mesgarha shiraz 1

بازار مسگرها شیراز

20960 ۱۳۹۵/۰۵/۲۶
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 10 امتیاز : 4.2]
آدرس

در گذشته مشاغلی تخصصی و یکپارچه در تمام شهر ها وجود داشته که منبع آن ها اغلب در بازارها و بازارچه های قدیمی و سنتی شهر بوده است. این مشاغل هنوز هم وجود دارند مثل فرش فروش ها، طلا ساز ها و مسگری که برای هر کدام در بازار یک راستای مشخصی وجود داشت. امروز به بازاری می پردازیم که به نام یکی از این مشاغل است، “بازار مسگرهای شیراز” و شما می توانید نظیر این بازار را در بیشتر شهر ها نظاره کنید از جمله : بازار مسگرها کرمان، بازار مسگرها یزد، بازار مسگرها اصفهان و …

مشخصات اولیه بازار

mesgarha shiraz 8

بازار مسگرها در شیراز، یکی دیگر از بازار های سنتی و قدیمی می باشد که بیشتر غرفه های آن مختص مسگرها بوده اند ولی امروزه در کنار غرفه های آن واحدهای تجاری دیگر نیز ایجاد شده است. بازار مسگرها در کنار درب شاهزاده می باشد و ادامه بازار قیصریه است. در گذشته سر و صدای مسگرها در حجره هایشان خود نشانه ای بود برای پیدا کردن بازار، اما امروزه در بازار مسگرها شیراز تنها چند حجره مسگری بیشتر باقی نمانده و اکثر کسبه به مشاغل دیگر می پردازند.

معماری بازار

mesgarha shiraz 3

تاریخچه بازار مسگرها شیراز به عهد قبل از قاجار باز می گردد. این بازار در زمان قاجار بر اثر زلزله ویران و به دلیل تخریب بازار، سال 1299 هـ.ق بازسازی شده است. سقف بازار دارای طاق و تویزه های با ارزشیست که به اهمیت بنا می افزاید، در قسمت بالایی عرقچین ها حورنور های بسیار زیبایی را بوجود آورده اند. بازار مسگران شیرازی از گچ و آجر ساخته شده است. در گذشته مغازه ها با توجه به شغل و کالاهای موجود در آن ارتفاع می گرفتند و یا در دل زمین فرو می رفتند، این بازار غرفه های تجاری پایین تر و یا هم سطح پیاده روی بازار دارد.

بخش فروش

mesgarha shiraz 6

بهتر است که بگوییم مسگری یکی دیگر از صنایع دستی ایران بوده و در شهر های بزرگ آن رواج داشته است. شیراز بازار مسگرهای زیبایی داشته که امروزه در آن فقط می توان برای ایام خاص و خرید دیگ و لوازم مورد نیازش به آنجا رجوع کرد، شاید وجود مس در خانه دارای حکمت زیبایی بوده که گذشتگان ما اهمیت وجودیش را در خانه تاکید می کردند. شاید بهتر باشد بجای اجناس بی کیفیت و یا گران قیمت غریبه از اجناس با ارزش کشور خودمان استفاده کنیم.

آدرس بازار مسگرها شیراز : خیابان لطف علی خان زند، بین بازار اردو و سرای مشیر

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید