خانه قاضی بوشهر

17097 ۱۳۹۶/۰۹/۰۴
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قدمت خانه قاضی بوشهر به دوران زندیه بازمی گردد.

استان بوشهر یکی از استان های دارای آب و هوای گرم و مرطوب است که تأثیر آن را بر معماری منطقه شاهد هستیم. خانه قاضی بوشهر با وجود قدمت بالا به اقلیم منطقه خود نیز احترام گذاشته است. خانه قاضی در بوشهر یکی از خانه های با ارزش و قدیمی است که باید در حفظ آن کوشید. به علّت عدم توجه به برخی مناطق و غفلت مالکین، این بنا در سال 1346 با شماره اثر 1624 ثبت آثار ملی شده است.

تاریخچه خانه قاضی از اهمیت بالایی بخوردار است چرا که در دوران های مختلفی وجود داشته است. پایه های خانه تاریخی قاضی در معرض نم کشیدگی و دیوارهای خارجی آن پوسته شده و ملات نما در حال ریختگی می باشد.

در معماری خانه قاضی بوشهر می توانید شاهد گچبری ها، طاق ها، صفه زیرین خانه، نوع بادگیر و تزئینات ساخت بنا در دوران زندیه باشید. این بنا از جمله خانه های تاریخی بوشهر محسوب می شود که نگهداری و مرمّت آن به خوبی انجام نشده است، در حفظ و نگهداری این گونه از خانه های قدیمی در کشور مسئولین باید پیگیری بیشتری داشته باشند. اثر تاریخی یا خانه زندیه با مصالح بوم آورد در دوران زندیه ساخته شده است و یکی از علت های پایداری آن توجه به نکات اجرایی در بافت و اقلیم می باشد.

در سازه ی ستون ها و سقف از چوب مقاوم در برابر خوردگی و رطوبت استفاده شده است، شاید چوب سازه ی اصلی از افرا و یا راش باشد. خانه تاریخی قاضی دارای تزئینات گچبری با اشکال گل و بوته مزیّن شده است که در دوران زندیه یک نوع از تزئینات خانه های خاص به شمار می آمد. خانه قاضی در استان بوشهر و در قسمت شمالی آن در محله بهبهانی قرار گرفته است. این خانه متعلق به خانواده قاضی است و نام آن برگرفته از مالکین آن می باشد.

سایر عکس های خانه قاضی را در ادامه دنبال کنید:

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید