سلیمانیه کردستان عراق

25772 2017/01/09
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 9 امتیاز : 3.3]

کردها پس از سال ها مبارزه و دادن خسارت و تلفات بسیار که آخرین آن کشتار بیرحمانه بیش از پنج هزار نفر از ساکنین شهر حلبچه در اثر بمباران شیمیایی توسط رژیم بعث بود، بالاخره توانستند اقلیم کردستان را به صورت یک کشور مستقل با پرچمی به غیر از پرچم عراق برای خود فراهم کنند.
شهر سلیمانیه که مرکز استان سلیمانیه می باشد شهری نو ساخته با گرایش مدرنیته است اما تا رسیدن به آن جایگاه راهی طولانی در پیش دارد.
آنچه مسلم است در حال حاضر به عنوان جاذبه ای برای گردشگران مناطق جنوبی عراق مطرح و از سوی دیگر از نظر تجارت و بازرگانی به عنوان بازاری برای ایران و ترکیه مورد توجه است و سالانه گردشگران بسیاری به خاطر جاذبه های گردشگری سلیمانیه عراق به این شهر سفر می کنند.


شهر سلیمانیه یکی از مناطق کهن در شمال عراق است و تمدن باشکوه و قدرتمند بین النهرین و آشور در نینوا، گواه این ادعاست.
سلیمانیه مردمی کرد زبان دارد که بسیار مهربان و خونگرم هستند و ایرانیان را محترم می شمرند. آنان مسلمان و اهل سنت هستند و فرایض دینی را با دقت و حوصله بسیار به جای می آورند.
شهر سلیمانیه میان دو کوه گویژه و کله زرد واقع شده و دامنه این کوه ها تفرجگاه های خوش آب و هوایی دارد که گردشگران را از جنوب گرم و کویری به خود جذب می کنند. این ها تنها مواردی از جاذبه های سلیمانیه عراق هستند که برای مردم از اهمیت بالایی برخوردارند.


سفر به استان سلیمانیه، هم از طریق هوایی میسر است و هم زمینی به گونه ای که ترمینال غرب تهران و تعاونی های مسافربری با ناوگان حمل و نقل مطمئن این کار را انجام می دهند. نیازی به ویزا نیست و بلیط هر نفر کمتر از صد هزار تومان می باشد.
سلیمانیه شهر بازارها و مراکز تجاری و پاساژهای متعدد است به طوریکه بیش از چهل مرکز تجاری کوچک و بزرگ در آن دایر هستند. همین مراکز خرید سلیمانیه عراق از عوامل اصلی جذب گردشگر در این شهر می باشند.
چندین هتل کوچک و بزرگ با تمامی امکانات رفاهی برای مسافران در آن وجود دارد که در این میان هتل جولیا از استقبال بیشتری روبرو بوده است. برای یک اتاق دو تخته 150 دلار با صبحانه، فرصت خوبی را برای تجار و بازرگانان ایرانی فراهم کرده که بتوانند سفری چند روزه برای شناسایی بازار انجام دهند.


شهر سلیمانیه بازارهایش تفکیک یافته و هر صنفی راسته مخصوص خود را دارد. بازار میوه و تره بار، بازار کیف و کفش، بازار لوازم ساختمانی، بازار مواد غذایی و … .
روی هم رفته سفر و بازدید از این شهر خالی از لطف نمی باشد چرا که مردمی میهماندوست و خونگرم دارد و جاذبه هایی که با یک سفر ارزان و مناسب در دسترس همگان قرار گرفته اند.

ایرج مرادی

در ذیل دیگر عکس های سلیمانیه کردستان عراق را می بینید که توسط استاد مرادی عزیز به صورت اختصاصی برای سایت نشاط آوران تهیه شده است:

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید