانی حیرت انگیز و مقدس بدینگونه تاسیس گردید. اشراف و بزرگان و همچنین فرمانده هان ارتش یونان به همراه خانواده هایشان به این شهر می آمدند و به مداوای روح و جسم خویش می پرداختند. آب های شفابخش هیراپولیس معجزه می کرد و از همین رو مورد استقبال رومیان قرار گرفته بود.

به زودی حکیمان و افرادی که در زمینه آب درمانی مهارت داشتند به این شهر دعوت شدند. آنان پس از مطالعه و بررسی آب های شهر هیراپولیس دریافتند که در مرحله اول نشستن در آب حوضچه های چشمه های پاموک کاله هیراپولیس خستگی را از جسم دور می کند و در مراحل بعدی روی جریان گردش خون در بدن اثر گذاشته و بیماری های قلبی و بیماری فشار خون و حتی بیماری ها و مشکلات مربوط به گردش خون در بدن را درمان می نماید و پس از چند بار حضور در آب بیماری های گوارشی، مشکلات مربوط به اختلالات تغذیه ای را درمان می کند و در نهایت بیماری های پوستی را از هر نوع که باشد بهبود می بخشد.

Pamukkale-

آنان آب تنی روزانه در این حوضچه ها را درمانی برای بیماری های عصبی اعلام کردند و از آن پس هیراپولیس شهری درمان بخش گردید و از اهمیت فوق العاده ای برخوردار شد. استخر باستانی هیراپولیس هزاران سال است که همچنان باقی مانده و همه روزه گردشگرانی از سراسر جهان برای بهره مندی و درمان به این شهر باستانی جذب می شوند. شهر افسانه ای و سحر انگیز هیراپولیس از دوران بیزانس تا به امروز مکانی شگفت انگیز باقی مانده است و بقایای معماری زیبای آن هنوز هم حیرت انگیز و جذاب اند. دروازه فرانتینوس با سه طاق زیبا ورودی شهر از دروازه شمالی شهر است که پس از عبور از آن به خیابان های هیراپولیس وارد می شوید و پای بر جای پای ساکنین هزاره های کهن می گذارید. مردمانی که در زمان هلنستیک باستان در این عمارت ها، حمام سلطنتی و باغ های زیبای آن زندگی می کرده اند.

Frontinus-Gate

به گواه تاریخ باستان شهر هیراپولیس علاوه بر درمان بخشی به واسطه آب های شفابخش آن یک شهر فرهنگی در عهد بیزانس محسوب می شده و این را می توان از سالن تاتر هیراپولیس درک کرد. پادشاه برگاما و همسرش هر دو هنردوست و مهربان بودند آنان شهر خیال انگیز هیراپولیس را بنا کردند و سالن ده هزار نفری تاتر هیراپولیس را برای اجرای نمایش ها و کنسرت های باشکوه برپا ساختند.

Theatre

امروزه گردشگرانی از سراسر جهان به شهر مقدس و باستانی هیراپولیس دنیزلی ترکیه می آیند و افسانه های درونش را با روح و جسم خود حس می کنند و با طبیعت و تاریخ منحصر به فرد هیراپولیس از نزدیک آشنا می شوند. موزه باستانی هیراپولیس با مجسمه های اسطوره ای همه روزه پذیرای گردشگران است و امکانات رفاهی و اقامتی پاموک کاله از هتل و رستوران برای مراجعین فراهم است.

ancient museum

از شهر دنیزلی ترکیه تا پاموک کاله و هیراپولیس ۲۵ کیلومتر راه می باشد و اتوبوس هایی برای گردشگران مهیاست. دیدار و بازدید از این شهر تاریخی آدمی را با زندگی در ادوار کهن پیوند می دهد و آب تنی در استخر باستانی آن، روح و جسم انسان را همچون طبیبی حاذق و درمانگر، در آرامش غرق می کند.

ایرج مرادی

 در ذیل تصاویر دیگری از هیراپولیس دنیزلی ترکیه می بینید که توسط استاد مرادی عزیز به صورت اختصاصی برای سایت نشاط آوران تهیه شده است:

iraj

hierapolis4

hierapolis1

hierapolis21

hierapolis22

hierapolis23

hierapolis24

hierapolis25

hierapolis26

hierapolis27

hierapolis28

theatre2  

hierapolis2

hierapolis3  

hierapolis5

hierapolis6

hierapolis7

hierapolis8

hierapolis9

hierapolis11

hierapolis12

hierapolis13

hierapolis14

hierapolis15

hierapolis16

hierapolis17

hierapolis18

hierapolis19

hierapolis20

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید