تور شیراز گردی

قبل از سفر به شیراز حتما این مطلب را بخوانید 12517 2017/10/04
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 19 امتیاز : 4.7]
تاریخچه: در افسانه ها آورده اند كه شيراز فرزند تهمورس "از پادشاهان سلسله پيشداديان" شهر شيراز را تأسيس نمود و نام خود را بدان بخشيد. به روايتي ديگر، نام اين ديار، "شهرراز" بوده است كه به اختصار شهراز و شيراز خوانده شده است.

تور شیراز گردی دارای یک حس فوق العاده است زیرا شهر شیراز نگینی است درخشان از فرهنگ، تمدن، آداب و رسوم ایران زمین و یكی از جذاب ترین و نام دارترین مناطق ایران محسوب می شود. شیراز با تاریخچه بی همتای خود مجموعه ‌ای از تمدن باستانی دنیا را در برداشته، وارث تمدن اقلیم پارس و نشانه ای از هویت باستانی و سهم بسیار ارزشمند ایران در تمدن و فرهنگ دنیاست.
بر اساس تحقیقات و روایت های انجام شده، “تدسكو” شیراز به معنای مركز انگور خوب می باشد، “ابن حوقل” که از مسلمان جغرافیدان قرن چهارم هجری است، علت نامگذاری شهر شیراز را شباهت این سرزمین به اندرون شیر میداند، چراكه به قول حوقل عموماً خواربار نواحی دیگر به آنجا حمل و نقل میشد و هیچگاه از آنجا چیزی به جایی نمی بردند، و بالاخره بنا به نوشته كتاب “صورالاقالیم” از جهت وجود دامهای بسیار در دشت شیراز، آنجا را “شیرساز” هم نامیده اند. در تور شیراز گردی، بیش از هر چیز نام زیبا و سحرانگیز شیراز كه کاملاً واژه ای فارسی است، بهترین گواه بر این باور است كه برخلاف پندار پاره ای از جغرافیدانان مسلمان، تأسیس این شهر به قرن ها قبل از ورود مسلمانان و دین اسلام به ایران باز میگردد. در تور شیراز گردی ملاحظه میکنید که شهر شیراز هم اكنون نیز در محل تقاطع مهمترین راه های ارتباطی شمال به جنوب و شرق به غرب كشورمان ایران واقع شده است و این موقعیت در ادوار قبل از اسلام شاخص تر به نظر میرسیده، چرا كه در عهد هخامنشیان، شیراز بر سر راه شوش “پایتخت هخامنشی” به تخت جمشید و پاسارگاد بوده و در عهد ساسانیان راه های ارتباطی شهرهای مهمی چون بیشابور و گور با استخر، از جلگه شیراز میگذشت. در نتیجه مسلم است كه چنین محل حاصل خیز و دارای آب و هوایی مطبوعی كه در تقاطع مسیرهای مهمی كه برشمرده شد، قرار داشته، هیچگاه خالی از آبادی و سكنه نبوده است.

تور شیراز,جاذبه های تاریخی شیراز,جاذبه های توریستی شیراز
اطلاعاتی درباره شهر شیراز
جمعیت
5 میلیون نفر
مساحت
224 کیلومتر مربع
کدپیش شماره شهری
0711
تاریخ ثبت شهر
1296

بهترین فصل سفر به شیراز

برای رفتن به تور شیراز باید بدانید بهترین زمان سفر کردن به این شهر ماه اردیبهشت می باشد. در این زمان از شلوغی نوروز هم خبری نیست و همچنین شکوفه های بهارنارنج باز شده اند و بعلاوه گلهای رز، محمدی، نرگس و بابونه جشنواره طبیعت گلها را در این شهر زیبا به راه انداخته اند. آن وقت هوای شهر را با بوی گل های رنگارنگ باید تنفس کرد. از دروازه قرآن باید گذشت و سر حوصله و فرصت به زیارت شاهچراغ رفت و بعد راهی زیارتگاه رندان جهان حافظیه و سعدیه، آرامگاه  بزرگ مرد شعر رفت و شیدا شد. در تور شیراز گردی حتماً باید به تاریخ هم سری بزنیم و به روزهایی سفر کنیم که وکیل الرعایا در ارگ کریم خانی اش نشسته بود و به بازار و حمامی می رفت که یادگار چند صد ساله شهر هستند، از مساجد و خانه های قدیمی و باغ های دلگشای شیراز نمی شود و نباید ساده بگذریم. باید از سر حوصله به تمام آنها سری بزنیم و دل بدهیم و جان بگیریم. بنابراین برای سفر به شیراز و دیدنی های اردیبهشتی اش دست کم باید 3 روز وقت گذاشت، البته اگر بخواهیم طعم تور شیراز گردی مان در خاطره مان بماند، باید روزهای بیشتری در این شهر پرخاطره بمانیم.

جاذبه های گردشگری شیراز

در تور شیراز گردی راهی دیاری هستیم که با عطر بهارنارنجش سرمستمان خواهد کرد و لذتی وصف ناپذیر را برایمان به ارمغان می آورد … .

می خواهیم به تور شیراز برویم، شهری که از جنس شعر و ادب به قدمت تاریخ است که با تماشایش سراسر وجودمان سرشار از آرامش و انرژی می شود. مقصدمان تور شیراز است، شهری که شکوه و عظمت تخت جمشید را در خود جای داده و جایگاه ابدی شاعرانی همچون حافظ و سعدی بزرگ است. در کوچه هایش با شعر همقدم می شوی و طعم آشتی با تاریخ را می چشی…
ما می خواهیم در تور شیراز گردی، تاریخ این دیار را در باغ های زیبا و چشم نواز، آرامگاه های لبریز از هنر، موزه های پر از گنجینه های با ارزش و بناهای مذهبی آکنده از نشانه های عشق و ایمان را برای شما معرفی کنیم.

جاذبه های طبیعی شیراز

استان فارس را ایران کوچک می نامند که با دارا بودن جاذبه هایی طبیعی، گردشگران داخلی و خارجی را به سمت خود می کشاند. در تعطیلات نوروز گردشگران می توانند از هوای سرد و زمستانی سپیدان و پیست اسکی پولادکف بهره مند گردند و یا از آب و هوای معتدل شیراز لذت ببرند و طرفداران گرما و نخلستان هم می توانند به سمت جهرم و لارستان حرکت نمایند. در تور شیراز می خواهیم یادآوری شویم که جاذبه های طبیعی بسیاری در سراسر استان فارس پراکنده و نمایان است و در این مطلب به جاذبه های طبیعی نزدیکی شیراز اشاره می کنیم.

  • پارک های داخل شهری شیراز: پارک ملت، باغ ارم، پارک لاله، باغ ملی، پارک گلستان، باغ جهان نما، پارک سعدی، باغ دلگشا، پارک آزادی و … .
  • غارهای خارج از شهر شیراز: غار شفق، غار آقجلو، غار اتابک، غار تنگیزه، غار حسین‌ آباد، غار سوراخ شول، غار قبطرقلو، غار کان کسر، غار کوهپایه و … .
  • سد های شیراز: سد تنگ آب گراش، سد تنگاب، سد درودزن، سد رودبال داراب، سد سیوند، سد گمپو، سد ملاصدرا، سد نرگسی، سد ایزدخواست، سد بند بهمن، سد فرشته جان و … .
  • دریاچه های شیراز: دریاچه پریشان، دریاچه هَرم، بند امیر و … .
  • کوه های داخل شهر شیراز: کوه دنا، کوه بابا کوهی و … .
  • آبشار های طبیعی  شیراز:  آبشار دشت ارژن، آبشار دم اسب، آبشار قلات، آبشار کوهمره سرخی و … .
  • مناطق تفریحی طبیعی شیراز: تنگ تیزاب، دشت ارژن، تنگ دم اسب، گلابی داراب و … .
  • دره های دیدنی اطراف شیراز: دره براق، دره بستانک، دره ماج، دره تیزاب و دره تادوان و … .
  • روستاهای خارج از شهر شیراز: روستای قلات، روستای مارگونی، روستای دشتک، روستای جیزرزار، روستای پا قلعه، روستای تنگ براق، روستای سرمشهد و … .

جاذبه های تاریخی شیراز

سرزمين فارس، از چندین هزار سال پيش زيستگاه پر رونق بیشتر اقوام بومی پارس بوده است به ويژه عيلاميان که از این قوم آثار بسياری در گوشه و كنار فارس همچون كورنگون ممسنی، نقش رستم، تخت جمشيد “مرودشت” به جای مانده است. 3 هزار سال پيش از اين، قومی كه خود را آريايی می نامیدند، از جنوب روسيه امروزی به فلات ايران سرازير شده و پس از زد و خوردهای فراوان با بوميان آن سامان، به پيروزی رسيدند و برای خود سكونتگاه هايی بر پا کردند.

در استان فارس یکی از استان های مهم برای گردشگری داخلی و خارجی کشور ایران بشمار می آید چون مهمترین آثار تاریخی و طبیعی و تمدن ایران در این استان واقع شده است، یکی از مهمترین آثار تاریخی ایران بلکه جهان به نام تخت جمشید در این استان و در شهرستان مرودشت قرار گرفته که خود سند معتبر تمدن ایرانیان بحساب می آید.

در تور شیراز گردی مشاهده میکنیم که این شهر زیبا نیز با داشتن شعرایی معاصر همچون حافظ و سعدی یکی از مشهورترین شهرهای ایران و جهان می باشد.

مراکز خرید شیراز

در تور شیراز گردی متوجه می شویم که شهر شیراز، شهر شعر و عشق و شکوفه‌ های بهار نارنج است، به خاطر جذابیت های دیدنی فراوانی که در این شهر وجود دارد گردشگران بسیاری را از سرتاسر جهان و ایرانمان به سمتش جذب می شوند. در تور شیراز این جواهر کشور، علاوه بر دیدنی‌ های تاریخی و فرهنگی و معاصر، دیدن مراکز خرید و فروشگاه‌ ها نیز خالی از لطف نیست.

بازار مسگرها شیراز، بازار حاجی شیراز ، سرای مشیر شیراز، مجتمع سپهر شیراز، مجتمع تجاری هامون شیراز، مجتمع ستاره فارس شیراز، مجتمع آفتاب فارس شیراز، مجتمع زیتون شیراز ، مجتمع خلیج فارس شیراز، بازار وکیل شیراز، مجتمع سلطانیه شیراز، مجتمع تفریحی ستاره فارس شیراز، مجتمع حافظ شیراز، مجتمع سینا شیراز، مجتمع انوری شیراز، مجتمع تفریحی زیتون فارس شیراز، مجتمع تفریحی پارس شیراز، مجتمع الماس شیراز، مجتمع پارسه شیراز، مجتمع سعدی شیراز، مجتمع تجاری دناسا شیراز، مجتمع آفتاب فارس شیراز، مجتمع گاندی شیراز، مجتمع پارمین شیراز، مجتمع ایران زمین شیراز، مرکز خرید الهیه شیراز، مرکز خرید شیراز و…

هتل های شیراز

تور شیراز می طلبد که در هر زمان از سال به آن سفر کردیم، در این شهر پرجاذبه گشت و گذار کنیم و از آن لذت ببریم. تور شیراز گردی، برای توریست های خارجی نیز از جذابیت زیادی برخوردار می باشد، به خصوص برای گردشگرانی که به تاریخ و فرهنگ ایرانی علاقه مند هستند. این استقبال پرشور مکان های اقامتی با کیفیت و استانداردی را در این شهر فراهم کرده است تا گردشگران از هر قشری بتوانند به رزرو هتل های متنوع در شیراز پرداخته و از گردشگری در شهر شیراز نهایت لذت را ببرند.

هتل های پنج ستاره شیراز: هتل بزرگ شیراز، هتل بزرگ چمران، هتل پارس، هتل هما، هتل زندیه، هتل پرسپولیس

هتل های چهار ستاره شیراز: هتل آریوبرزن، هتل پارسیان، هتل الیزه، هتل ستارگان، هتل رویال، هتل پارسه، پارک هتل، هتل پارک سعدی

هتل های سه ستاره شیراز: هتل ارم، هتل ارگ، هتل تالار، هتل جهانگردی، هتل اطلس، هتل کریم خان زند، هتل آپادانا، هتل جهانگردی تخت جمشید

هتل آپارتمان شیراز: هتل آپارنمان هدیش، هتل آپارتمان جام جم، هتل آپارتمان تچر، هتل آپارتمان آرین، هتل آپارتمان پارمیس، هتل سنتی نیایش، هتل آپارتمان آریانا، هتل آپارتمان آناهیتا، هتل آپارتمان سریر

سوغات و صنایع دستی شیراز

سوغات شیراز به همراه صنایع دستی شیراز همیشه برای گردشگران و کسانی که به تور شیراز گردی میروند، جذاب و دوست داشتنی بوده اند، این تولیدات شامل خاتم، قالی، نمد، آبلیمو، آبغوره، مسقطی، خراطی، حصیر، حنا، زعفران، منبت، معرق، جاجیم، سفال، قلم زنی، سفیدآب، کیسه حمام، چرم، گلیم، گبه، ترشی، انار، انجیر، آویشن شیرازی، گیوه شیرازی و عرقیات می باشد.

نقشه شهر شیراز

شهر شیراز مرکز استان فارس می باشد که به طول ۴۰ کیلومتر و عرضی متفاوت بین ۱۵ تا ۳۰ کیلومتر با مساحت ۱۲۶۸ کیلومتر مربع و مستطیل شکل و از لحاظ جغرافیایی در جنوب غربی ایران و در بخش مرکزی فارس قرار گرفته است. اطراف شیراز را رشته کوه‌ های نسبتاً مرتفعی به شکل حصاری استوار، احاطه کرده‌ اند که از لحاظ سوق‌ الجیشی و حفظ شهر اهمیت ویژه‌ و فراوانی دارند. شیراز از سمت غرب به کوه دراک، از سمت شمال به کوه‌ های بمو، سبزپوشان، چهل‌ مقام و بابا کوهی “از رشته‌ کوه‌ های زاگرس” محدود شده است. مختصات جغرافیایی شهر شیراز عبارتست از ۲۹ درجه و ۳۶ دقیقه شمالی و ۵۲ درجه و ۳۲ دقیقه و ارتفاع آن از سطح دریا بین ۱۴۸۰ تا ۱۶۷۰ متر می باشد که در نقاط مختلف شهر متغیر است. در تور شیراز گردی با رودخانهٔ خشک شیراز مواجه میشوید که رودخانهٔ فصلی بوده و پس از عبور از شهر شیراز به سمت جنوب شرقی حوضهٔ خود متمایل شده و به دریاچه مهارلو می‌ ریزد.

شهر شیراز نگین درخشان است از فرهنگ، تمدن، آداب و رسوم ایران زمین و یکی از جذاب ترین و نام دارترین مناطق ایران محسوب می شود. شیراز با تاریخچه بی همتای خود مجموعه ‌ای از تمدن باستانی دنیا را در برداشته، وارث تمدن اقلیم پارس و نشانه ای از هویت باستانی و سهم بسیار ارزشمند ایران در تمدن و فرهنگ دنیاست.
بر اساس تحقیقات و روایت های انجام شده، “تدسکو” شیراز به معنای مرکز انگور خوب می باشد، “ابن حوقل” که از مسلمان جغرافیدان قرن چهارم هجری است، علت نامگذاری شهر شیراز را شباهت این سرزمین به اندرون شیر میداند، چراکه به قول حوقل عموماً خواربار نواحی دیگر به آنجا حمل و نقل میشد و هیچگاه از آنجا چیزی به جایی نمی بردند، و بالاخره بنا به نوشته کتاب “صورالاقالیم” از جهت وجود دامهای بسیار در دشت شیراز، آنجا را “شیرساز” هم نامیده اند. بیش از هر چیز نام زیبا و سحرانگیز شیراز که کاملاً واژه ای فارسی است، بهترین گواه بر این باور است که برخلاف پندار پاره ای از جغرافیدانان مسلمان، تأسیس این شهر به قرن ها قبل از ورود مسلمانان و دین اسلام به ایران باز میگردد. شهر شیراز هم اکنون نیز در محل تقاطع مهمترین راه های ارتباطی شمال به جنوب و شرق به غرب کشورمان ایران واقع شده است و این موقعیت در ادوار قبل از اسلام شاخص تر به نظر میرسیده، چرا که در عهد هخامنشیان، شیراز بر سر راه شوش “پایتخت هخامنشی” به تخت جمشید و پاسارگاد بوده و در عهد ساسانیان راه های ارتباطی شهرهای مهمی چون بیشابور و گور با استخر، از جلگه شیراز میگذشت. در نتیجه مسلم است که چنین محل حاصل خیز و دارای آب و هوایی مطبوعی که در تقاطع مسیرهای مهمی که برشمرده شد، قرار داشته، هیچگاه خالی از آبادی و سکنه نبوده است.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید