حمام خان یزد

17099 2016/05/15
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 6 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

حمام خان یزد یکی از مشهورترین حمام های تاریخی ایران است که دارای معماری ساده و فضایی دلچسب بوده که نگاه هر گردشگری را به سمت خود می کشاند.

حمام خان کجاست؟

حمام خان یا گرمخانه نور یزد، در سال 1212 هجری قمری توسط حاکم یزد محمد تقی خان بافقی ساخته شد. این حمام در میدان خان شهر یزد واقع شده و در زمینی به مساحت 1170 متر مربع و با زیر بنای 900 متر مربع بنا گشت. مجموعه حمام خان یزد دارای بخش های مختلفی نظیر گاوروتون، خزینه و شاه نشین می باشد. این بنای تاریخی در حال حاضر، به عنوان چایخانه و رستوران سنتی استفاده می گردد.

پلان حمام خان یزد

از طریق سه مسیر میدان خان، بازارچه کاشیگری و بافت مسکونی مجاور می توان به بنای حمام خان یزد رسید. بنای حمام شامل ورودی ها، گرمخانه، استخر کنار گرمخانه، سربینه و فضاهای مرتبط با آن ها می باشد. در پیرامون سربینه حمام خان سکو های نشیمن، جای نهادن کفش و رخت کن تعبیه شده که در مجموع می توان گفت که فضای سربینه از لحاظ مساحت و تزئینات از دیگر فضا های حمام مشخص تر بوده است. هم چنین برای روشنایی فضای سربینه از نورگیر های زیبایی که در گنبد مسقف شده کار شده، بهره برده می شده است. نقاشی هایی مزین در سطوح داخلی سربینه بوده که هم اکنون قسمتی از تزئینات باقی مانده است. در دوره های اخیر تعمیر و بازسازی هایی در حمام خان یزد صورت پذیرفته و در حال حاضر به ثبت تاریخی رسیده است.

نمای داخلی حمام خان (گرمخانه نور یزد) از سنگ و آجر است و آثاری از نقاشی های مربوط به اواخر دوره قاجار بر روی دیوار های نبش شاه نشین در قسمت ورودی حمام دیده می شوند که متأثر از مطالب شاهنامه اند. گرمخانه حمام خان دارای چهار ستون میانی و دو سقف گنبدی شکل است که گرداگرد ستون ها احاطه شده اند.

هم چنین فضای بخش گاورو حمام، باریک و شیبدار بوده که گاو راحت تر بتواند آب از چاه بیرون کشد. دالان حمام در واقع فضایی است که سلسله مراتب ورودی، خروجی و سربینه را تشکیل می دهد.

حمام خان یا گرمخانه نور یزد یکی از جاذبه های گردشگری و تاریخی استان یزد بوده که در حال حاظر به عنوان رستوران سنتی فعالیت می نماید.

آدرس حمام خان یزد : استان یزد، شهر یزد، خیابان قیام ، جنب میدان خان ، حمام خان (گرمخانه نور)

عکس های حمام خان یزد

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید